Huszonhat vállalkozásnál folytatott tavaly helyszíni kutatást a Gazdasági Versenyhivatal. A vállalkozások a versenyhatósági rajtaütésekkor is sokat tehetnek a bírság csökkentéséért, a GVH ennek ellenére találkozott már meneküléssel és pánikszerű adatmegsemmisítéssel is. (A nyitó illusztráció forrása: picture_alliance_ dpa)
A GVH bírói engedéllyel végezhető, előzetes bejelentés nélküli helyszíni kutatásainak célja, hogy a hatóság bizonyítékokat gyűjtsön egy feltételezett jogsértésről vagy egy vizsgált összefonódásról. Az utóbbi évek egyik nagyszabású kartellfelderítő akciójában, például, a GVH 38 munkatársa tartott kutatást 14 érintett vállalkozásnál.
A versenyhatóság tavaly, a covid-19 járvány ellenére 26 helyszínen tartott rajtaütést. A járványra tekintettel az elmúlt időszak helyszíni kutatásai – mindkét fél munkatársainak védelme érdekében – szigorú egészségügyi óvintézkedések mellett zajlottak. A kutatások alkalmával a versenyhatóság mintegy 7 terabájtnyi adatot másolt le és dolgozott fel tavaly: ez az adatmennyiség nagyjából 700 mozifilmnek, 490 ezer fotónak vagy 7 millió egyszerű dokumentumnak felelne meg.
A GVH közérthető tájékoztatással segíti a vállalkozásokat a rajtaütések alkalmával a jogaikról, kötelezettségeikről és az együttműködési lehetőségeikről: még ilyenkor sem késő ugyanis önként felfedni a kartellben való részvételt, ezáltal látványosan csökkenteni vagy esetlegesen elkerülni a versenyfelügyeleti bírságot.
Ennek ellenére nem minden vállalkozás tesz eleget a jogszabály által előírt, teljes körű együttműködési kötelezettségének a GVH helyszínen megjelenő vizsgálóival: a hatóság időről időre találkozik olyan esetekkel, amikor az érintett cégek megpróbálják eltüntetni a lehetséges bizonyítékokat. Előfordult, hogy egy vállalkozás ügyvezetője a hátizsákjában próbálta meg céges laptopját kimenekíteni a helyszínről, és arra is volt példa, hogy egy munkavállaló egyszerűen kitépett néhány oldalt egy határidőnaplóból, és megpróbálta megsemmisíteni.
Egy másik esetben az ügyvezető úgy döntött, hogy hirtelen megkezdi leselejtezni a saját számítógépét. A próbálkozások egyike sem járt sikerrel, emellett súlyos eljárási bírságokat is maguk után vontak. A versenyhatósággal együttműködés minden esetben célravezető, és a vállalkozások számára előnyös.

