Bécs termálvizen lebeg – hamarosan fűthetik vele a várost

Elkészült az osztrák főváros alatti területek pontos, 3D-s, geológiai térképe. Háromezer méter mélyen ígéretes termálvízvagyon rejtőzik; kiaknázásával Bécs hőellátása még közelebb kerülhet a klímasemlegességhez. A jövő tavaszig alaposan megvizsgálják a terület geológiai adottságait, mielőtt geotermikus erőművet létesítenének. (Elkészült a Bécs alatti területek 3D-s geológiai térképe © Wien Energie / APA)

A GeoTief Wien terv részeként a bécsi energiaszolgáltató, a Wien Energie és partnerei 2016 óta vizsgálják az osztrák főváros alatti talaj rétegeit, szerkezetét. Ennek eredményeként elkészült a Bécs alatti kőzetrétegek pontos, háromdimenziós modellje. Kiderült: Bécs alatt hatalmas hőtartalék szunnyad. Ezt szeretnék a jövőben a város hőellátására használni. Háromezer méter mélyen, az Aderklaa-konglomerátumban bukkantak magas hőmérsékletű termálvízre. Geológiai szempontból ez a kőzetréteg a Bécsi-medence miocén kori része. A most felkutatott lelőhelyek körülbelül 20 millió évvel ezelőtt keletkeztek.

A 3D-s modell elkészítéséhez először a szénhidrogénipar állományadatait elemezték és értékelték. Ezután – Ausztriában először – 3D-s szeizmikus méréseket végeztek. Ehhez egy 175 négyzetkilométeres területen 16 ezer vezeték nélküli érzékelőt helyeztek ki, amelyek járművekkel keltett rezgéshullámok szeizmikus visszaverődését rögzítették. Ezután 50 terabájtnyi adatot elemeztek és vetettek össze a szénhidrogéniparból származó állományadatokkal.

Ha sikerül kiaknázni a mélyben felfedezett termálvízvagyont, Bécs hőellátása 2040-re teljesen klímasemlegessé válhat. A cél az, hogy addigra a város hőigényének 56 százalékát távhő, a fennmaradó részt pedig hőszivattyúk segítségével fedezzék. A távhő klímasemlegessé válásában a hulladékégetés és a hulladékhő hasznosítása mellett a geotermiának szánnak központi szerepet. Ha a Donaustadtól Simmeringig tartó terület alatt rejlő magas hőmérsékletű vizet sikeresen fel tudják használni a megújuló energián alapuló távhő előállításához, az akár 120 megawatt termikus teljesítmény is lehet. Bécs célja, hogy 2030-ra 125 ezer háztartást láthasson el a földhőből származó távhővel.

A most azonosított geotermikus energiaforrás geometriai és eddig ismert hidraulikus tulajdonságai nagyon ígéretesek, a háromezer méter mélyben található víz hőmérséklete mintegy 100 fok Celsius lehet. Mivel a geotermikus erőmű megépítése előtt szeretnék a lehető legkisebbre csökkenteni a kockázatokat, a jövő tavaszig alaposan felmérik a terület tulajdonságait. Megvizsgálják az Aderklaa- konglomertátum kőzeteit, vízáteresztő képességét, valamint a termálvíz kémiai összetételét is.