A formáció néhány év alatt igazi világzenei szenzációvá vált. A hamisítatlan tánczenét játszó, temperamentumos kongói és kubai ritmusokat ötvöző zenekar már világturnén vesz részt, produkcióját neves zenei díjjal ismerték el, a legpatinásabb koncerttermekbe kap meghívásokat. Az együttes első sikeres koncertje a londoni Barbican Centre-ben volt.
A zenekar idősebb zenészei gyermekbénulás következtében váltak mozgássérültté, de kézpedálos triciklijüket úgy
alakították ki, hogy abban gitározni is tudjanak, a ritmusszekció és a tánckar tagjai pedig az utcagyerekek közül kerültek ki. A puszta véletlen műve, hogy a Staff Benda Bilii rumba-, reggea-, funk- és rhythm and blues elemeit ötvöző zenéjének köszönhetően ma már a világ legnagyobb koncerttermeinek közönsége is ízelítőt kaphat Kinshassa mindennapjainak hangulatából. Hat évvel ezelőtt két francia filmes Kongó zenei életéről forgatott dokumentumfilmet, amikor rátalált az állatkert környékén élő és muzsikáló, különleges zenekarra. Azonnal változott a forgatókönyv, az egész filmet a szárnyas kerekesszék-jelképet használó Staff Benda Bilili zenészeinek szentelték, és tavaly Cannes-ban mutatták be. Magyarországon először a frankofón filmnapok idején volt látható a film; hivatalosan május 26-án mutatja be a Cirko Film.
A jelképként használt szárnyak rövid idő alatt a magasba repítették az együttest: a gyorsan megjelenő, Tres, Tres,
Fort című, a kinshasai állatkert környékén rögzített albuma 2009-ben az fRoots magazin szerint az év albuma lett és
ugyanabban az évben a Staff Benda Bilili lett a World Music Expo nagydíjasa is.
Az együttes tagjai: Ricky Likabu (ének), Coco Ngambali (ének, gitár), Theophile Nsituvuidi (gitár, ének), Djunana
Tanga-Suele és Kabamba Kabose (ének), Cavalier’ Kiara-Mayingi (bőgő, ének), Roger Landu (satonge – afrikai húros
hangszer, ének), valamint Montana Kinunu (ütőhangszerek)

