Houdini-bélyegblokk: 150 éve született a magyar szabadulóművész

A Magyar Posta egyedülálló alkalmi bélyegblokkot bocsátott ki (igaz, jó nyolchónapos késéssel) a világhírű szabadulóművész, Harry Houdini, azaz (a Budapesten 1874. március 24-én született és 1926. október 31-én Detroitban elhunyt) Weisz Erik születésének 150. évfordulója alkalmából.

Az újdonság a The House of Houdini (a fenti képet Hartyáni Norbert készítette a helyszínen), a Houdini-ház egy zártkörű kiállítási és előadási helyszín Budapesten, a Várban, a Dísz tér 11. szám alatt, ahol az egyetlen eredeti Houdini-műtárgygyűjtemény található Európában) engedélyével – David Merlini kizárólagos licence alapján, Ajtai Tamás munkájának nyomán, Baticz Barnabás tervei szerint a Codex Értékpapírnyomda Zrt.-ben készült 20 000 példányban. Az újdonság mától kapható a hazai postákon és megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházából is.

Houdini, minden idők legnagyobb szabadulóművésze 1874. március 24-én született Budapesten, és szülei után a Weisz Erik nevet kapta. A család 1878-ban (amikor Erik mindössze négyéves volt) vándorolt ki az Egyesült Államokba.

Gyerekként egy utazó bűvész, bizonyos Dr. Lynn mutatványai annyira ámulatba ejtették, hogy komolyan érdeklődni kezdett a bűvészet iránt. Tizenkét évesen megszökött otthonról, mert azt remélte, hogy jobb életet és jövedelmezőbb munkát talál magának. Erik, akinek neve előbb Ehrich, majd Harry lett, végül New Yorkban talált magának állást. Nagyjából erre az időszakra tehető, hogy elolvasta élete első bűvésztárgyú könyvét, Jean Eugène Robert-Houdin életrajzát. Azért, hogy a nagy előd iránt érzett tiszteletét kifejezze, Harry egy „i” betűt illesztett Houdin nevéhez, és innentől kezdve kollégájával, Jacob Hymannel már mint a „Houdini Testvérek” léptek fel. Hyman helyét később Houdini vér szerinti testvére, Theo (Weisz Ferenc Dezső) vette át. A 1900-as évek elejétől kezdve színpadi és előadói sikerei Houdinit korának legismertebb emberévé tették – neve a szabadság, a szabadulás és a titkok metaforájává vált. A magyar–amerikai művész-artista 1926. október 31-én, Detroitban hunyt el. Neve még mindig világszerte ismert és művészetének csillaga fényesebben ragyog, mint valaha…

Houdini egy varázslatos attrakció előtt…

A The House of Houdini azon túl, hogy várja a bűvészet kedvelőit és művelőit, minden idők legnagyobb szabadulóművészének, a magyar származású Harry Houdininek állít emléket. Célja névadója emlékét és művészetét méltó módon megőrizni és a ritkán látható, nevezetes emléktárgyakat bemutatni az utókor számára. (Forrás: thehouseofhoudini.com)

Harry Houdini (portréja a bal oldali képen) a filmipar világában is igazi úttörőnek számított. A bélyegblokk keretrajzán egy filmbéli alakítása alkalmából bemutatott szabadulószáma látható, a bélyegképen pedig egy lakat képe. A bélyegblokk különlegessége, hogy a bélyegkép felnyitható, és a felhajtást követően a bélyegkép alatti szelvényrészen Harry Houdini félalakos portréja tűnik elő.

A bélyegblokk további különlegessége, hogy uv-fény alatt a lakatban Harry Houdini félalakos képe, a kinyitás után pedig Harry Houdini félalakos portréjában a lakat jelenik meg. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi borítékon egy szabadulószám látható, rajta pedig, a bélyegző lenyomatán a félalakos portré, valamint a neves mágus aláírása szerepel.

Houdini hat legemlékezetesebb trükkje