A kormány kimarkolja a pénzt az önkormányzati kalapból

(Szerző: helyben.hu) Nyirati Klára biztos abban, hogy 2022-ben is elveszi a kormány a helyi iparűzési adó felét az önkormányzatoktól. Baja vezetője szerint ezt is kibírják, de lassan minden nem kötelező feladatot elhagynak, intézményeket zárnak be, embereket bocsátanak el emiatt. Szerinte a lakosság látja és érti ezt. (A nyitó képen: a bajai városháza.)

Hivatalos álláspont még nincs ugyan, de szinte biztos, hogy decemberben arról értesítik az önkormányzatokat: a kormány 2022-ben is elveszi a helyi iparűzési adó (hipa) felét – mondta el a helyben.hu-nak Baja város polgármestere. Nyirati Klára szerint ez az önkormányzatok végső kivéreztetésével lenne egyenlő.

Az idei hipa-megfelezés után a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László szeptemberben ismét azt „javasolta”, hogy maradjon meg ez a pénzelvétel 2022-ben is. Ezzel úgymond a helyi vállalkozásoknál marad ez az összeg. Ami nagyjából 150 milliárd országosan, csakhogy a települések saját bevételeinek – átlagosan – 80 százalékát ez teszi ki. Ebből végzik el az összes nem kötelező feladatot: az út- és járdajavítás, a rendezvények, a fűnyírás, a váratlan munkák fedezete mind ebből származik. A járvány Baját is rendkívüli helyzet elé állította. Nyolcvan önkéntes járta a karanténban élőket, maszkokat készített, fertőtlenített, oxigéngenerátort vett – a pénz a hipából származott.

A polgármester példaként említi, hogy éppen most kellene aláírnia a szerződést a Volánnal a helyi közösségi közlekedésre. A százról 140 millió forintra drágult szolgáltatást azonban nem merte megrendelni, mert nem tudja, lesz-e rá pénz a költségvetésben. Ha nem lesz, akkor a bajaiaknak gyalog kell járniuk – mondta Nyirati Klára.

A város költségvetésének 8,5-9 milliárdjából 200-250 millió eshet ki, ha elvész a hipa fele. Ennél is több, ha – szemben az idei 570 millió kompenzációval – nem kapnak semmilyen kárenyhítést. Ahogyan ellenzéki városok sora egy fillért nem látott.

Meddig lehet ezt kibírni? Bármeddig – mondja a polgármester –, de nem lesznek kiegészítő munkák, nem jut pénz javításokra, bezárják a kommunális szolgáltatót, aztán a városi kommunikációt végző, az ingyenes helyi újságot kiadó céget, a rendezvényszervező társaságot. És mert a kötelező feladatok ellátásához az alkalmazottak háromnegyede elegendő, a többit elbocsátják.

Visszatérünk a tanácsrendszerbe – mondta Nyirati Klára –, illetve annál is rosszabb helyzetbe. Polgármesterként arról dönthetek, hogy vendégeimnek pogácsát vagy ropit kínáljak-e.

A helyben.hu kérdésére Baja város vezetője elmondta: a helyi lakosok érzik, értik ezt a folyamatot. Látják az országosan zajló pénzherdálást, a közvagyon magánkézbe szervezését és azt, hogy eközben mennyi a közmunkásbér. Az emberek dühösek, ami sok településen átbillentheti az eredményt a 2022-i választáson – ha nem lesz csalás. És ha egyáltalán lesz választás.