Tüntető egyetemisták követelik a felsőoktatási törvény módosításának visszavonását

A demonstrálók, akik (kezdetben) lazán megtöltötték a Szalay utcai épület előtti utcaszakaszt, azon elvárásuknak is hangot adtak, hogy hozzák nyilvánosságra a tervezet alapjául szolgáló szakmai háttéranyagokat és hatástanulmányokat.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar (ELTE TáTK) hallgatóinak és oktatóinak, valamint nemzetközi tanulmányok szakos hallgatói érdekképviseletének szervezésében „Továbbra is mi akarjuk eldönteni, mit tanulunk!” címmel rendezett tüntetés résztvevői az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt 2015. április 22-én. (MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)

Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szerint van egy nemzetinek mondott felsőoktatási törvény, amely azonban az egyetemek működése szempontjából „üres halmaz”. Nem tudható, hogyan osztják el az erőforrásokat a fizetős és nem fizetős képzésekre, hogyan finanszírozzák az egyetemeket. Az egyetemi autonómia lelke a szabad szakválasztás, a tervezet alapján azonban erről szó sincs – mutatott rá.

Véleménye szerint monopolhelyzetbe hozott intézmények indíthatnak szakokat, a rájuk szabott feltételekkel. Az oktató a társadalmi egyeztetés megcsúfolásának nevezte, hogy a felsőoktatási törvény módosításának tervezetét az intézmények csak pénteken kapták meg.

(Klubrádió) A megmozduláson a tüntető diákok fenntartották eddigi követeléseiket:

1 Követeljük, hogy az EMMI vonja vissza a szakok megszüntetésére vonatkozó előterjesztését és a felsőoktatási törvény módosításának tervezetét!

2. Követeljük a felsőoktatási autonómiát! Követeljük azt, hogy az egyetemre jelentkezők szabadon választhassák meg egyetemeiket és szakjaikat!

3. Szükség van olyan szakemberekre, akik értenek a társadalomtudományokhoz, az EU-hoz és a nemzetközi kapcsolatokhoz! Ne tiltsák be az ilyen szakembereket kinevelő szakokat!

4. A 21. században ne az állam döntse el, kiből mi lesz! Ne az állam döntse el, milyen szakma létezhet és milyen nem. Az állam egyetlen képzést se tiltson be, illetve ne monopolizáljon a kormány egyeteme számára.

5. Szakmailag előkészített döntések szülessenek, és hozzák nyilvánosságra a döntéseket alátámasztó hatástanulmányokat! Transzparenciát, egyeztetést, szakmaiságot! Ne döntsenek rólunk nélkülünk!

6. Törvényi garanciákat követelünk arra, hogy a szakmai, oktatói, hallgatói szervezetek részt vehessenek a felsőoktatást érintő döntéshozatalban.

7. A kormány kövesse az európai trendeket! Ne ássa alá a jövőnket és ne lehetetlenítse el Magyarország érvényesülését a világban.

Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szerint az egyetemi autonómia lelke a szabad szakválasztás, de erről a tervezet alapján szó sincs.

A szervezők a demonstráción „Támogasd a tüntetést!” és „Továbbra is mi akarjuk eldönteni, hogy mit tanulunk!” feliratú dobozokkal gyűjtöttek adományt. A rendezvény alatt többször felhangzott a „Szabad ország, szabad egyetem!” skandálás, és követeléseiknek a diákok sípszóval kívántak nyomatékot adni. A demonstrálók, akik többi között „Sokféle embernek sokféle oktatást, sokféle szakot, szabad vasárnapot!”, „Harcolunk, hogy tanulhassunk!”, „Hallgatók vagyunk, nem hallgathatunk!” feliratú táblákat és uniós zászlókat tartottak a magasba, a rendezvény után szolidaritásuk jeleként átvonultak az épületét elvesztő Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola elé, a Ludovika térre.

A szakstruktúra átalakításáról kedden tárgyalt a Felsőoktatási Kerekasztal. Az ülés után Palkovics László felsőoktatási államtitkár bejelentette: megmarad a nemzetközi tanulmányok és a kommunikáció szak a jövőben is. Palkovics elmondta: a Magyar Rektori Konferencia (MRK) javaslatot tesz arra, hogyan alakítsák át a nemzetközi tanulmányok szak struktúráját, és ugyanez a helyzet a kommunikációs képzés esetében is. Hozzátette, az MRK nem támogatta, hogy a pszichológiaképzés osztatlanná váljék, így marad az eddigi osztott rendszer. Egyetért ugyanakkor az MRK a társadalmi tanulmányok szak kivezetésével.

Az MTI kérdésére az államtitkár azt mondta: álláspontjuk szerint nincs veszélyben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kara, amely emellett még több képzést hirdethet meg. A kivezetés nem jelenti a társadalmi tanulmányok képzést hirdető intézmények számára azt sem, hogy kevesebb pénzt kapnak, a hallgatók az intézmény egyéb hasonló szakjaira jelentkezhetnek – hangsúlyozta.

Az EMMI sajtó- és kommunikációs főosztálya szerkesztőségünknek 18 óra 58 perckor eljuttatott közleményében a többi között ezt írja: „…a kormány mai ülésének napirendjén eddig nem szerepelt, még nem került sorra a (Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szak) iskola jövőjének kérdése…. Az EMMI továbbra is elkötelezett abban, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fejlesztésével szükségessé váló költözést követően jó híréhez méltó körülmények közé kerülhessen majd a fővárosi szakközépiskola.”

A szerk. megj.: Eszerint eldöntött tény az iskola elköltöztetése.