Csakazértis: fura zászlósorrend a győri városházán

Volt szerencsém a héten nem is egyszer elhúzni, elgyalogolni a győri városháza előtt, amikor is az ember nem tudja levenni a szemét a pompás épületről, miközben eszébe jut, hogy a győri polgárság legkiválóbbjainak köszönhetően épült föl ez a gyönyörűséges neobarokk épülettömb, ami hatalmas ugyan, mégsem nyomasztó, mi több, tornyai révén kecsesnek is mondható…

Zászlók lobognak a győri városháza óratornya alatti erkélyen, négy zászló is: az Európai Unió zászlaja, a nemzeti lobogó, Győr zászlaja és a történelmi múlttal aligha rendelkező, ha jól emlékszem, húsz évvel ezelőtt megalkotott székely zászló. (Már elnézést, nem tudom, hogy miért éppen ez és miért éppen itt.
Még egyszer fölpillantván a győri városháza zászlódíszes erkélyére, már tudom, hogy messziről nézvést csak képzeltem az első helyre az EU-zászlót. Mert fekete ám az a lobogó, nem kék, komor fekete.
Érdeklődésemre a győri önkormányzat jogi osztályának munkatársnője elmondta: a városháza minap elhunyt két dolgozójának emlékére húzták föl a fekete zászlót, a temetésük után majd visszaáll az eredeti zászlósorrend. Később – meghallván, hogy érdeklődtem a hivatalban – a jogi osztály vezetője hívott telefonon, tájékoztatandó szerénységemet: valójában ott lehetne az Európai Unió lobogója is (miként valamennyi tagállam valamennyi középületén, mert ez a szabály), csakhogy „eltörött a zászlótartója”, de majd megjavítják. Ő is megemlítette a fekete zászló okán „egy” munkatársuk halálát és a hivatali tiszteletadást.

Bevallom, öt zászlót még nem láttam a győri városházán, négyet viszont (miként fentebb írtam) igen. Jogos és emberi gesztus a tisztelet és a megbecsülés kifejezése az elhunytak iránt a fekete zászlóval. Ám úgy látszik, ha már a sajnálatos események megtörténtek, valójában két kollégától búcsúzott a hivatal közössége, a zászlóigazgatónak eszébe sem jutott, hogy a történelminek korántsem nevezhető székely zászló helyére tűzze a fekete lobogót, a zászlósorrend meg maradjon az eredeti, miként évtizedek óta szokás Európában, az EU-tagországokban: első a kék-aranycsillagos lobogó, azt követi a tagország nemzeti zászlaja, majd a helység történelmi zászlója.

Önök is így gondolják, tisztelt Győri Polgárok?