Hazai kkv-k példát mutató 100-as listája

Hagyományosan az idén is rangsorolják Magyarország meghatározó kis- és középvállalkozásait. A teljes listát és a kategóriák dobogósait március 12-én jelentik be a budapesti díjátadó gálán.

A kis- és középvállalkozások szerepe, súlya Európában és hazánkban is meghatározó. Az EU-ban a mikro-, valamint a kis- és középvállalkozások aránya az összes vállalatot tekintve kilencvenkilenc (!) százalék, a magánszektoron belül a munkahelyek kétharmadát a kkv-k adják. Földrészünkön Európában és hazánkban is a figyelem középpontjában vannak a kis- és közepes vállalkozások. A százak rangsorát kihirdető eseményen meg is kapják a megérdemelt elismerést és segítséget.

A szervezők azokat a cégeket értékelték, amelyek az Európai Unió kkv-besorolása szerint minősülnek kis- és középvállalkozásnak. A szakmai zsűri öt kategóriában – mezőgazdaság, ipar, építőipar, kereskedelem és szolgáltatás –kereste a legjobb kis- és közepes vállalkozásokat. Az értékelők a legfontosabb pénzügyi és létszámadatok mellett súlyozták a hatékonysági mutatókat, az élőmunka- és tőkehatékonyságot, továbbá a cég hosszú távú stabilitását is mutató alapítási dátumot.

Bár a kiválasztott 500 cég – minden kategóriában 100–100 vállalkozás – a vizsgálatba bevont kkv-k négy százaléka, ám az e körben megtermelt összes árbevételnek kis híján az ötödét adja. Azaz 3035 ezer millió forintot; tavaly ugyanez a mutató 2640 millió forint volt. A vizsgált kkv-kör teljes árbevétel-növekedése az előző évhez mérten 14,5% volt, az 500-ak körében négy százalékkal több.

A kiemelkedő figyelmet érdemlő illusztris cégek, az 500-ak profitja meghaladja a 260 ezer millió forintot, és az általuk foglalkoztatott munkavállalók száma eléri az 50 ezret – derül ki az Opten adatbázisából.