Árpád- és hun-kori aranyleletek, csatok, edények, sőt egy 70 kilogrammos római kilométerkő is látható a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb, időszaki kiállításában. A Kincset Érő Közösség tárlata az intézmény Közösségi Régészeti Programjában részt vevő önkéntesek előtt tiszteleg. Az öt évvel ezelőtt munkacsoportként szerveződött közösségnek ma már jó 200 aktív tagja van az ország minden tájegységéből. A Nemzeti Múzeum olyan leleteket köszönhet ennek a közösségnek, amelyek a segítsége nélkül sosem kerültek volna elő, így az intézmény gyűjteményét sem gazdagítanák. Az önkéntes régészek leleteiből rendezett kiállítás szeptember 4-ig megtekinthető a múzeum Pulszky-termében.
A Kincset Érő Közösség című kiállítás 24 olyan leletegyüttest mutat be, amelyet, egy-két kivételtől eltekintve, eddig még nem láthatott a közönség. A legfontosabbak között érdemes megemlíteni a nyergesújfalui hun áldozati aranyleleteket: csatokat és különféle vereteket, közöttük aranyozott ezüst nyeregveret is található. A kisbárkányi Árpád-kori temető gazdag leletanyaga mellett néphány sírt is bemutat a kiállítás. A 400-nál több tárgy az őskortól a 18. századig kalauzolja a látogatókat. A legkisebb alig egy négyzetcentiméter, a legnagyobb egy jó 70 kilós római mérföldkő.
A kiállításnak kettős célja van: egyrészt szeretné bemutatni a közösségi régészeti program eredményeit, tehát egy rendkívül gazdag tárgyegyüttest, másrészt pedig főhajtás az önkéntesek előtt. Köszönetnyilvánítás a hóban, fagyban, nyári kánikulában végzett áldozatos munkáért, hiszen a múzeum olyan leleteket köszönhet ennek a közösségnek, amikre az ő segítségük nélkül sosem leltek volna rá, így az intézmény gyűjteményét sem gazdagítanák. A kiállítás a terepmunka mellett az önkéntesek múzeumi életét is bemutatja: a látogatók bepillanthatnak a restaurálás folyamatába is.
A nógrádmegyeri éremkincs egy 119 darabos tallérlelet a 17. század elejéről: egy családi ház alapozása közben bukkantak rá. A tulajdonosnak köszönhetően az érméket a régészek szakszerűen feltárták; az ásás közben még kilenc aranyérmét is találtak. A diósjenői aranylelet egy hányatott sorsú, különleges tárgyegyüttes: a rendőrség foglalta le. Az illegális keresőzés nyomán előkerült aranytárgyak egy részét menekülés közben a Dunába dobták. Ez jócskán megnehezítette a régészek munkáját, sajnos, összefüggések nélkül kellett a tárgyakat feldolgozni, miáltal csorbult a leletek tudományos értéke.
A közösségi régészeti programról: egy-egy múzeum a szakembergárdája mellett önkéntesek közreműködésével folytat kutatást, tár fel régészeti lelőhelyeket és végzi el a tárgyak feldolgozását. A közösség tagjai mind civil foglalkozásúak, az önkénteskedés egyfajta hobbiként van jelen az életükben.
A Magyar Nemzeti Múzeum közösségi régészeti programját Vida István régész, az éremtár munkatársa kezdeményezte 2017-ben, és azóta már több mint háromszáz aktív önkéntes tagot számlál. A résztvevők tavaly több mint 1600 munkaórát dolgoztak a feltárásokon. Tevékenységük nemcsak a terepi munkát, hanem sokszor a leletek feldolgozását, leltározását is segíti.