A volt szocialista országokban még senki sem ért el a bölcsészettudományokban olyan pályázati sikert, mint Pócs Éva és nemzetközi kutatócsoportja. A kétmillió eurós támogatással járó ERC-pályázat egyik kulcstémája a boszorkányság volt. Az MTA BTK Néprajztudományi Intézet és a PTE BTK Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék a összegezte az eredményeket.
Az MTA BTK „Kelet–Nyugat” Vallásetnológiai Kutatócsoport vizsgálódásának fő témája a latin és bizánci kereszténység kulturális és vallási kapcsolódásai voltak. A kutatások nagy része a Kárpát-medence magyarlakta térségeinek peremvidékein, román, bolgár, szerb, szlovén, valamint vegyes nemzetiségű, többfelekezetű falvakban, illetve több náció és felekezet által látogatott kegyhelyeken zajlott.
Pócs Éva, az MTA doktora és 19 kutatóból álló kutatócsoportja olyan kérdésekre kereste a választ, mint például hogy miként formálta a vallás az itt élők identitását, milyen a hivatalos és a laikus vallásosság viszonya, milyen szerepe van a világképnek és a vallási normáknak a múltbeli és mai közösségekben, hogyan modernizálódott és globalizálódott a vallásos világkép.
„Mindez azért nagyon fontos, mert kutatásaink hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban megértsük a jelenkori speciális kelet-közép-európai vallási viszonyokat, a vallási ellentétek mélyén rejlő interetnikus és nemzeti identitással kapcsolatos problémákat. A kutatás intenzívebbé válása előtt csak sejtettük, hogy Kelet-Európa boszorkányüldözést nem folytató területén más szerepe volt a falusi közösségekben a boszorkányságnak, mint Nyugat-Európában, de azt nem gondoltuk, hogy Kelet és Nyugat határzónájában ez ennyire markánsan másképp működik” – mondta Pócs Éva az mta.hu-nak.
A tavaly zárult munka számokban: 700, terepen töltött nap, 1087 hangfájl, 20 000 oldal szövegfájl, 13 875 fénykép, 187 publikáció, 36 kötet, számos nemzetközi konferencia, amelyeken 4 világrész 22 országának kutatói vettek részt.
Pócs Éva, az MTA doktora, a PTE BTK Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék Széchenyi-díjas professor emeritája. Fő kutatási területe a magyar néphit és népi vallás, annak európai kapcsolatai, az európai vallásantropológia fogalomrendszere, a halottkultusz, a sámánizmus, a boszorkányság és egyéb mitikus-rituális rendszerek történeti alakulása, paradigmaváltásai, az európai mitológiák, a ráolvasások. Munkásságát többek között Herder-díjjal, Ortutay Gyula-emlékéremmel és Györffy István-emlékéremmel tüntették ki.
Az mta.hu Pócs Évával készült interjúja itt olvasható:
https://mta.hu/tudomany_hirei/uj-megvilagitasban-a-boszorkanyok-akademiai-kutatas-erc-tamogatassal-109755
|