Tovább zöldül Bécs: működik a biogáz-tisztító

Évente több mint egymillió köbméter biometánt állít elő az a biogáz-tisztító berendezés, amely 2015 május közepén kezdte meg működését az osztrák fővárosban. Az új tisztító berendezés a konyhai hulladékok és ételmaradékok erjesztésével keletkező biogázt alakítja át biometánná. Méghozzá úgy, hogy membrán-szeparációs eljárással kivonják belőle a szén-dioxidot, a kén-hidrogént, a terpéneket és a sziloxánokat. Az így kapott 99 százalékos metántartalmú biogáz pedig már betáplálható a hagyományos földgázhálózatba.

A bécsi bigáz-tisztító. (Kép: Jobst/PID)

Az osztrák fővárosban 2007 óta működik biogáz-fejlesztő, az ott előállított évi 1,7 millió köbméter biogázt eddig azonban csak vízmelegítésre használták, mert nem volt elég magas a metántartalma. A tisztítás révén most már évi több mint 1 millió köbméter biometánt tudnak előállítani, amivel 900 háztartást láthatnak el környezetbarát forrásból származó energiával. Általa évente jó háromezer tonna szén-dioxidtól kímélik meg a környezetet.

Az alapanyag-utánpótlásról maguk a bécsi háztartások gondoskodnak: a biogáz-fejlesztőbe szállítják ugyanis a zöldkukákban landoló évi 10 ezer tonna konyhai hulladékot és a piacokon, éttermekben és boltokban keletkező évi 12 ezer tonna, lejárt szavatosságú élelmiszert és a rothadásnak indult zöldséget, gyümölcsöt.