A bizottság elé ebben az évben 10 természeti, 24 kulturális és 3 vegyes kategóriájú helyszínt terjesztettek elő felvételre. A bizottság foglalkozik továbbá stratégiai jellegű kérdésekkel is, egyebek között a jövőre 40 éve elfogadott Világörökség Egyezmény további alkalmazásának stratégiájával.
A 35. ülésszakon 135 – köztük két, magyarországi – helyszín megőrzési állapotjelentését értékelve hozott döntést a bizottság. A Budapest – a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út, illetve a Tokaji történelmi borvidék kultúrtáj világörökségi helyszínről 2011. január 31-i határidővel kellett Magyarországnak megőrzési állapotjelentést benyújtania a Világörökség Központhoz. A Világörökségi Bizottság megvizsgálta a dokumentumokban foglaltakat, s ennek alapján hozta meg döntéseit június 23-án.
A Világörökség Bizottság a Tokaj történelmi borvidék kultúrtájjal kapcsolatban elfogadta az állapotjelentést, tudomásul vette, hogy a világörökségi védőzónában, Szerencs város határában a nagy kapacitású szalmatüzelésű erőmű építési munkálatait leállították. Kéri, hogy minden, rendelkezésére álló eszközt ragadjon meg a Magyar Köztársaság avégett, hogy megakadályozza a munkálatok újraindulását.
A VÖB döntése megállapítja, hogy a helyszínnek Világörökségi Listára felvétele idején elfogadott térképei nem jelöltek bányák vagy kőfejtők miatt kivett részeket a felterjesztett területen, és ezért úgy tekinti, hogy a Tokaji történelmi borvidék kultúrtáj területére tervezett vagy már meglévő minden bánya és kőfejtő a világörökségi helyszín határán belül helyezkedik el. Így felhívja a figyelmet a Világörökség Bizottság egyértelmű álláspontjára, amely szerint ásványi nyersanyag kutatása és kitermelése nem egyeztethető össze a világörökségi státusszal – összhangban a Nemzetközi Bányászati és Fémipari Tanács (ICMM) stratégiai vállalásával, amely szerint világörökségi helyszínen ilyen (bányászati) tevékenységet nem végeznek.
A VÖB súlyos aggodalmát fejezi ki a Szegi település közelében, a világörökségi helyszínen belül létesíteni tervezett andezitbányával kapcsolatban, és arra biztatja Magyarországot, hogy ne adjon engedélyt a tervezett bánya létesítéséhez. Ezzel kapcsolatban kéri is, hogy az állam készítsen felmérést a világörökségi helyszínen működő hagyományos és kereskedelmi kőfejtők és bányák a helyszín kiemelkedő egyetemes értékére gyakorolt hatásáról, és azt 2013. február 1-jéig küldje meg a Világörökség Központnak.
Felhívja végül a figyelmet a védőövezet pontos határainak átgondolására, valamint folyamatos tájékoztatást kér a helyszínt és annak védőövezetét érintő tervezett útépítésekről, ill. útszélesítésekről.
A VÖB tudomásul vette, hogy a Budapest – a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út világörökségi helyszín védőzónájában, a „Régi pesti zsidónegyedben” csökkent a bontási engedélyek száma; megköszönte a Magyar Köztársaság tájékoztatását a „Kultúra Utcája” kezdeményezésről, amely a környék fenntartható fejlesztésének modellértékű példája kíván lenni.
Súlyos aggodalmát fejezte ki a világörökségi helyszín védőzónájában tervezett Bécsi utcai fejlesztéssel kapcsolatban, amelyről az állapotjelentésből tájékozódott, és arra biztatja Magyarországot, hogy minden szükséges eszközt alkalmazzon ennek a bontásnak a megakadályozására. Egyben folyamatos tájékoztatást kér a Bécsi utcával és a Hősök terével kapcsolatos tervezett fejlesztések alakulásáról.
Üdvözli, hogy megszületett az elvi nemzeti döntés arról, hogy a Margitsziget tartozzék a világörökségi védőzónába. A VÖB kéri Magyarországot, hogy 2013-ban a 37. ülésszakot megelőzően hívjon meg egy UNESCO–ICOMOS szakértői missziót annak felmérésére, milyen előrehaladást sikerült elérni a Világörökség Bizottság által hozott döntések végrehajtásában.
Magyarországnak a Bizottság döntésének megfelelően mindkét helyszínről 2013. február 1-ig újabb, naprakész jelentést kell benyújtania a Világörökség Központnak a helyszínek megőrzési állapotáról – egyben tájékoztatást adva e két mostani döntés végrehajtásáról is –, hogy őket a Világörökség Bizottság 37. ülésszakán, 2013-ban megvizsgálhassa.
A VÖB mindkét döntésében üdvözli a világörökségről szóló törvény megalkotását, hiszen a törvény fokozottabb védelmet és a hatékonyabb kezelést tesz lehetővé a magyarországi világörökségi helyszínek számára, valamint megállapítja, hogy az új törvény a Tokaj-hegyaljai kultúrtáj ügyében hazánkban járt tanácsadó misszió számos ajánlására is tartalmazza a megoldás lehetőségét.

