Ínyencek Mura menti fővárosa

Sokszínűség jellemzi Stájerország agráriumát, hisz‘ a tartomány jó része szelíd, lankás vidék, ahol a szántóföldek között szőlőültetvények, gyümölcsöskertek sorakoznak. A klíma mellett a gazdák odaadó gondoskodása és a családi gazdaságok hagyományai is szerepet játszanak abban, hogy seregnyi, márkával védett termék az országhatárokon túl is kedvelt. Ilyenek a tökmagolaj, a bodza- és almaitalok, dzsemek, pálinkák, húskészítmények…

Délutáni terefere a gráci óvárosban.

Manapság általános jelenség, hogy felértékelődnek a helyi élelmiszerek – a stájerok  számára ez sosem volt másként. Grác polgárai – akárcsak a Monarchia boldog éveiben – értékelik a gasztronómiai élményeket. Becsülik és keresik az „élvezetek régiója“ címmel kitüntetett vidékek kincseit, ezért az éttermek szerepeltetik is őket a kínálatukban.

Grác jelképe: az óratorony.Jellegzetes stájer étel: a sütőtökmagos leves.A turista észrevétlenül maga is idomul a tartományi főváros kedélyes atmoszférájához – elég üldögélni kicsit a Fő téren, a Harangjáték tér egyik kávézójának teraszán, sétálni a  óváros utcáin … Vagy szemet legeltetni a 15 termelői piac egyikén. Például az opera mögötti József császár piacon, amelyre egy idős hölgy hívta fel a figyelmünket. A térképet böngésztük épp, amikor megszólított, és jókora barackot nyomott – no, nem a fejünkre, hanem a kezünkbe. Csak hogy kedveskedjék az idegeneknek…

Közép-Európa egyik legjobban megőrzött városmagja tele van meglepetésekkel. Különösen, ha be-bekukkantunk a díszes homlokzatú, reneszánsz, barokk műemlék épületek belső udvarába. Olaszországon kívül itt (főként a Herrengassén) van a legtöbb (mintegy ötven) árkádos belső udvar. A legszebbek – mint a Hercegudvar vagy  tartományi parlament (Landhaus) udvara – ideális helyszínei seregnyi kulturális és gasztronómiai programnak. Kiemelkedő rendezvény a „Hosszú asztal“, amikor az óváros kulisszái között egy bizonyos augusztusi estén egyszerre 700 vendég ül egy asztalhoz a szabad ég alatt.

Loipersdorf fürdője madártávlatból.

A sokféle tematikus városnézés között olyan is van, amelyik „Csavargás és lakmározás“ mottóval a kulináriumot állítja a középpontba. A sétán rengeteg kulturatörténeti érdekességre figyelünk fel: megtudjuk például, hogy a császári székhelyen élt különféle nációk miként gazdagították saját konyhájuk ízeivel az osztrákot. Benézünk az udvari pékség ma is működő üzletébe, s megtapasztaljuk a békebeli polgári vendéglátás hagyományait a híres Steinzerbauer étteremben.

Délies életöröm tükröződik a piknikkosárral a zöldbe igyekvők arcán is: a városi parkok füvén heverésző fiatalok csevegnek-csemegéznek, kis társaságok szívesen felkapaszkodnak egy flaska jóféle borral a várhegyre, hogy egy árnyas padon, a panorámában gyönyörködve koccintsanak.

Riegersburg pohártávlatban.Grác környékén se szeri, se száma a kirándulóhelyeknek. A legkedveltebbek egyike a Vulkán-régió. A dombvidék jelképe a kialudt tűzhányó tetején trónoló középkori vár, Riegersburg. Díszes lovagterme, kiállításai, fegyvergyűjteménye mind érdekes látnivaló, miként a panoráma is: körben völgyek, erdők, szelíd dombok, gyümölcsfaligetek…

A magyar határ közelében vagyunk, örömmel vesszük, hogy magyar nyelvű kiállításkalauzt kapunk kézbe. És így van ez a vár alatti csokoládé-manufaktúrában is. A Zotter fogalom az ínyencek körében, a termékek magas minősége és sokszínűsége tette világhírűvé a céget. Sok honfitársunk zarándokol el az élvezetek e templomába, gyanítjuk, főként nem is a gyártás kulisszatitkainak kedvéért, hanem hogy kóstolgassanak a több, mint 300-féle kézművestermékből – nemcsak mogyorósból, hanem a zelleresből, tepertősből…

S ha a néhány kilométernyire található Gölles ecet- és pálinkakészítő manufaktúrában vagy a minőségi sonkákat érlelő Vulcano üzemben, valamelyik Buschenschankban is sikerül vizitelnünk, érthetjük, miért tartják kulináris fellegvárnak a régiót.

Az örömteli kikapcsolódás része a finom falatok és kortyok, valamint a természeti szépségek mellett a víz élménye. A tartomány keleti részén létesültek az ország első termálfürdői, 3000 méter mélyen zubogó gyógyforrásokból 6 fürdőhely táplálozik. Loipersdorf nem gyógyászati központ, a kezdetek óta (70-es évek) a wellness jegyében fejlesztik. Két fürdőrészt alakítottak ki 36 ezer négyzetméteren: élményfürdőt vagány csúszdaparkkal és egy relaxálásra alkalmas intimebb szférát, szaunavilággal. A komplexumhoz kapcsolódó szállodák és más létesítmények is az „ellazulni, élményt átélni, erősödni“ mottót erősítik. Mozgáspark, tematikus túra, borozó, Buschenschank-látogatások, skandináv gyalogláshoz, síjáráshoz ösvények, kerékpárutak teszik teljes körű élménnyé az üdülést.