Göröngyös Brexit-út: tényleges eredmények kellenek a kilépési feltételekről

     

 

A jövőbeni kapcsolatokról szóló tárgyalások feltételéről és az Európai Parlament számára kulcsfontosságú kérdésekben nem történt igazi előrelépés az EU és az Egyesült Királyság között. (Alex Edmans illusztrációja.)

Az október 20-án összeülő uniós vezetők halasszák el a Brexit folyamat értékelését, hiszen eddig nem történt megfelelő előrelépés – hacsak a tárgyalások ötödik köre áttörést nem hoz – olvasható az 552 szavazattal 92 ellenében 29 tartózkodás mellett elfogadott mai EP-állásfoglalásban.

A Parlament üdvözli Theresa May brit miniszterelnök firenzei beszédét és azt várja, hogy ennek fényében az Egyesült Királyság haladéktalanul tegyen konkrét javaslatokat a következő területeken:

a 4,5 millió egyszerre uniós és brit állampolgár jogainak teljes körű védelme,

az EU iránti brit pénzügyi kötelmek tiszteletben tartása,

az Írország/Észak-Írország határkérdés megoldása – összhangban a nagypénteki megállapodással.

További feltétel, hogy Nagy-Britannia kiválásakor az uniós jogot a folyamat végéig tartsák tiszteletben.

Antonio Tajani EP elnök elmondta: „May miniszterelnök firenzei beszéde azt jelezte, hogy nyitott a párbeszédre és érti, hogy mi a tét. Most azonban a jó szándékot tettekre kell váltani, hogy előre léphessünk a tárgyalásokon. A mai szavazás azt mutatja, hogy a Parlament egyöntetűen támogatja Michel Barnier főtárgyalót, és világos jelzés arra nézve, hogy konstruktív tárgyalásokat szeretnénk, ugyanakkor meglehetősen aggódunk az eddigi csúszások miatt. Remélem, a következő hónapok meghozzák azokat az eredményeket, amelyek nélkül nem lehet a jövőbeni kapcsolatokról tárgyalni.”

Guy Verhofstadt, az EP Brexit-koordinátora hozzátette: „Nem történt meg a szükséges előrelépés, ami különösen az uniós polgárok jogai kapcsán aggasztó. A mi megoldási javaslatunk roppant egyszerű. Hadd őrizzék meg az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok eddigi jogaikat, ahogy az EU-ban élő britek is. Kérdés, miért kell erről még mindig tárgyalni? Erről pillanatok alatt megállapodhatnánk.”

A Brexit koordinációs csoport által szövegezett állásfoglalás-tervezetről az EP ma reggel folytatott vitát Michel Barnier főtárgyalóval és Jean-Claude Juncker bizottsági elnökkel.

Íme a videók: Jean- Claude JunckerMichel BarnierÉszt elnökségManfred Weber (EPP, Németország); Gianni Pittella (S&D, Olaszország); Raffaele Fitto (ECR, Olaszország); Guy Verhofstadt (ALDE, Belgium); Martina Anderson (GUE/NLE, Egyesült Királyság); Philippe Lamberts (Greens/EFA); Nigel Farage (EFDD, Egyesült Királyság); Janis Atkinson (ENF, Egyesült Királyság).

A képviselők ebben az állásfoglalásban küldik el véleményüket az október 20-i brüsszeli csúcsra, ahol a tárgyalások során elért eredményeket értékelik. A kilépésről szóló megállapodáshoz az EP hozzájárulása is szükséges.

EP állásfoglalás az Egyesült Királyság kilépésre vonatkozó szándékáról szóló értesítést követő tárgyalásokról

Az EP feltételei (Sajtóközlemény, 2017. április)

Brexit: az uniós állampolgárok jogainak védelme

Brexit és az uniós költségvetés – meddig fizet az Egyesült Királyság (2017. szeptember)

Brexit: Írország helyzete

Audiovizuális anyagok

Brexit tárgyalások: mit gondolnak a Think Tank-ek? (angolul, 2017. szeptember)