Havas István, az EY vezérigazgatója a kitüntetések átadásakor hangoztatta: az év üzletembere program a sikeres vállalkozásokról szól, olyanokról, amelyek kulcsszerepet játszanak a válságot követő építkezésben. A gálarendezvény azok előtt a magyar üzletemberek előtt tiszteleg, akik a jövőbe mutatóan válaszoltak a gazdasági, társadalmi változásokra és kihívásokra, és akik kezdettől a kiváló minőségre, az értékteremtésre és az innovációra törekedtek.
Ez alkalommal a pályázók elsősorban az IT-szektort és a gyártó cégeket képviselték. A megmérettetésen indult vállalkozások összbevétele megközelítette a 150 milliárd forintot, és országszerte mintegy 5000 embernek adnak munkát. A fővárosi és vidéki jelöltek közel azonos arányban vettek részt idén a programban. A legfiatalabb cégvezető 28 éves, a legidősebb betöltötte a 74. életévét.
Az EY fődíját az idén dr. Vinnai Balázs, az IND Group alapítója és ügyvezetője vehette át; a 2013. év üzletembere a sikereiért 2005-ben már elnyerte „A jövő ígérete” különdíjat. Azóta is a Vinnai Balázs vezette IND-csoport töretlenül folytatta eredményes működését.
Az 1997-ben 50 ezer forintból „garázscégként” alapított vállalkozás mára 3,7 milliárd forint árbevételű, több mint 200 főt foglalkoztató, jobbára a nemzetközi piacon tevékenykedő technológiai vállalattá nőtt. Folyamatos bővülésének és megújulásának köszönhetően a digitális banki felületek vezető európai szakértője lett. Újításai révén ügyfelei sorra nyerik a szakmai elismeréseket. Térségünkből egyedüliként iratkozhatott föl az idén a pénzügyi ágazat technológiai beszállítóit rangsoroló nemzetközi FinTech100-as listára. A nyertes vállalkozó megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjét, elnyerte az Ernst & Young „Az év üzletembere/a jövő ígérete” különdíját – indokolta döntését a független bíráló bizottság.
A szabályok szerint dr. Vinnai Balázs képviseli jövőre hazánkat az EY „World Entrepreneur Of The Year” gáláján Monte Carlóban, ahol az egyes országok fődíjának nyertesei vesznek részt. Ott döntenek a legkiválóbb nemzetközi vállalkozó személyéről.
A „Példakép” különdíjas Majoros Béla József, a Csaba Metál Öntödei Zrt. vezérigazgatója, 1993-ban alapította meg vállalkozását Békéscsabán, ahol egymaga készítette az első öntvényeket. A kemény munka és a folyamatos fejlesztések eredményeként a cég egy 8 milliárd forintos árbevétellel és több mint 600 személyt foglalkoztató vállalattá erősödött a munkanélküliséggel küszködő térségben. Majoros Béla József irányításával a vállalat egy egyedülálló, nyomásos alumínium-öntészeten alapuló nagygépes technológiát honosított meg itthon.
A Prezi.com társalapítója és ügyvezetője, Árvai Péter mostantól a „Merész újító” cím tulajdonosa. A díjazott másfél évig dolgozott fizetés nélkül, minden erejét arra fordította, hogy cége gyorsan növekedhessen. Mára a Prezi 180 szakembert foglalkoztat 26 országból, két irodában. Termékei regisztrált használóinak száma eléri a 30 milliót. A Prezi küldetése, hogy az ötletek megosztását szórakoztatóvá és magával ragadóvá tegye. A cég célja, hogy kétmilliárd használó számára tegye elérhetővé a Prezit – minden lehetséges digitális felületen.
Fazekas Gábor, a Mikropakk Kft. tulajdonosa lett „a jövő ígérete”, aki friss mérnöki diplomával vette át a családi vállalkozás vezetését 2002-ben – tragikus hirtelenséggel elhunyt édesapjától. Irányításával a cég adózás előtti eredménye a múlt tíz évben a jegyzett tőke háromszorosáról tizenháromszorosára nőtt. Fazekas számára kulcsfontosságú terület a kutatás és fejlesztés; a folyamatos megújulásra és bővülésre törekedő vezetési stratégia eredményeként 2010-ben 3000 négyzetméteres üzemegységet építetett Salgótarjánban, amely idén további 1600 négyzetméterrel egészült ki, ezzel a hátrányos helyzetű térségében 59 munkahelyet teremtett.