A Trump-kabinet hatalompolitikai súlya

M. Hamid Ansari indiai alelnök a Corvinuson.Az utóbbi hónapokban a világsajtó Donald Trumptól és az őt körülvevő vitáktól volt hangos. A frissen megválasztott elnök és kormánya új korszakot nyit a történelemben. Ezt jól jellemzi az adminisztráció olyan fontos tagjainak szakmai önéletrajza, mint Michael T. Flynn, immáron csak volt nemzetbiztonsági főtanácsadó, aki rövid időn belül lemondásra kényszerült, vagy Rex Tillerson külügyminiszter. Általában elmondható a Trump-kabinetről, hogy „eddigi választásai nagyrészt üzleti vezetőkre, vagyonos, vagy visszavonult katonai tábornokokra estek”. Jó példa erre a már említett Tillerson esete, aki történetesen az ExxonMobil vezérigazgatója. Az életrajzok, valamint az újonnan megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatási beszédének teljes, eredeti szövege szintén elérhető a legújabb Köz-Gazdaságban.

M. Hamid Ansari, indiai alelnök a 2016. október 15–17. közötti magyarországi tartózkodásakor nemcsak Áder Jánossal illetve Orbán Viktorral találkozott, de „Indiai demokrácia: eredmények és kihívások” címmel előadást is tartott a Budapesti Corvinus Egyetemen, amelyet Lánczi András, az egyetem rektora vezetett fel. Hansari az eddig elért eredmények mellett a megvalósítandó célok között említette többek között a választási rendszer korrigálását is. „Nyilvánvaló, hogy kiigazításokra van szükség avégett, hogy megerősítsék az általános bizalmat a rendszer rendeltetésének megfelelő működési képességében” – hangzott el az előadáson. Emellett a női és kisebbségi elnyomásról is szó esett. „Egy átfogóbb demokráciához vezető út egyéb kihívásai között ott a nemek egyensúlyának kérdése is. Ugyanebben a helyzetben van néhány − ha valamennyi nem is − vallási kisebbség.” Az előadás teljes anyaga a Köz-Gazdaság című folyóirat legfrissebb számában olvasható.

Az egyetem egyik legfontosabb mércéje a hallgatók sikeressége, a képzés idején és az azt követő években egyaránt. Különösen fontos szerepet töltenek be mindebben a doktori iskolák hallgatói. A Köz-Gazdaság küldetésének tekinti a doktoranduszok szakmai eredményeinek bemutatását, így most egy kerekasztal-beszélgetésekből álló sorozat kezdődött a doktori iskolákról, melyet a Nemzetközi Kapcsolatok Multidiszciplináris Doktori Iskola, valamint a Gazdálkodástudományi Doktori Iskola hallgatói nyitottak meg. A rovat folytatása a következő számban várható.

A folyóirat Doktori műhelyek című állandó rovatában Golovics József horvát euróról szóló írása kapott helyet. Az Európai Unióhoz huszonnyolcadik tagállamként csatlakozott Horvátország belépésekor kötelezettséget vállalt a közös valuta majdani bevezetésére, aminek alapvető feltétele a maastrichti konvergencia-kritériumok teljesítése. A tanulmány e feltételek teljesülését vizsgálja, valamint összeveti azt a horvát gazdasági és politikai elit, valamint a társadalom euróhoz kapcsolatos átfogó álláspontjával.

A Köz-Gazdaság tudományos füzetek XII. évfolyam 1. kötete (214 oldal) a Budapesti Corvinus Egyetem gondozásában jelent meg. Az online is elérhető kiadványban megtalálható az Indiai Köztársaság alelnökének az egyetemen tartott teltházas előadásának szövege is.

A Köz-Gazdaság című füzetsorozat könnyen befogadható, önmagában is értelmezhető szövegeket tartalmaz, amelyet szakmaisága alapján a középfokú és a felsőfokú oktatásban is országszerte használnak. A tanulmányok, interjúk és cikkek nem adathalmazt kínálnak az olvasó számára, nem is pusztán azok egy-egy nézőpont szerinti feldolgozását, hanem az értelmezés képességének javítását, a látókör szélesítését. A kiadvány tartalmát (mely az interneten ingyen elérhető) egyfelől egy hazai szerkesztőbizottság állítja össze, melynek tagjai között van Csaba László, Inotai András és Oblath Gábor is, valamint Kádár Béla, a szerkesztőbizottság elnöke. Munkájukat egy nemzetközi tanácsadó testület segíti, ahol többek között Joseph Brada (Columbia Egyetem), Julius Horváth (CEU), Osborne (Edinburgh-i Egyetem) és a testület vezetője, Zalai Ernő (BCE) dolgoznak együtt.