Az elemzés kifejti, az ilyen hatalom célja elsősorban az, hogy sulykolja: az elégedetlenséget kívülről gerjesztik, mert destabilizálni akarják a helyzetet, illetve nyugati értékeket próbálnak rákényszeríteni az országra.
Az idegenek pedig megvesztegetnek egyes polgárokat a piszkos munka elvégzésére, amivel e taktika eleve hazafiatlannak minősíti a kormánnyal szembenálló erőket. Az engedelmességet tekinti normának, az engedetlenség közösségellenes magatartásnak. Árkot ás az ellenzék és a szélesebb tömegek közé, mivel az egyet nem értőket szélsőségesnek, sőt terroristának állítja be.
Ily módon bizalmatlan hangulatot kelt a demokrata akciókkal szemben, egyben közönyös, cinikus közfelfogást alakít ki, amiben azonban jól ellehetnek a korrupt tekintélyelvűek. Meg elvonja a figyelmet az olyan, fontos témákról, mint a munkanélküliség vagy a vesztegetések rendszere. Ahol a sajtószabadság korlátozott, ott az emberek hajlanak az konspiráció-elmélet elfogadására.
A másik oldalnak kár azzal vesződnie, hogy cáfolja a hivatalos propagandát, sokkal hatásosabb, ha kigúnyolja. Még fontosabb megmutatni, hogy a rezsim a saját hibáiról igyekszik elterelni a figyelmet, de a legjobb, ha az ellenzék jobb, hatékonyabb programot dolgoz ki, mint a kormány. Persze itt azt is be kell kalkulálni, hogy a rendszer elhiszi a saját állítását és paranoid módon valóban összeesküvést gyanít.
Ám a jelek szerint ez utóbbi forgatókönyv mégis egyre több helyen válik realitássá. Vele szemben olyan alternatívát kell letenni, amely alátámasztja, hogy az adott ország képes felvirágozni, ha legitim partnernek tekinti a civil társadalmat, jó kapcsolatokat alakít ki a szomszédokkal és csatlakozik a nemzetközi közösséghez.
Egyre nagyobb gondban vannak a feltörekvő piacok amiatt, hogy menekül tőlük a tőke – írja a The Wall Street Journal. A növekedés körüli aggályokat jelzi, hogy elmarad a kamatvágás, a bankközi kamatlábak emelése pedig arról árulkodik, hogy bajba került a hitelezés. Így most több országban is azon vannak a jegybankok, hogy pénzt pumpáljanak a gazdaságba. Ha ugyanis hozzányúlnak az alapkamathoz, az további forráskivonáshoz és a nemzeti fizetőeszköz meggyengüléséhez vezethet.
A Deutsche Bank egyik elemzője úgy jellemzi a helyzetet, hogy a központi bankok kötéltáncot járnak, mert igyekeznek fenntartani a gazdaság bővülését serkentő pénzpiaci feltételeket, de úgy, hogy emiatt ne erősödjék az árfolyamra nehezedő nyomás.
A lap idézi Nagy Mártont, az MNB alelnökét, aki a minap közölte, hogy jó ideig nem kívánnak változtatni a kamaton, ehelyett más eszközökkel, pl. a Nemzeti Bank által nyújtott kölcsönök kamataival igyekeznek elvégezni a finomhangolást. Erről azonban az amerikai JP Morgan Chase kutatási részlegének vezetője azt mondja, hogy az ilyen stresszes időkben ezek a lépések legfeljebb arra jók, hogy megpróbálják fenntartani a státus quo-t.
Egy vesztfáliai falucskában a szélsőségre hajlamos, ám teljesen jelentéktelen republikánusok azt javasolják, hogy válasszák díszpolgárrá Viktor Mihály Orbánt, azaz Orbán Viktort – tudósít a Westfälische Nachrichten. A helyi polgári bizottság holnap foglalkozik a javaslattal, miután Orbán Viktor kerítést építtetett a menekültek távoltartására, sőt mozgósította e célra a hadsereget is, és ily módon egyre inkább elnyeri egynémely német választó tetszését is. A jobboldali-konzervatív republikánusok számára pedig egyenesen példakép…
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!