Nem telt el nap, nem múlt el rádióhíradás, tévéhíradó anélkül, hogy a magyar (és persze a nemzetközi) sajtó ne foglalkozott volna a keletnémetek magyarországi exodusával: 1989 augusztusára már legfeljebb csak megbecsülni lehetett, hányan érkeztek az akkor Német Demokratikus Köztársaságnak nevezett Kelet-Németországból „nyaralni” hazánkba. A keletnémetek ugyanis gyakorlatilag egyáltalán nem utazhattak Németország nyugati felébe, illetve egyáltalán a nyugati világba. Az országot vasfüggöny választotta el a Német Szövetségi Köztársaságtól (az ellenőrzés legalább olyan szigorú volt, mint manapság Magyarország déli határának egy részén), a kettéválasztott Berlin nyugati felét pedig magas fallal vették körül, amelynek megközelítése is súlyos büntetéssel járt – a keleti oldalon. Nem csoda tehát, hogy özönlöttek a keletnémetek „a legnyugatibb szocialista országba”, Magyarországra, abban a reményben, hogy innen – miután megszüntették az Ausztriától elválasztó vasfüggönyt, majd csak kijutnak az áhított Nyugatra, a szabadságba – és sok-sok ezren a rokonaikhoz. A Magyar Hírlap, a harminc évvel ezelőtt legolvasottabbnak és leghitelesebbnek tekintett sajtóorgánum külpolitikai rovatának munkatársaként rendszeresen és a lehető legrészletesebben igyekeztem beszámolni a fejleményekről. Az alábbi tudósítás és interjú 1989. augusztus 26-án jelent meg:
Szerda hajnal óta vezető helyen számolnak be a nyugati rádióállomások arról, hogy a küszöbön áll a Magyarországon tartózkodó NDK-menekültek ügyének a megoldása. Biztosra veszik: szeptember 1-jével (átmenetileg) föloldják a vízumkényszert a Magyar Népköztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság között, hogy nyugatnémet útlevél fölmutatásával kiutazhassanak a hazájukba visszatérni nem kívánó keletnémetek Magyarországról.
Mire alapozzák a rádiók az első hallásra hihetetlennek tetsző hírt? Az osztrák, a bajor és a kölni rádió egyaránt arról számolt be, hogy a múlt hét vége óta a passaui tanács legfőbb gondja annak az átmeneti tábornak a felállítása, amelyben elhelyeznék a Magyarországról rövidesen ezrével érkező NDK-menekülteket.
A passauiakat a bajor szociális minisztérium kérte föl arra, hogy az NSZK Vöröskeresztjével és a Technisches Hilfswerkkel közösen sátortábort állítson föl mintegy 15 ezer keletnémet számára.
Mindazonáltal – jelenítette a Ba-yern—3 rádióállomás – még nem tudni biztosan, hogy Magyarország mikor nyitja meg az utat a budapesti átmeneti táborokban zsúfolódó NDK-sok előtt. A müncheni adó bécsi tudósítója szeptember 1-jére tippel, miután állítólag aznaptól (átmenetileg) föloldják a vízumkényszert az NSZK és Magyarország között.
Ugyanezt az értesülést erősíti a müncheni esti újság jelentése is; azt írja, hogy 15 ezer személy érkezésével számolhat a bajor kormányzat ezen a hétvégén. A kölni Deutsche Welle szerint a bonni szövetségi kormány szóvivője nem erősítette meg ezt a számot, de nem is cáfolta. A bajor szociális minisztériumból származó értesülés szerint a szövetségi belügyminisztérium anyagilag is támogatja a tábor fölállítását. A Szabad Európa Rádió szerint a bonni kormányszóvivő kijelentette: a magyar hatóságok erőfeszítéseket tesznek a menekültprobléma megoldására, de komoly nehézségekkel néznének szembe, ha olyat tennének, amelyet a Varsói Szerződés legalább egy tagállama barátságtalan lépésnek minősítene.
A nyugatnémet kormányhoz közel álló adóállomás, a Deutsche Welle ezt közölte: A szövetségi kormány nagyszámú NDK-beli menekült fogadására készül Magyarországról. Helmut Kohl szövetségi kancellár elnökletével tanácskoztak a CDU/CSU és az FDP koalíciós frakcióvezetői.
Hans Klein kormányszóvivő hangoztatta: Berlinnek is viselnie kell a felelősséget az NDK-ból kiáramló ezrek sorsa miatt.
Schäuble szövetségi belügyminiszter leszögezte: Bonn ennek ellenére mindent elkövet a súlyos probléma humánus megoldásáért. A müncheni esti lap értesülését, amely szerint már ezen a hétvégén 15 ezer keletnémet hagyja el Magyarországot és utazik be az NSZK-ba, Klein szóvivő ekként kommentálta: mindaz, ami a számokat illeti, puszta találgatás csupán. Ugyanígy vélekedett Seiters, a kancellári hivatal minisztere is. Mindkét kormánytag határozottan kijelentette viszont, hogy Budapest humanitárius segítség nyújtásán fáradozik. Azt a hírt viszont, amely szerint augusztus 23-a óta naponta érkeznek keletnémet menekülteket szállító vonatok Bajorországba, nem tudta megerősíteni.
A bonni koalíciós kerekasztal-tanácskozás részvevői egyetértettek abban, hogy a szövetségi kormánynak síkra kell szállnia az emberi jogok érezhető javulásáért és az ennek megfelelő reformokért az NDK-ban. Klein ezt mondta szó szerint: „Megerősíttetett a szövetségi kormány politikája: senkit sem szólít föl hazája elhagyására, senkit sem hív ide, de azoknak a németeknek, akik saját elhatározásukból hozzánk akarnak jönni, érezniük kell, hogy nemcsak a szabadságba, hanem honfitársak közé is érkeznek.” Újságírók kérdésére a szóvivő kijelentette: az NSZK és az NDK viszonyában pillanatnyilag semminemű új fejlemény sem tapasztalható, „miután az NDK-ban momentán semmi mozgás sincs”.
Seiters, a kancellári hivatal minisztere a ZDF televízióban újólag megerősítette: Kohl továbbra is készen áll a találkozóra Honecker NDK-vezetővel.
A fenti hírek magyar vonatkozásait kívánta megerősíttetni (vagy cáfoltatni) a Magyar Hírlap munkatársa, akinek kérdéseire Kovács László külügyminisztériumi államtitkár válaszolt:
– Van-e alapjuk a nyugatnémet és osztrák jelentéseknek a 15 ezer NDK-állampolgár rövidesen várható kiutazásáról?
– Egy szóval: nincsenek. Sem magyar–nyugatnémet, sem magyar–NDK tárgyalások nem folynak ilyen számú NDK-állampolgár kiengedéséről Ausztria irányába.
– Mekkora áttelepülési igényről tud a magyar Külügyminisztérium?
– A hazánkban tartózkodó NDK-állampolgárok közül mintegy másfél ezren jelentették ki: nem kívánnak hazatérni. Őket helyeztük el emberiességi, közegészségügyi és közrendi okból átmeneti táborokban. – Föltételezhetően Magyarország rendkívül érdekelt a keletnémet menekültprobléma megoldásában.
- Mit szándékozunk tenni?
– Az elmúlt hetekben lényegében folyamatos volt az érintkezés a magyar és az NDK, illetve a magyar és a nyugatnémet diplomácia között a kérdés rendezése céljából. Az álláspontokban egyelőre nem észlelhető elmozdulás. Ezúttal is szeretném leszögezni: a problémakör megoldásának a kulcsa alapvetően a két német állam kezében van. – Van-e valóságalapja a vízumkényszer fölfüggesztésének magyar–nyugatnémet viszonylatban?
– A vízumkényszer eltörlését már nemegyszer javasoltuk az NSZK-nak és más NATO-tagállamoknak is, hiszen ez előbbre lépés lenne a kapcsolatainkban. Ez azonban semmiféleképpen sem függ össze az NSZK-ba áttelepülni kívánó NDK-állampolgárok ügyével. Törvényeink szerint ugyanis minden külföldi állampolgár csak azzal az útlevéllel, úti okmánnyal hagyhatja el a Magyar Népköztársaság területét, amelyikkel ide érkezett. A Budapesten az NDK állampolgárai számára kiállított NSZK-útlevél nem a magyar vízum hiánya miatt nem érvényes a kiutazásra, hanem azért, mert nincs benne a belépést bizonyító pecsét.
– Tudtommal a legtöbb ország határőrsége elsősorban a beutazók okmányait kéri, a kiutazást kevésbé vizsgálja. Elhagyhatnák-e a keletnémetek saját okmányaikkal az országot Nyugat felé?
– Nem, mert az 1969-ben kötött magyar–NDK megállapodás a vízummentes utasforgalomról kimondja, hogy csak abba az országba engedhetik tovább határőrizeti szerveink az NDK-állampolgárokat, ahová úti okmányaik érvényesek. Jelen esetben csak Csehszlovákia jöhet számításba.
Ehhez a témakörhöz tartozik a hír, amely szerint az NSZK berlini állandó képviseletén tartózkodó 116 NDK-polgár helyzetében mindeddig semminemű változás sem következett be. A szövetségi köztársaság prágai nagykövetségére viszont további menekültek érkeztek, számuk meghaladja a kétszázat. Sok nő és kisgyermek is van közöttük. Annak ellenére, hogy a prágai nyugatnémet misszió zárva tart, a keletnémet menekültek a kerítésen át mégis bejuthattak a nagykövetség területére.
Mompers, Nyugat-Berlin kormányzó polgármestere azzal a javaslattal fordult a Német Demokratikus Köztársaság kormányához, hogy a mostaninál nagyvonalúbban bírálja el állampolgárai nyugati utazási kérelmeit. A szociáldemokrata politikus a bonni Die Welt című lapnak adott interjújában jó példaként említette Magyarországot és Lengyelországot.
Mompers szavai szerint az NDK mind fölismerhetőbb válsághelyzetben van. A keletnémet vezetőknek végre az átfogó reformok útjára kellene lépniük; nem elegendő ugyanis arról beszélni, hogy az NDK-beli kombinátok egyre nagyobb önállóságot élveznek, ez az állampolgár szempontjából majdhogynem érdektelen.
Az emberek már nem sokáig viselik el, hogy kiskorú gyerekekként kezeljék őket.
Az NDK vezető pártjának a lapja, a Neues Deutschland tegnap azt írta, hogy nem lehet szó kurzuskiigazításról. Az újság szerint: az NDK-nak sem szociális piacgazdaságra, sem valamiféle reformátalakulásra sincs szüksége. A Gorbacsov szovjet elnök által. népszerűsített új gondolkodásra célozván így ír az NSZEP központi orgánuma: Ez nem jelentheti a polgári politika másolását, vagy szociáldemokrata programokra való átállást.