Kelet-Európát a korrupció korbácsolja azóta, amióta a berlini falból kiütötték az első téglát

Putyinról volt szó – egyebek között – a Fox Newsnak adott Donald Trump-interjúban is. Az amerikai elnök azt mondta, jobb jóban lenni az orosz elnökkel, mint nem. Mire a riporter, de hisz ő egy gyilkos! Az elnök válasza: „Az Egyesült Államokban is sok gyilkos van, csak nem gondolja, hogy Amerika ártatlan?”

Az USA Today napilap azt interjú kapcsán úgy fogalmazott: Trump továbbra is védi korábban kiötlött Putyin-politikát, méghozzá úgy, hogy az orosz elnök korszakát az előző amerikai kormányokkal kívánja párhuzamba állítani, hangsúlyozva, hogy ezt a múltat le kell zárni. Eközben nemcsak Amerika-szerte, de Európa számos nagyvárosában is tüntettek Trump emigráns-ellenes törvénye miatt, s a The New York Times arra a következtetésre jutott, az ügy hamarosan az alkotmánybíróság elé kerül és Neil Gorsuchnak, Trump most megnevezett új alkotmánybírójának színt kell vallania.

Tüntetésből nem volt hiány Romániában sem. A The New York Times bukaresti tudósítása azt a kérlelhetetlen tömeget mutatja be, amelyik kedd óta, minden nap több százezres számban tüntet a korrupció fölött szemet hunyó rendelet miatt. Noha a kormány a tüntetés hatására kihátrált és törölte a rendeletet, vasárnap is 200 ezren vonultak az utcára Bukarestben. Azt mondják, kitartanak addig, amíg szét nem esik ez a kormány. Mert nem bíznak benne. Mert azok újabb kiskapukat fognak találni a korrupciójuk elkendőzésére. Az újság megjegyzi azt is, hogy Kelet-Európát a korrupció korbácsolja azóta, amióta a berlini falból kiütötték az első téglát, a különbség csak annyi köztük, milyen mértékben harapózott el a korrupció ezekben az országokban.

A máltai uniós csúcstalálkozóról közölt összefoglalót a Politico uniós kiadvány: a lap egy magát megnevezni nem kívánó magasrangú diplomatát idézett, aki az informális vacsorán ironikusan megjegyezte, hogy ez az a hét, amikor Merkel német kancellár Erdogan török elnökkel, valamint Orbán Viktor Vlagyimir Putyinnal találkozott – tulajdonképpen a diktátorok találkozójának a hete volt.

Címoldalas hír az európai újságokban a francia hétvégi kampány-nagyüzem. Emmanuel Macron, volt szocialista gazdasági miniszter, akit centrista politikusként állít be a France 24, Lyonban intézett támadást Marine Le Pen ellen. A konzervatív ellenfele, Francois Fillon ellen megkezdett korrupciós vizsgálat miatt nyeregbe került politikus ezt a helyzetet kihasználva lendült támadásba, s mondta azt, hogy a szabadság, testvériség és egyenlőség antitézisét képviselik Marine Le Pen és támogatói, akik – Macron szerint – nem a nép nevében beszélnek, hanem egy olyan Franciaországot képviselnek, amelyik sosem létezett és nem is fog.

Marine Le Pen is Lyonban indította el elnökjelölti kampányát, és programját a France 24 erősen nacionalista és EU-ellenes programnak minősítette. A Le Pen lány is épp a szabadságra hegyezte ki kampánynyitó programbeszédét, s úgy fogalmazott: a szabadságot ő fogja visszaadni a népnek.

És itt idézem az amerikai Breitbart News portált is, hisz ennek főszerkesztője lett Donald Trump nemzetbiztonsági főtanácsadója, gyakorlatilag a legközelebbi embere. A Breitbart Marine Le Pen kampánynyitó beszédét úgy értékelte, hogy a britek kilépése az Európai Unióból és Donald Trump elnökké választása megnyitja az utat a szabadságáért harcoló franciák előtt, s ez lesz az igazi ütőkártya az elnökjelölt számára, akinek 144 pontos programígéreteiben szerepel az Európai Unió és a NATO szemétre dobása, ami a szabadság garanciája lesz Le Pen szerint.