A Rubik-kocka meghódította Tokiót (is)

A japán császári család tagja, Takamado hercegnő is megjelent annak a kiállításnak a megnyitóján, amelyet a tokiói Magyar Kulturális Intézetben rendeztek a bűvös kocka – vagy ahogy világszerte jegyzik: a Rubik-kocka – szigetországi megjelenésének negyvenedik évfordulója alkalmából. Japánban csaknem mindenki ismeri a Rubik-kockát, ám viszonylag kevesen tudják róla, hogy magyar.

A feltaláló, az 1944-ben született Rubik Ernő 1971–79 között építészetet tanított a Budapesti Iparművészeti Főiskolán, ahol tanársegéd, majd adjunktus, végül docens lett. Ez idő alatt alkotta meg legismertebb találmányát, a bűvös kockát, amelynek nemzetközi karrierje gyakorlatilag az 1980-as években teljesedett ki. A legutóbbi csaknem fél évszázadban világszerte több mint 350 millió példányban kelt el a Rubik-kocka.Japánban is egy-kettőre meghódította az újra, technikai újdonságokra különösen fogékony szigetlakókat.

A kiállításon számos különlegesség látható Rubik Ernő 1600 kockából kirakott arcképétől a világ legkisebb Rubik-kockájáig.

(Képünkön ez utóbbi: mindössze kétgrammos és oldalai nem egészen egy centiméter hosszúak.) 

A tokiói Magyar Kulturális Intézetben a Rubik-kocka által ihletett, japán művészek készítette alkotásokat is láthatott a nagyszámú érdeklődő. A játékok kipróbálhatók a kiállításon, ezenkívül az érdeklődők a programsorozathoz kapcsolódó kisfilmeket is megtekinthetnek. A magyar nagykövetség által támogatott programsorozat művészeti pályázatára Rubik-kocka által inspirált pályaműveket várnak. Az érdeklődés már a megnyitón meggyőzőnek bizonyult…

Kuma Kengo, a tokiói olimpiai stadion és más híres japán és külföldi épületek tervezője például egy Rubik-kocka alakú forgatható és mozgatható bútort készített a kiállításra (képünkön).

Az építész a megnyitón beszélt is arról, mikor találkozott először Rubik Ernő találmányával, és azt is elárulta, hogy nagy hatást gyakorolt rá, ahogy a logikai játék szinte közvetlen kapcsolatba hozza az agyat és a kezet.

A tizenegyedik generációs, háromszázötven éves hagyományt ápoló kerámiaművész, Óhi Tosio a kocka színeit reprodukálva alkotott égetett kerámiát, egy kortárs japán táncos pedig a Rubik-kocka ihlette táncot mutatott be.

A nagykövetség kezdeményezéséhez Japán leghíresebb cukrásza fehércsokoládé-kockával csatlakozott (fotónkon). Az Ázsia legjobb bárjai között számon tartott tokiói Ben Fiddich tulajdonosa Unicum-alapú koktélt készített.

Kockadarabokból kirakott előétellel (képünkön ezt szemléli a hercegnő) pedig egy tokiói étterem ismert séfje lépett sorompóba,

A Youtube-csatornáján csaknem kétmillió feliratkozó által követett origami-művész, Nakasima Dzsó különleges, mágneses origami Rubik-kockát hozott létre. A hagyományos japán művészeti ágak képviseletében egy híres kalligráfus, valamint a tradicionális japán  színház egy neves előadója is csatlakozott az alkotók köréhez.

A különleges tárgyak 2021 februárjáig tekinthetők meg a Tokió belvárosában tavaly megnyílt Magyar Kulturális Intézetben. A kiállítást követően a műalkotásokat árverésre bocsátják, a befolyt összeget pedig jótékony célra fordítják. A művészek alkotási folyamatáról és hitvallásáról egy beszélgetésekből összeállított hosszabb dokumentumfilm is készül, amely a szervezők szerint hamarosan felkerül a nagykövetség online felületeire.

(Képek: Tokiói Magyar Kulturális Intézet)