(Forrás: szabadeuropa.hu) Megérkezett Törökországba az orosz és az ukrán tárgyalódelegáció. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint a minimális cél a humanitárius kérdések megvitatása, míg a maximális a tűzszüneti megállapodás elérése lenne a kedden kezdődő, két napig tartó tárgyalásokon. (A nyitó képhez: Harkivban lángol az egyetem épülete; forrás: spiegel.de)
Recep Tayyip Erdoğan török elnök a tárgyalások előtt rövid találkozót tart a delegációkkal. Erdoğan arról beszélt, hogy a hisz a békében, és hogy a tárgyalódelegáció tagjainak történelmi felelősége van.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfői videóüzenetében arról beszélt, hogy heves harcok zajlanak Csernyihiv, Szumi, Harkiv városoknál, a Donyec-medencében és Dél-Ukrajnában is. Kijev északi részét továbbra is az orosz erők ellenőrzik, és Irpinynél is folytatódnak az összecsapások. Zelenszkij ismét sürgette az Oroszország elleni szankciók szigorítását, egyebek között az orosz olajexport átfogó korlátozását, és kifogásolta, hogy a büntetőintézkedések szigorítását a nemzetközi közösség arra az esetre helyezte kilátásba, ha Moszkva vegyi fegyvert vetne be. Az ukrán elnök szerint az orosz csapatok foszforbombát használtak. Ukrán tisztségviselők már beszéltek arról, hogy Harkivnál ilyen fegyvert használt Putyin serege.
Az orosz csapatok folytatták az ukrán főváros bombázását, lakóépületeket rombolnak. Egy nő, akinek találat érte az otthonát, azt mondta, látnia kellene Moszkvában élő keresztanyjának, hogy a Kreml tagadása ellenére az orosz erők civil célpontokat támadnak.
Művérrel öntötte le magát, így tiltakozott egy orosz művész. Jevgenya Iszajeva egy önkormányzati épület lépcsőjén tiltakozott március 27-én az ukrajnai vérontás ellen. „Vérzik a szívem” – ismételgette a művész, mielőtt a rendőrök elvitték.
Március elején mérgezés áldozatává válhatott Roman Abramovics orosz milliárdos és két ukrán béketárgyaló az egyik kijevi tárgyalása után. Az érintetteknek bevörösödött a szemük, folyamatosan és fájdalmasan könnyezni kezdtek és elkezdett lehámlani a bőr az arcukról és a kezükről. A Wall Street Journalnak nyilatkozó érintettek olyan szélsőséges moszkvai csoportokat sejtenek az eset mögött, akik a béketárgyalások leállítását szerették volna elérni.
Abramovics nem tagja semmilyen a hivatalos orosz tárgyalódelegációnak, viszont az egyik leggazdagabb oroszként és Putyin elnök bizalmasaként a háború kezdete óta párhuzamos béketárgyalásokat intéz.
Az Orbán-kormány túlságosan Putyin-barátnak tartott politikája miatt a lengyel és a cseh védelmi miniszter is lemondta budapesti útját. A V4-es országok miniszterei március 30–31-én tárgyaltak volna Budapesten. Így csak a szlovák kollégájával tárgyalhatott volna Benkő Tibor, ám az Euractiv már arról ír, hogy végül elmarad a találkozó.