Az újságíró archívumából – hová lett a rádiólánc?

Pontosan harminckét évvel ezelőtt (1992. április 22-én) jelent meg a beszámolóm a – sajnos, rövid életű, sokkal többre hivatott „komoly bulvárlapban – Mai Napban az akkor már másfél év óta szerfölött sikeresen működött és az alapítása óta terjeszkedő európai rádióról, hivatalos nevén: RadioRopa-ról. A németországi Schleswig-Holstein tartomány festői városkájában honos, itthon kevésbé ismert TechniSat GmbH (https://www.technisat.com) nagyvonalú támogatásával létrejött rádiólánc (egész Németországban voltak szerkesztőségei és jórészt műholdas adóállomásai) a német egyesülés első percében kezdte meg mindenekelőtt hírfolyamát, majd új és újabb ötleteket igyekezett megvalósítani egészen a hangoskönyvek sugárzásáig. Sajnos, az elképesztően kiélezett német rádióversenyben – annak ellenére, hogy munkatársai, szerkesztői ezeregy újító ötletet valósítottak meg – a RadioRopa (eredetileg Radio Europa lett volna a neve…) végül kénytelen volt kikapcsolni a mikrofont… (A nyitó képen a dauni várkastély.)

Engedtessék meg némileg eltérvén „Az újságíró archívumából” rovatunk eddigi hagyományától , hogy ez alkalommal a szokásosnál részletesebben számoljak be a „főszereplő”, a Radioropa történetéről, mert sok tekintetben rokonságot vélek fölfedezni néhány magyar rádió és munkatársainak, kollégáimnak hányatott sorsával. Íme:

Amikor ez a cikk megjelent, már csaknem másfél év óta szólt a Radioropa rádió, amit a szaksajtó is dicsérő-elismerő jelzők sokaságával illetett. Elvégre az első információs magánrádió a német újraegyesítés napján köszönt be az éterből azzal a céllal, hogy új rádióműfajt hozzon létre, hogy értékes ellenpontja legyen a nyolcvanas évek közepén megjelent magánállomások szórakoztató zenei műsorainak, valamint a közszolgálati műsorszolgáltatók „bemondórádiójának”. Kezdetben a műsort csak műholdon keresztül sugározták, majd FM-frekvenciákat kapott Rajna-Pfalzban és Szászországban, és hallgatni lehetett Németország-szerte a kábelhálózatok révén is. Berlinben közép- és hosszú-, majd pedig rövidhullámon szólt.

Az évtized közepén jöttek a gondok: elsőként megszüntették a hosszúhullámú adást (túl drága volt)… Fő hírműsorát hamarosan különböző magánállomások vették át – ekként az anyarádió és a „gyerekei” is jól jártak.

Szászország önként csatlakozott Radioropához: Lipcsében szerkesztőség alakult regionális műsorkészítésre. A helyi programokat beillesztették a Daunból érkező műsorba. Aztán a dauni szerkesztőség átköltözött Lipcsébe; a műsor alig változott: az addiginál nagyobb hangsúlyt kapott az európai tudósítás, új együttműködések jöttek létre az európai külföldi közszolgálatokkal, és a meglévők is intenzívebbé váltak.

Nem kellett sokáig várakozni az újabb fordulatra, az 1995. december 16-i műsorreformra; attól kezdve óránként már csak kétszer mondtak híreket. A Radioropa legfőbb erénye, a tájékoztatás látta ennek kárát, a riportműsorok is megritkultak, a hírszerkesztőséget összevonták a PSR rádió magántársaságéval. (Manapság a PSR Szászország legnagyobb szórakoztató rádióhálózata.)

A műsorformátumra nehezedő nyomás 1998-ban már olyan erős lett, hogy a PSR médiacsoport átvette a frekvenciákat, és ott létrehozta a Radioropa oldie.fm-et, ami nem volt más, mint zenei műsor többé-kevésbé részletes „információs szeletkékkel” – Szászországból. Egy évvel később a „Radioropa” név eltűnt, „oldie.fm” néven folytatódott a sugárzás.

Csakhogy a Radioropa megmaradt törzsgárdája folytatni akarta a sugárzást, amihez a hagyományos hosszúhullámú 261 kHz-es frekvenciát használta. Takarékosságból az ismétlésekre koncentráltak, a program főleg átvett német nyelvű külföldi (RFI, BBC) adásokból állt. Sikerült a műsorsugárzást az internetre és műholdra terelni, mi több, egy ideig a DAB digitális műsorszóró rendszert is használták. Ám újabb anyagi és műszaki gondok miatt végül is a sugárzás megszűnésével járt 2001 utolsó napján.

Négy év elteltével, 2005. augusztus 1-jén – a berlini Nemzetközi Rádiókiállítás (IFA) kezdetén újabb kísérletet tettek a műsor létrehozására. Azonnal digitálisan, műholdon keresztül sugározták a TechniSat rádiócsokorban és – ez újdonság volt –Berlinben és Potsdamban DVB-T rádión keresztül. Jó egy évvel később megkezdődött a teljes körű internetes sugárzás, vele együtt pedig az újabb átalakulás: a műsor szinte tisztán híreket és magazinokat tartalmazó információs programokból állt, éjszaka zenét sugározott negyedóránként hírekkel. Mivel közben sikeres kezdeményezések történtek az adó profilváltására, kidolgozták a hangoskönyv-rádiózás gyakorlatát is, ami újból a „Radioropa” nevet használja. A tucatnyinál több változtatás nem tett jót a sokkal jobb sorsra érdemes rádiónak. Hűséges és ötletekben gazdag gárdája kénytelen volt tudomásul venni, hogy az eredeti „gazda”, a Technisat-csoport 2008 őszén megszüntette minden médiatevékenységét. A Radioropa Berlin, a Radioropa Eifel, a Star*Sat fizetős rádiók a Frank Sinatra „My Way” című dalával búcsúztak, a hűséges és kiváló rádiósokat szélnek eresztették…Ők lettek a Radioropától elköszönt Radio-Opák, ami a német nyelvben rádiós nagypapát jelent, olyan személyt, aki évtizedek munkája után pihenőbe vonul.

«Ha egykor nem olvastam volna valahol a Dauner Sprudéról, a vulkanikus Eifel-hegység szénsavas gyógyforrásáról, biz’ isten nem tudtam volna megmondani: hol van a németországi Daun helység. Daun ugyanis egy a sok száz német kisvárosból, viszont alighanem az egyetlen, amelyik műszaki parkkal és kitűnő égi összeköttetéssel egyaránt rendelkezik.

A német egyesülés első pillanata, 1990. október 3-a óta napjaink legkorszerűbb rádió-műsorszóró technikája működik a Lieser patak parti helységben. A Daun városában otthonra talált, a Schleswig-Holstein tartományi kormánynál bejegyzett RadioRopa magán-rádióállomás megszakítás nélkül, óránként négy alkalommal, azaz 15 percenként híreket sugároz. Egész órakor hírösszefoglalót, negyedkor európai, félkor nemzetközi, háromnegyedkor pedig németországi híreket. Naponta hétszer átveszi a londoni BBC német nyelvű szolgálatának híreit is.

Sabine Thome, a RadioRopaTV és Rádió Kft. sajtófőnöke büszke arra, hogy nem kellett változtatni az immár jó másfél éve működő rádióállomás műsorszerkezetén. Igazi német alapossággal sikerült ugyanis olyan logikus sémát alkotni, amely még a „behunyt szemű” hallgatót is eligazítja a történések erdejében. Hétfőtől péntekig majdnem azonos időben jelentkeznek az azonos című műsorokkal; éjfél után, valamint szombaton és vasárnap viszont az átlagosnál több a magazinjellegű program. Már éjfél előtt ismertetik a másnapi újságok legérdekesebb írásait; hajnalban még bővebb sajtószemlét adnak a rádióújság ráadásaként. Déli egy óra után gazdasági hírösszefoglaló, kettő után nemzetközi sajtószemle, a háromórai híreket követően immár másodszor jelentkezik az Európa-stúdió (első összeállítása reggel kilenckor hallható), négytől a RadioRopa külföldi tudósítói vannak a vonalban, este nyolc, illetve kilenc óra után váltakozva könyvpiaci, médiainformációk, idegenforgalmi ötletek, rádiópiac, tudomány-technika, tartományi hírek, Európa-körkép van műsoron.

Az okostévéket, DAB-/internetrádiókat, vezeték nélküli hangszórókat, műholdvevőket, -antennákat és még számos híradástechnikai cikket, sőt: vezeték nélküli porszívót is fejlesztő és gyártó TechniSat az elsők között reagált a koronavírus-járványra, és kínálatába fölvette az arcmaszkok nagy sorozatú gyártását is. Egyik friss újdonsága a Digitradio 584 jelű (Németországban szerfölött olcsónak számító, kiemelkedő minőségű) internetrádió.

Vasárnaponként a dzsesszhírek, az amerikai szemle, az európai utazás után jön a kelet-európai magazin, majd a hírekben legtöbbet szereplő személyek bemutatása, a rádiókabaré, a kulturális riport, a filmvilág hírei teszik még változatosabbá a mindenekelőtt hírekből élő rádió műsorát. Egyébként nem csupán a hírblokkok, a háttérinformációk és tudósítói jelentések miatt, hanem kellemes zenés összeállításai okán is érdemes bekapcsolni a RadioRopát: a tegnap és a ma szórakoztatózenei, rock- és popklasszikusai teremtenek jó hangulatot a csak Németországban legalább 400 különböző frekvencián fogható szüntelen műsoráradathoz.

Nálunk, Magyarországon is jól fogható a RadioRopa, a földrész első számú hír-adója. (Mondják, ami a tévézésben a CNN, az az európai rádiózásban a RadioRopa.) Az Astra 1A és a DFS-Kopernikus 1 műsorszóró műhold ugyanis a dauni adó programját is továbbítja. Legújabban a Német Szövetségi Posta digitális kábeles műsortovábbító rendszerébe is betáplálták a RadioRopát. Jelen van továbbá azon 16, német nyelvű égi rádióműsor között, amelyet ugyancsak digitális (gyakorlatilag zajmentes) technikával sugároznak a TV-SAT-ról, és amely Németországban 19 centiméterest!) lapos antennával fogható!

A rádiózás kedvelői számára adjuk közre e 16 adó nevét és profilját. Hírek, információk: Deutschlandfunk (DLF), RIAS Berlin, RadioRopa; pop- és szórakoztatózene hírekkel: StarSat radio, Europawelle Saar (SR1), radio ffn, RTL Radio, Radio Xanadu; a klasszikus zenét és kulturális értékeket előnyben részesítők: Bayern 4 (BR), S2-Kultur, Radio Bremen 2, hr 2, NDR 3, WDR 3, DS-Kultur, Klassik Radio.

Az viszont a legtermészetesebb, hogy a dauni műszaki park kisebb-nagyobb vállalatai a vezetékes és a rádiós távközlés, valamint a műsorszórás eszközeire szakosodtak, és kiválóan együtt élnek a helyi lap-, folyóirat- és szakkönyvkiadókkal.»

“Az újságíró archívumából” rovatunkban megjelenő írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.