A hétvégén sorozatban születtek összefoglalók a Visegrádi 4-ek kormányfőinek budapesti találkozójáról, még a Yahoo7 News is előresorolta a Reuters beszámolóját, aminek figyelmet keltő címet adott: A keleti uniós államok arra szólítják fel Brüsszelt, hátrébb az agarakkal!
Európának újratervezésre van szüksége – érvelt a migráció kérdésében Orbán Viktor. A lengyel Mateusz Morawiecki visszhangozta a magyar kormányfő szavait, aki szerint is szabad nemzetek szövetségére, eközben a mostaninál nagyobb integrációra van szükség az unióban, szemben a nyugati, még jobban centralizált ideával. Ugyanakkor ő is, akárcsak Robert Fico szlovák kormányfő visszautasította az őket ért kritikákat, pedig újabban különvéleményen vannak a migráció kérdésében. Nem vagyunk s az unió fekete bárányai – fogalmazott Fico.
A nyárig kidolgozandó bevándorláspolitika összehangolása egyelőre távolinak látszik. Ám a 2021–27-i uniós büdzsé tervezésekor korántsem mindegy, kit mennyi pénz illet meg. A Reuters szerint Lengyel- és Magyarország akár több ezer milliárd eurótól is eleshet dacpolitikája okán. A tanácskozással egy időben Szófiában Vera Jourova igazságügyi biztos épp arról szólt, hogy a jogállammal szembeszegülők elleni szankciók egyértelműsítésével a fejlesztési alapokhoz való jutás is korlátok közé szorul.
A The New York Times ugyanebben a témában legfőképp Orbán szavait idézte, aki szerint az uniós tagállamok számottevő mértékben hozzájárulnak az uniós növekedéshez: legalább annyit adnak, mint amennyit kapnak az uniótól. Azt is mondta, „nem kapunk, de nem is kérünk segélyt”. Szerinte nem éri meg az EU-nak a migrációs kérdésekben az ENSZ-szel egyeztetni, mert utóbbi úgysem lesz ebben partner, s e helyt Orbán hangsúlyozta, a közép-európai nációk ragaszkodnak keresztény mivoltuk megtartásához.
A Turkey Telegraph pedig arról számol be helyszíni riportban, hogy a szerb–magyar határon most már naponta csak öt menekültet engednek át, s hogy a kritikák ellenére továbbra is bizonytalan ideig tartják őket a konténertáborban. Jelenleg – a Helsinki Bizottság decemberi adatai szerint – 473 menekültből 213 gyereket tartanak bezárva. A rendőrök vagy határvadászok visszaéléseiről dokumentumok szolgálnak ugyan bizonyítékul, az érintettek mégis tagadják az erőszakos cselekedeteket. A menekültügyi törvény szigorításáról, a Soros-tervről és az erre épülő, sikeresnek látszó választási kampányról írva Orbánt ultrakonzervatívnak, nacionalistának és fölöttébb eurofób politikusnak írja le.
Az orosz kormányzati befolyás alatt működő Russia Today is beszámol arról az európai bírósági döntésről, amely elítélte a menekült nigériai férfin Magyarországon végzett pszichológiai és egyéb vizsgálatot, hogy megállapíthassák homoszexualitását. Merthogy a férfi azt állította, emiatt üldözték hazájában, ezért menekült el. A magyar hatóságok megállapították, hogy a férfi nem tekinthető homoszexuálisnak. Ám ő nem törődött bele a döntésbe és bírósághoz fordult, amely neki adott igazat és a vizsgálatokat a magánszféra megsértésének, a magánéletbe való durva beavatkozásnak minősített. Pro és kontra véleményt ismertet a Russia Today. Mindenesetre Toni Bugle, a Radikális Iszlám és a Sharia elleni Anyák mozgalmának vezetője szerint az Európai Bíróságnak nem lenne szabad beavatkoznia a tagállamok jogrendszerébe és döntéshozatali mechanizmusába, épp ezért nem csodálkozik, hogy egyesek kilépnének az unióból, ami szerinte „már-már a diktatúrákhoz hasonlítható”.
Mi a közös Ferenc József császárban és Donald Trumpban? – erről közöl tanulmányt a tokiói központú The Diplomat nemzetközi magazin. Első látásra nem sok – állapítják meg. Mert például a császár a birodalom első számú bürokratájának tartotta magát, aki lelkiismeretesen reggeltől estig olvasott, akár több száz oldalt is, és ügyeket intézett. Ezzel szemben Donald Turmp maximum egy oldalt olvas az elé rakott tájékoztatókból, és szeret aludni. Ám más a helyzet, ha a háborúról van szó. A császár gyakorlatilag presztízskérdést csinált a háborúból, mivel külpolitikai tekintetben nem volt nagy reputációja. S abban reménykedett, a háborúba való belépés naggyá teheti az Osztrák–Magyar Monarchiát. Trump is egyelőre megelőző csapásról beszél, ha Észak-Korea részéről közvetlen fenyegetést érez, s nem gondolja át, miként sodorhatja akár az egész világot háborúba, mint ahogy tette ezt Ferenc József Európával. Utóbbi esetében nemcsak az eredményt tudjuk, de annak következményeivel is több mint 100 éve tisztában vagyunk.
Kínába is eljutott a Kodály-módszer – számol be a hétvégi rendezvényről a központi kínai hírügynökség, a Xinhua. Legalább 300 gyerek vett részt a pekingi Tianqiao előadó-művészeti központban azon a bemutatón, ahol a gyerekek fejlődésének jó irányt kínáló Kodály-módszert népszerűsítették, mondván: a gyerekek készségfejlesztéséhez, kreativitásához és innovációs neveléséhez a többek között a zenén, s ezen belül a speciális magyar zenei oktatás módszerén keresztül is vezet az út. A következő hetekben tanároknak is tartanak hasonló bemutató órákat magyar szakértőkkel és magyar tankönyvekkel.