Elvis él – de legalábbis megelevenedik Bécsben a Jüdisches Museum Wien aktuális kiállításán. A „Trude & Elvis. Bécs – Memphis – Hollywood” egy egészen egyedülálló magángyűjtemény által mutatja be az 1950-es évek Hollywoodját és a Királyt. (A képen: Elvis és Trude 1960-ban; foto: James Forsher Estate)
A ma 40 éve elhunyt Elvis Presleynek nem akármilyen kötődése volt a császárvároshoz: magántitkárnője és bizalmasa egy Bécsből emigrált zsidó lány, Trude Forsher volt. A lány 18 évesen, 1938-ban hagyta el Ausztriát, és Londonon keresztül nemcsak magát, de családját is Amerikába menekítette.
Hollywood és a showbiznisz csillogása teljesen elbűvölte. Szerencsés kapcsolatai folytán – távoli rokonságban állt az Elvis dalait jegyző zeneszerzők kiadójának, a Hill and Range Songsnak a tulajdonosaival – az 50-es években megcsípte azt az állást, amiről Amerika-szerte minden nő álmodott: Elvis személyi asszisztense, titkárnője lett.
Trude hagyatéka 2500 mappányi írásos dokumentum mellett rengeteg emléktárgyat és relikviát tartalmaz abból a korszakból, az archívum egy részét fia, James bocsátotta a Bécsi Zsidó Múzeum (Jüdisches Museum Wien) rendelkezésére. Trude a Király halála után is a szórakoztatóiparban maradt, Adolph Zukor, a legendás magyar származású hollywoodi producer unokájával közös televíziós produkciós irodát alapított. Akkoriban egy nő a produkciós szakmában fehér hollónak számított Hollywoodban. Nyugdíjba vonulása után szociálpolitikai szerepet vállalt, számos kitüntetést és díjat kapott az egyedülálló anyákért végzett munkájáért.
A kiállítás ennek az erős és ambíciózus asszonynak a történetén keresztül mesél az 1950-es évek férfiak által dominált Hollywoodjáról, és persze Elvisről, a közeli munkatársról és ikonról.
A „Trude & Elvis. Bécs – Memphis – Hollywood” című kiállítás még november 12-ig várja a látogatókat Bécs belvárosában, a Dorotheergasse 11. szám alatt vasárnaptól péntekig, reggel tíz és este hat óra között. ( Elvis és Trude a Király öltözőjében (kép: James Forsher Estate)