Az Európai Bizottság jóváhagyta azt a 21 000 millió forintos magyar programot, amely a koronavírus-járvány miatt nehézségekkel küzdő mikro-, kis- és középvállalkozásokat hivatott támogatni.
A támogatás azokat a pénzügyi költségeket (kamatok és kezelési költségek) hivatott részlegesen fedezni, melyek a december 31-ig felvett hitelek kapcsán adódnak a mikro-, kis- és középvállalkozásoknál. A támogatás folyósítására hitelintézeteken keresztül kerül majd sor. Magyarország az intézkedés révén meg kívánja könnyíteni az érintett mikro-, kis- és középvállalkozások számára, hogy hitelhez jussanak, és így elegendő likviditással rendelkezzenek működőtőke- és beruházási szükségleteiket azonnali fedezetére. A magyar hatóságok becslései szerint akár 6000 mikro-, kis- és középvállalkozás is igénybe tudja majd venni a támogatást.
A Bizottság megállapította: a magyar intézkedés összhangban van az ideiglenes állami támogatási keretszabályban meghatározott feltételekkel: a támogatás összege az elsődleges mezőgazdasági ágazatban működő vállalkozások esetében nem haladja meg a 100 000 eurót, a halászati és akvakultúra-ágazatban működő vállalkozások esetében a 120 000 eurót, a többi ágazatban tevékeny vállalkozások esetében pedig a 800 000 eurót. Ezen túlmenően az intézkedés biztosítékokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a hitelintézetek ténylegesen továbbadják a támogatást a rászoruló kedvezményezetteknek.
A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a magyar intézkedés szükséges, megfelelő és arányos a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezeléséhez. Ennek megfelelően az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok szerint jóváhagyta az intézkedést.
Az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keretszabályról szóló bizottsági sajtóközlemény
Az Európai Bizottság jóváhagyta azt a hozzávetőleg 57 000 millió forint költségvetésű magyar programot is, amely a koronavírus-járvány által előidézett helyzetben hivatott támogatni a magyar gazdaság működését. A Bizottság a támogatási intézkedést az állami támogatásokra vonatkozóan nemrég elfogadott ideiglenes keretszabálya alapján hagyta jóvá.
A támogatás tőkeinjekciók és átváltható hitelek (azaz saját tőkévé átalakítható hitelek) formájában valósul meg. Összege vállalatonként nem haladja meg a 800 000 eurót. A vállalatok az ágazatok bármelyikében igényelhetik a támogatást, kivéve néhány – Magyarország által meghatározott – szektort, nevezetesen a mezőgazdasági, a halászati és az akvakultúra-ágazatot. Magyarország az intézkedés révén forrásokat kíván biztosítani a koronavírus-válság által sújtott vállalatoknak likviditási szükségleteik fedezésére, és segíteni kívánja őket abban, hogy a járvány alatt és után is képesek legyenek folytatni a tevékenységüket, megtartani az alkalmazottaikat és beruházásba kezdeni. Becslések szerint 140–220 vállalat fogja majd igénybe venni a támogatást.
A Bizottság megállapította, hogy a magyar intézkedés összhangban van az ideiglenes állami támogatási keretszabályban meghatározott feltételekkel, és arra a következtetésre jutott, hogy az intézkedés szükséges, megfelelő és arányos a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezeléséhez. Ennek megfelelően az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok szerint jóváhagyta a magyar támogatási programot.
Az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keretszabályról szóló bizottsági sajtóközlemény
Az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keretszabály kibővítéséről szóló bizottsági sajtóközlemény; Az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keretszabály további kibővítéséről szóló bizottsági sajtóközlemény