Biztos munka, magas jövedelem – 15 éves a Cisco Hálózati Akadémia

Az évforduló jó alkalmat kínált arra, hogy a Cisco Hálózati Akadémia megbízásából aktív diákok, végzett hallgatók és oktatók megkérdezésével fölmérjék az elérhető minősítések piaci értékét.

A legfontosabb megállapítás két mondatban: a végzettek mintegy fele informatikai és távközlési területen helyezkedett el; sokan dolgoznak az oktatásban, a kereskedelemben és az iparban is. Valamennyi akadémiát végzett hallgatónak biztos, jól fizető, érdekes munkája van. Hálózati szakemberből ugyanis állandó a hiány: a távközlés és az informatika (és mindazok a cégek, intézmények, amelyeknek közük van a hálózatokhoz) tárt karokkal, magas jövedelemmel várják, fölszippantják a Cisco Hálózati Akadémián végzetteket.

Kicsit részletesebben a felmérésről, amelyben a Cisco szerette volna azt is megtudni, hogy milyen mértékben járulnak hozzá a program által kínált képesítések a karriercélok eléréséhez, és milyen elképzeléseik, igényeik vannak a hallgatóknak a munkavállalással kapcsolatban.

A magyarországi Cisco Hálózati Akadémia mai évfordulós házi ünnepségén is elhangzott,hogy a világ egyre nagyobb mértékben épül intelligens hálózatokra, így a hálózatok működtetésére kiképzett szakemberek különösen kapósak a munkaerőpiacon. A Cisco partnereivel együtt küldetésének tekinti, hogy oktatási programjával segítse a jövő szakembereinek felkészítését. Fennállása óta a nem nyereségérdekelt (non-profit) módon működő magyar Cisco-akadémia 2,7 milliárd forintos ráfordítással 22 ezernél több szakembert képzett. Itthon is, a nagyvilágban is a Cisco Hálózati Akadémia a legelterjedtebb informatikai képzés, amely egy nemzetközi vállalat égisze alatt működik. Évente egymilliónál is többen tanulnak a világ 10 ezer akadémiáján. Érdekesség, hogy az angol és a mandarin után az elsők között kezdődött meg a magyar nyelvű oktatás a Cisco-akadémián.

A Cisco itthon is egy sor magán- és közintézménnyel áll partneri kapcsolatban olyan oktatási programokat nyújtva, amelyek szavatolják a legkorszerűbb technológiai tudást. A legrangosabb az önkéntes alapon szerveződő közösség, melynek neve: Cisco Hálózati Akadémia. Tagjai oktatási intézmények és non-profit szervezetek, amelyek arra vállalkoznak, hogy a Cisco által kifejlesztett  elektronikus tananyagokat egységes eLearning környezetben, saját oktatási rendszerükbe integrálva oktatják – az iparágban használt legmodernebb hálózati eszközök felhasználásával. Napjainkban a képzési helyek (összefoglaló néven: akadémiák) csaknem háromnegyede szakközépiskolákban működik, a többi pedig felsőoktatási és más oktatási intézményekben. A hallgatók 60–40 százalékban középiskolások, illetve felsőoktatási intézmények hallgatói.

A hálózati akadémia, amely a Cisco társadalmi felelősségvállalás programjának legfontosabb része, évről évre tanulók ezreinek nyújt informatikai hálózatok megtervezéséhez, megépítéséhez és biztonságos üzemeltetéséhez szükséges ismereteket, sőt újabban már alapfokú digitális írástudást biztosító képzéseket is. A program országszerte 100 intézményben kínál elméleti és gyakorlati képzéseket fiataloknak és felnőtteknek egyaránt. A tananyagot számos intézmény integrálja saját képzési programjába, szakmai informatikai, OKJ-s, illetve felsőfokú képzés részeként. A hallgatók elsajátítják az információs és kommunikációs technológiák elméleti és gyakorlati ismereteit, valamint a 21. századi karrierhez szükséges problémamegoldást, együttműködést és az elemző gondolkodást is.

A hálózati akadémiai program képzései:

Az „IT Essentials: PC hardware and software” tananyag számítógépes alapismeretekről ad áttekintést és átfogó ismereteket alapfokú tudást kívánó IT-munkakörök betöltéséhez. Előkészít a magasabb szintű hálózati informatikai tanulmányokra és lehetővé teszi a CompTIA A+ minősítés megszerzését.

A „Cicso Certified Networking Associate” (CCNA) tananyag az alapoktól építkezve nyújt általános hálózati informatikai ismereteket és gyakorlati készségeket. Lehetőséget kínál a CCNA-minősítés megszerzéséhez.

A „CCNA Security” képzés a hálózati informatikai biztonság gyakorlati oktatására helyezi a hangsúlyt, és a sikeres vizsga jutalma a CCNA Security minősítés.

A „CCNP” képzés a kapcsolás, forgalomirányítás és hibakeresés témaköröket tárgyalva, magas szintű hálózati mérnöki ismeretek nyújt, a legjobb eszköz a CCNP SWITCH, CCNP ROUTE és CCNP TSHOOT minősítések megszerzésére.

Visszatérve a 15 éves Cisco Hálózati Akadémia jubileumi véleménykutatásához: hallgatók szerint a képzés magas színvonalú, gyakorlatra irányuló, a tananyag könnyen elsajátítható, az oktatók pedig mind elméleti, mind gyakorlati területen rendkívül felkészültek. Az akadémia oktatói szerint a program szakmailag világszínvonalú, a piacon azonnal hasznosítható képzést nyújt.

Az oktatók ugyanakkor felhívták a figyelmet az állami támogatások szükségességére avégett, hogy a képzés minél szélesebb körhöz eljuthasson, ellensúlyozva mind a hazai, mind az európai IKT-ágazatban tapasztalható szakemberhiányt, valamint szem előtt tartva a technológia megállíthatatlan térnyerése miatt folyamatosan növekvő szakember-keresletet is.

Az akadémiai statisztikából kiderül, hogy nők aránya a végzett hallgatók körében 7,8, a jelenlegi hallgatók között viszont már 11,5%, ami a Cisco törekvéseit tekintve kedvező változás. A végzett hallgatók esetében a fővárosiak aránya 29,2%, a jelenlegi hallgatók vonatkozásában 21,5%, a kisvárosiak és falusiak aránya pedig 24,8 és 16,8%, illetve (a jelenlegi hallgatók esetében) már 27,7 és 22,5%, ami a társadalmi mobilitást is jelzi.

A felmérésből kiderül: kedveltek az alternatív képzési formák az IT-karrierre vágyók körében. A Cisco Hálózati Akadémia nélkülözhetetlen a hazai szakemberképzésben, segít az informatikai munkahelyek megszerzésében és a kapcsolati háló kiépítésében, értékes karrierlehetőséghez segíti végzőseit.