A franciaországi Auch nemzetközi cirkuszművészeti fesztiválja az egyik kiemelkedően rangos szakmai megmérettetés Európában: bemutatkozhatnak a profi artistaiskolák, a FEDEC (European Federation of Professional Circus Schools) szövetség tagjai, és széles körű, nemzetközi, szakmai eszmecserére is alkalom kínálkozik.
A Baross Imre Artistaképző Iskola növendékei egyedülálló produkciót mutattak be a fesztiválon, amelyen 10 iskola képviseltette magát Németországból, Kanadából, Nagy-Britanniából, Olaszországból, Dániából, Portugáliából, Belgiumból, Magyarországról, valamint Franciaországból, ahonnan két csoport is érkezett.
Az előadás után rendezett eszmecserén a kínai rúdszámot bemutató Ádám és Benjamin válaszolt az érdeklődők kérdésekre. A beszélgetésen központi szerepet kaptak a cirkuszművészet aktuális témái, az artistaképzés módszerei, továbbá olyan kérdések, mint a klasszikus cirkusz útja, vagy a kortárs cirkuszművészet erősebb-e hazánkban; elegendő-e a napi 4-5 órás gyakorlás, edzés; milyen arányban szerepelnek az órarendjükben az előadó-művészeti, mozgáskultúra, valamint színművészeti órák az erőfejlesztő és trükk-technikai órákhoz viszonyítva. Mi a cirkusz küldetése? Történetmesélés, érzelmek, gondolatok közvetítése a porondon, vagy csupán a szórakoztató látvány?
Közép-Európában – sem tudományos, sem magas szakmai szinten – nincs központi szervezett képviselete az artistaművészetnek, az előadó-művészet eme különleges ágának. Magyarország e tekintetben úttörő szerepet kíván betölteni. Erről is szó volt az auchi cirkuszfesztivállal egy időben megtartott FEDEC szakmai tanácskozáson, ahol az európai cirkusziskolák szövetségének képviselői értesülhettek a hazánkban kialakítás előtt álló Európai Cirkuszművészeti Központról.