Filmremekek a holokauszt nemzetközi emléknapján

Jelenet a Hajnali láz című filmből.Hetvenegy éve, 1945. január 27-én szabadult fel a legnagyobb náci haláltábor, Auschwitz-Birkenau, ahol csaknem kétmillió embert öltek meg a második világháború éveiben. Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította ezt január 27-ét, megőrzendő a hatmillió – minden tízedik magyar! – többségében zsidósága miatt üldözött és meggyilkolt áldozat emlékét őrizve. Az Uránia műsorán január 27-én minden film a holokauszt tragédiájához, traumájához kapcsolódik.

Délelőtt 11 órától a Hajnali láz című filmet vetítik, amelyben Gárdos Péter rendező (Uramisten, Szamárköhögés, A skorpió megeszi az ikreket reggelire) holokauszt-túlélő szülei szerelmének történetét beszéli el: Miklós és Lili a bergen-belseni koncentrációs táborból kiszabadulva egy-egy svéd rehabilitációs táborban lábadozik, és egymástól több száz kilométerre, teljesen ismeretlenül kezd levelezni egymással. A történet először regény formájában, 2010-ben jelent meg, s azóta harminc nyelvre lefordították. A film, melyet svéd, izraeli és magyarországi helyszíneken forgattak, decembertől látható a hazai mozikban, és továbbra is megtekinthető az Urániában.

Az Eichmann show két főszereplője.A 13 óra 15-től látható Az Eichmann show, Paul Andrew Williams egyedi megközelítésű és különleges formanyelvű, két szálon futó alkotása, amely szokatlan módon vegyíti a megrázó archív felvételeket a feszült, játékfilmes dramaturgiával. Az izraeli titkosszolgálat ügynökei 1960-ban Argentínában elfogták, Jeruzsálembe szállították és bíróság elé állították Adolf Eichmann egykori SS-alezredest, aki magyar zsidóság deportálásának is a fő szervezője volt. Az amerikai tévéproducer, Milton Fruchtman (Martin Freeman) filmet akar készíteni a tárgyalássorozatról. Tervéhez csatlakozik az Amerikában tiltólistára tett rendező, Leo Hurwitz (Anthony LaPaglia) is. Halálos fenyegetések és számtalan akadály közepette látnak neki a közvetítés megszervezésének. Munkájuknak köszönhetően a per eseményeiről készített napi összefoglaló minden idők első globálisan bemutatott televíziós közvetítése lett. Hatására világszerte nézők milliói szembesültek döbbenten az egykori haláltáborokban történtekkel.

A Saul fia egyik drámai jelenete.Délután 3 órától és este 20,45-től Nemes Jeles László filmje, a holokauszt talán utolsó tabutémájaként a Sonderkommandót a középpontba állító Saul fia kerül műsorra, amelyet az Oscar-jelölés óta ismét telt házak előtt vetítenek: a filmet az elmúlt 10 napban több mint kétezren látták csak az Urániában, ahol 35 mm-es kópiáról vetítik.

A január 27-i vetítések előtt az Urániában Szilágyi Varga Zoltán grafikusművész Mementó című animációs filmjét láthatja a közönség. A félperces, szénrajzokra támaszkodó filmetűd az „Emlékezz! Január27.” nemzetközi kampány keretében készült. A kampányt az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata a Wannsee-i Konferencia Házával együttműködve indította. A film az európaiak által könnyen felismerhető szimbólumokra épül: marhavagonokra, vonatsínekre, papírdarabokra, elhagyott lakásokra – ám mindezt egy gyermek szemszögéből mutatja be, egyszerre támasztva kétségeket a tragédia megértésének lehetőségével szemben, és hangsúlyozva annak szükségességét, hogy e tragédia emlékezete megőrződjék.

Egy kocka a Jób lázadásából.

A holokauszt nemzetközi emléknapjához kapcsolódva, január 30-án, szombaton 16,15-től vetítik Gyöngyössy Imre és Kabay Barna 1983-ban készült drámáját, a Jób lázadását, amely a vidéki magyar zsidóság elhurcolásának történetét beszéli el megrendítő módon – szintén gyerekszemszögből. A főszerepekben Zenthe Ferencet és Temessy Hédit láthatjuk. A film, amelyet 1984-ben – a Saul fiához hasonlóan – a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára jelöltek, 35 mm-es kópiáról látható.