A vírusok csak rosszak lehetnek? Miként tudták a tudományos eredmények formálni a világot és az emberek mindennapjait az elmúlt egy évszázadban? Melyik az a két vírus, amit „legyőzött” az emberiség? A többi között ezekre a kérdésekre válaszolt a magyar tudomány ünnepe alkalmából tartott előadásában Kemenesi Gábor, Junior Prima-díjas magyar biológus, víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője.
Világunk sokak szerint teljesen felfordult a covid-19-pandémia hatására, és nem túlzás azt állítani, hogy a kihívások sora a pandémiával még nem ért véget. Mégis hova máshova fordulhatnánk ezekben a bizonytalan időkben, mint a tudomány évszázadok alatt elért eredményeihez és eljárásaihoz?
Kemenesi Gábor (a bal oldali képen) előadása segítségével betekintést nyerhettünk abba, honnan indult a virológia tudománya, hogyan formálták legfőbb eredményei a világunkat, és miként oldották meg az elmúlt évszázad járványait a szakemberek. Megtudhatjuk, hogy a bennünk fertőzéseket és megbetegedéseket okozó vírusok csak apró töredékét képezik az összes általunk ismert vírusnak.
Kemenesi Gábor arról is beszélt, hogy miért olyan fontosak a vakcinák, és hogy mennyivel többet jelentenek a vírusok a minket megfertőző ágenseknél. Előadásából az is kiderül, a vírusok nem csak rosszak lehetnek.
És hogy mire számíthatunk a következő ötven évben? Kemenesi úgy gondolja, egy jó kutató nem jósol, hanem inkább arra összpontosít, hogy mire van szükség. És mire van szüksége az emberiségnek a következő ötven évben? Kemenesi szerint a viroszféra megismerése rejt még magában meglepetéseket és kincseket egyaránt, rendkívüli felfedezések várhatnak ránk. A viroszféra egyre jobb megismerése elképesztő új tudást hozhat, az eredetünk megértése mellett segíthet az ökoszisztémia láthatatlan részeinek működését is megismerni és megérteni – véli Kemenesi Gábor. A következő ötven év egyúttal elhozza a megelőzés lehetőségét. A virológus szerint alapvető cél tehát a járványok kezelésében, hogy a megelőzés felé forduljunk.
A tudomány elképesztő fejlődése eddig számos új utat nyitott meg, amelyek alapján reális képet alkothatunk arról, hogy az elmúlt száz év vívmányai vajon milyen jövőt festenek gyermekeink számára. A teljes előadás ide kattintva elérhető.