Jethro Tull: Ian Anderson újra nálunk

A skóciai születésű zenész a napokban tölti be 67. életévét, így azt is mondhatjuk, hogy Homo Erraticus című új stúdiólemezének  bemutatója születésnapi ajándék lesz, amit nem ő kap, ha nem ő nyújt át a magyar közönségnek.   

Ki hinné: a brit zenész és csapata, a Jethro Tull már az 1980-as évek derekán eljött hozzánk, a vasfüggöny mögé. Azután többször koncertezett Budapesten a kilencvenes években, majd az ezredforduló után is. Az egyik legemlékezetesebb bulija 1994-ben a Sziget-fesztiválon, az Eurowoodstockon volt. Anderson többször szerepelt nevezetes zenekara nélkül is.

Érdekesség vele kapcsolatban: alkoholt nem iszik, tejet annál többet, kerüli a tivornyákat, a zenére koncentrál. Autodidaktaként tanult meg fuvolázni, de ezt senki sem mondaná meg róla. Emellett hegedűn, billentyűs hangszereken, gitáron és szaxofonon is kiválóan muzsikál, zenét szerez, dalszöveget ír, hangszerel – és nagyszerű színpadi szereplő… A Jethro Tull a hatvanas évek végén alakult, iskolát teremtett a progresszív rockban, a művészrockban, de az együttes egyedi stílusának a kialakításához felhasználta a jazz, a hagyományos rock, a kelta zene elemeit is.     

A zenekar neve egy kétszáz évvel ezelőtti lóidomítási szakkönyv szerzőjétől származik.  Koncertjein gyakran lép fel Charles Dickens-korabeli öltözékekben. Első lemeze, a This Was 1968-ban jelent meg, s nyomban bejutott a tíz legjobb közé. A következő évek terméséből az 1970-i Aqualung, az 1971-i Thick as a Brick, az 1972-i Living In The Past válogatás, az    1976-ban megjelent Too Old To Rock and Roll Too Young To Die  lemezei voltak a legsikeresebbek és a legkapósabbak. Alakulása évében a Jethro Tull szerepelt a Rolling Stones együttes Rock and Roll Circus című filmjében.

Anderson színpadi produkciója mellett nagyszerű üzletember, menedzselte a zenekart. Vagyonának tetemes része származik a halgazdaságból. A Jethro Tull megalakulásának 35. majd 40. évfordulójára szervezett világturnéja is érintette Budapestet.   

A zenekarnak alakulása óta több mint 60 millió albuma jelent meg, több tucatra rúg arany- és platinalemezeinek száma. Grammy-díjat is kapott a zenekar, méghozzá a reá egyáltalán nem jellemző hard rock-kategóriában.  

A Homo Erraticus lesz tehát az augusztus 23-i budapesti koncert fő témája, de természetesen fölcsendülnek majd a Jethro Tull legnagyobb sikerei is.  

A Jethro Tull 1972-ben adta ki korszakos konceptalbumát, a Thick As A Bricket, mely egy kiemelkedő tehetségű képzeletbeli kisgyerek, Gerald Bostock versein alapult. Negyven évvel később, 2012-ben ismét elővette a csodagyerek történetét, a Thick As A Brick 2  – Whatever happened to Gerald Bostock címen.  

A Homo Erraticus egyébként április 14-én jelent meg: a hagyományos cd-k és a bakelitlemezek mellett egy deluxe-változat is készült: négy korongot – két-két cd-t és dvd-t – tartalmaz egy 60 oldalas, keményfedeles könyv mellékleteként. A lemezeken az album készítését megörökítő videófelvételek, extra hanganyagok, és az album 5.1-es, surround hangzású változata található. Itt érhető el az Enter the Uninvited dalszövveges videó.

A Homo Erraticus (szabad fordításban: tévelygő ember) progresszív, folkzenei és kemény rockzenei elemeket kombinál. A lemezt ugyanaz a csapat  rögzítette, mint a Thick As A Brick 2-t:  Florian Opahle gitározik, John O’Hara a billentyűs.

A kritikusok elismeréssel fogadták az új lemezt, amely bizonyítja, hogy a Jethro Tull szelleme még mindig él. A korong ugyanakkor nem múltidéző kiadvány.

Ian Anderson mellett  az augusztus 23-i Homo  Erraticus lemez bemutatóján a színpadra lép David Goodier basszusgitáros, Scott Hammond ütős, John O’Hara billentyűs, Florian Opahle szólógitáros és Ryan O’Donnell énekes. – A Livesound által szervezett kétrészes koncerten vetítések, különleges színpadi produkciók teszik teljessé az élményt.