Az ukrán és az orosz média is felkapta a fejét látva az argentin parlament és a Reuters felvételét arról, hogy Zelenszkij ukrán elnök és Orbán Viktor szót váltott egymással Javier Milei elnök beiktatásának ceremóniáján a parlament vendégpáholyában. A felvételeken látszik, hogy mindketten udvariasan viselkedtek egymással, Zelenszkij elnök még bólogatott is, de bőszen, lendületesen magyarázott, tekintetében bizonyos megértés fejeződött ki. Az ukrán Evropejszkaja Pravda érdeklődött az ukrán elnöki hivatalban, de semmilyen részletet nem adtak ki a nyúlfarknyi beszélgetésből.
Az újság információi szerint Zelenszkij elnök Argentínából hívta fel Emmanuel Macront, s feltehetően szóba került a francia elnöknek az Élysée-palotában Orbán tiszteletére adott vacsora jó pár részlete is.
Megválasztása, 2019 óta gyakorlatilag csak ilyen rövid, véletlenszerű beszélgetések zajlottak le a két vezető között annak ellenére, hogy az ukrán elnök többször is invitálta Orbánt hivatalos látogatásra a nézeteltérések tisztázása céljából. Ráadásul Orbán nemegyszer kinyilvánította, hogy nem hisz Ukrajna katonai győzelmében – írja az Evropejszkaja Pravda. Megjegyzi azt is, hogy csaknem minden mérvadó európai vezető ellátogatott már Kijevbe, hogy segítségét felajánlja Zelenszkijnek. A napokban is tárgyaltak a remélt találkozóról az illetékes külügyminiszterek, de Szijjártó Péter jelezte, hogy nincsenek meg ehhez a szükséges feltételek.
Az orosz Kanal 24 csatorna honlapján a cím érdemel figyelmet: emocionális beszélgetés a két politikus között. Az ezzel a témával foglalkozó valamennyi sajtóorgánum kiemeli, hogy a december 14–15-én esedékes uniós csúcsot előre beárnyékolja Orbán számos alkalommal elismételt álláspontja: nem támogatja az ukrán uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését és vétózni akarja az Ukrajnának nyújtandó 50 000 millió eurós segélyt.
Szintén központi témává vált – alapvetően az ukrán és az orosz médiában – az ukrán parlament által pénteken elfogadott nemzetiségi törvény, ami lehetővé teszi a kisebbségek számára az anyanyelvi oktatást nemcsak az alsóbb osztályokban, de a középiskolákban és az egyetemeken is – úgy, hogy szabad kezet kapnak az oktatási intézmények. Még politikai hirdetéseket is meg lehet jelentetni az adott nemzetiség nyelvén.
Az RBK Ukraina portálon rögtön jelzik a címben: a magyarok továbbra sem elégedettek a törvénnyel. Menczer Tamás még arra is vette a fáradságot, hogy a Facebookra kiírja a jelenlegi magyar kormány véleményét: Ukrajnában nyolc éve elvették a magyar közösség jogait, azóta folyamatos a jogfosztás. Azt ígérte, hogy természetesen alaposan értékelni fogják a törvényt, de már most látszik, hogy az messze van a 2015-i jogok visszaadásától. Mindenesetre folyamatosan figyelemmel követik a végrehajtást. A cikk emlékeztet arra is, hogy 2017 óta feszült a viszony az oktatási törvény miatt a két ország között, s Orbán Viktor számos erre vonatkozó makacs megjegyzését Kijevben abszurdnak nevezték. Egyébként az ukrán újság főcímben hozta, hogy Zelenszkij ma Bidenhez utazik Washingtonba.
Az Odessza Zsurnálban olvasható, hogy Donald Tusk, a potenciális lengyel kormányfő megrökönyödött amiatt, hogy Orbán Viktor egyértelműen oroszok álláspontját képviseli az ukrán–orosz háborúban, s Tusk szerint ezt már nyilvánosan ki is mondta a magyar kormányfő, aki egyáltalán nem is titkolja, melyik oldalon – az oroszok, Putyin pártján – áll. Az meg különösen feldühítette Tuskot, hogy Orbán ugyebár mindvégig számított a lengyelek támogatására Brüsszelben, ha a jogállami normasértések miatti szankciók ellehetetlenítéséről volt szó, most azonban képes 800 millió eurós támogatást blokkolni a lengyelek elől, miközben a magyar kormányfő fut az uniós pénze után. Tusk kijelentette: reméli, hogy hamarosan másképp tekintenek majd Lengyelországra az EU-ban, ismét szava lesz a fontos uniós kérdésekben, és más álláspontot fog képviselni a magyar–lengyel kapcsolatokban is.
A brit The Guardian információi szerint a magyar külügyi intézet néhány tagja és a washingtoni magyar nagykövetség képviselői kétnapos, zárt ajtók mögötti tárgyalásokon vesznek részt a washingtoni Heritage Fundation szakrétőinek szervezésében. A téma: miként állítsák le az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi és katonai segélyek folyósítását.
Az amerikai törvényhozásban is elakadt az ügy, a szenátusban a republikánusok nem szavazták meg az újabb, szerintük biankó csekknek tekinthető támogatást.
A cikk szerint Orbán biztos abban, hogy a kongresszuson nem megy át az újabb javaslat a támogatás további folyósításáról. S Orbán tulajdonképpen az amerikaiak NEM válaszában reménykedve bízik abban, hogy így könnyebben meg tudja majd magyarázni az uniós segélyek
megvétózását, amire a hét második felében esedékes EU-csúcson módja lesz.
Az írás szélsőjobb politikusnak minősíti Orbánt, és kijelenti, Putyin szövetségese. Dalibor Rohac amerikai szakértő véleménye szerint Orbánnak aligha lesz befolyása a kongresszus ezirányú szavazására. Megtudjuk azt is, hogy az utóbbi időben a magyar követség igencsak aktív a republikánus törvényhozókkal való minél szélesebb kapcsolatrendszer kiépítésében.