Ismét szokatlan helyszínre invitálta az újságírókat a Magyar Állami Operaház vezetése. Márciusban a MÁV egykori Északi Járműjavító Üzemében tartottak sajtótájékoztatót, ma pedig a Keleti pályaudvaron.
Véletlen egybeesésként éppen ugyanakkor érkezett meg egy másik vágányra az a diákcsoport, amely részt vesz OperaKalandra keresztelt rendezvénysorozatban. A kezdeményezés célja, hogy a fiatalok minél korábban találkozzanak a műfajjal, és jó hallású, zeneértő felnőttekké váljanak. A tanulók a MÁV, illetve az erőforrás-minisztérium hozzájárulásával az ország bármely pontjáról kilencven százalékos engedménnyel utazhatnak a fővárosba, és juthatnak el valamelyik előadásra. Mint Ókovács Szilveszter főigazgató elmondta, 2013 óta ez már az ötödik OperaKaland-széria, és a programban részt vevő diákok száma hamarosan átlépi a százezret. Az őket elkísérő pedagógusok írásos, felkészítő anyagot kapnak, az előadás előtt pedig rövidfilm ismertet meg a szereplőkkel.
Az Erkel Színházban május 16-án zárul a sorozat a Szöktetés a szerájból című Mozart-operával. A mostani, tavaszi hetekben 150 település 420 intézménye vesz részt az OperaKalandban, ebből 315 vidéki intézmény több mint 16 ezer tanulója juthat el a fővárosba. Az a cél, hogy anyagi körülménytől és lakóhelytől függetlenül minden diákhoz eljussanak az operaházi műfajok. A négy lezárult sorozathoz összesen 173 település csatlakozott, s olyannyira népszerű, hogy az Erkel Színház nem is tudott minden jelentkezőt fogadni.
Az ember-minisztérium államtitkársága azt tervezi, hogy a programot KultúrKalanddá bővíti. Azaz a kínálathoz olyan múzeumok, levéltárak, könyvtárak csatlakozhatnak, amelyek szintén vállalják, hogy beengedik a gyerekeket háromszáz forintért, sőt ingyenes múzeumpedagógiai vagy egyéb módszertani foglalkozást is tartanak majd nekik.
Az állam jelenleg az Opera költségvetésén keresztül sorozatonként mintegy 60–70 millió forinttal, a BKK-BKV kedvezményes napijegyekkel, a vasútársaságok pedig 90 százalékos menetdíj-kedvezménnyel segíti az OperaKaland programját.
A MÁV mindig is pártfogolta a „magas” kultúrát, hiszen az Erkel Színház legrégebbi bérletét éppen a vasutasok kedvéért bocsátották ki. Az államvasutak szimfonikus zenekara pedig éppen az idén hetvenéves, s mint az elnök-vezérigazgató a mai sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta: a MÁV hozzájárulása a hazai kulturális élethez mindig is számottevő volt. „Régebben is szerveztünk csoportos utazásokat diákoknak, például a fővárosi múzeumokba. Ebbe a már működő programunkba hamar be tudtuk illeszteni az OperaKalandot” – mondta vasút első asszonya a felmatricázott Taurus-mozdony bemutatása alkalmából.
Ugyancsak a Keleti pályaudvaron tartott tájékoztatón ismertették a mostani Opera-évad kiemelt eseménysorozatának részleteit. A május 17-én kezdődő Májusünnep Faust225 Fesztiválon nemzetközi fellépő gárdának és világhírű magyar művészeknek tapsolhat a közönség. Elnevezését a tizenöt előadásos sorozat Goethe Faustjának köszönheti: a német költőóriás első, töredékes formájú műve ugyanis 225. évvel ezelőtt jelent meg.
A nyitórendezvényt, Gounod Faustjának premierjét május 17-én tartják: az előadás igazi szenzációnak ígérkezik. Az operát Michał Znaniecki viszi színre. A művet öt alkalommal láthatja a közönség. A három főszerepben az ősszel Edita Gruberova oldalán az Erkel Színházban sikert aratott Dario Schmunck, a New York-i Metropolitanből hazatérő Bretz Gábor és Rost Andrea lép színpadra. Sok operaszerzőt „kísértett meg” az ördög, de talán mind közül a leghíresebb operai adaptáció Gounod francia nagyoperája, mely Goethe Faustjának első részét vette alapul.
A nemzetközi hírű magyar és külföldi művészek közreműködésével megvalósuló több mint kéthetes sorozat másik premier-előadása Ferruccio Benvenuto Busoni Doktor Faust című előadása. A művet, amelyet még sosem adták elő nálunk, Szabó Máté rendezi, dirigense Vajda Gergely. Az előadás Szegedi Csabával a címszerepben május 22-én és 24-én látható, Mefisto szerepében László Boldizsár lép színpadra.
A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának, az Opera együttesének ritkaság-hangversenye zárja a nagyszabású fesztivált. Június 1-jén Robert Schumann: Jelenetek Goethe Faustjából című oratorikus műve csendül fel Michael Schønwandt vezényletével, olyan szólistákkal – mások mellett – mint Jochen Kupfer, Letizia Sherrer és Kovács István. Közreműködik a Nemzeti Énekkar és a Magyar Állami Operaház Gyermekkara.
A Faust225 Fesztiválon az Opera további, Faust-tematikájú repertoár-előadásai is színre kerülnek két-két alkalommal. Kovalik Balázs elsöprő sikerű Mefistofele-rendezését Carlo Montanaro vezényli május 28-án és 30-án; 27-én és 29-én Halász Péter vezényletével játsszák Zsótér Sándor idén bemutatott rendezésében A bűvös vadászt. Azt megelőzően, 16-án és 20-án ugyancsak egy idei alkotás, az Anger Ferenc által színre vitt Sztravinszkij-darab, A kéjenc útja lesz műsoron Héja Domonkos zenei irányításával és két külföldi vendégművész: Tuomas Pursio és Eleanor Lyons közreműködésével.