Kongó szállodák túlélő üzemmódban

A statisztikai hivatal adatai szerint az idén szeptember végéig vidéken 42, a fővárosban 77 százalékos bevételkiesést szenvedtek el a kereskedelmi szálláshelyek szolgáltatói. A most bevezetett zárás december közepi feloldása is elsősorban a belföldi keresletet jobban kihasználni képes vidéki szálláshelyeknek kedvez majd, és év végi hajrá esetén sem várható, hogy országosan az idei forgalom meghaladja a tavalyinak a 35-40 százalékát – jelzi előre a BDO Magyarország hotel és ingatlan üzletága.

A szeptember elején bevezetett határátlépési korlátozások elsősorban ismét a főleg a külföldi vendégekre támaszkodó fővárosi szálláshelyeket érintették érzékenyen: a Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma szeptemberben 92 százalékkal volt kisebb, esztendővel ezelőtt, de a romló járványhelyzet miatt a belföldi turizmust – a fővárosinál jobban kihasználó – vidéki szálláshelyek is jó harmadát meghaladó forgalomkiesést szenvedtek el. Az ősz első hónapjában, amelynek forgalmát máskor hagyományosan gazdag rendezvénynaptár is erősíti, a budapesti kereskedelmi szálláshelyek kétötöde ki sem nyitott, és vidéken is zárva maradt a szállások több mint negyede.

A tavaszi és őszi korlátozások hatására az idén szeptember végéig a vendégéjszakák száma országosan 52, a külföldieké 71,6 százalékkal csökkent. A magyarországi szállodák átlagos szobakapacitás-kihasználtsága az idén eddig mindössze 26,4 százalék volt, annak ellenére, hogy az átlagárak (igaz, az európai átlagot tekintve csak kis mértékben) csökkentek.

A november 11-én bevezetett korlátozások értelmében a szálláshelyek kizárólag üzleti, oktatási célból érkező vendégeket fogadhatnak, az éttermek bezárnak, a vendégek kiszolgálása csak házhoz szállítással történhet. Az optimista forgatókönyv szerint a korlátozások valóban csak 30 napig fognak fennállni, amely időszakra célzott kormányzati kompenzációt kap a szektor. A szállodák jelentős részére teljes bezárás vár, legfeljebb azok a szálláshelyek próbálkozhatnak egy hétfő–pénteki, azaz 4 éjszakás aktív nyitva tartással, amelyeknek népes vállalati ügyfélköre van. Nekik ezzel és a kormányzati bértámogatással sikerülhet megtartaniuk a munkavállalóik jelentős részét.

A korlátozások feloldásával a vidéki szálláshelyeken várhatóan a nyári hónapokhoz hasonlóan robbanásszerűen nőhet meg a kereslet. Ezt egyaránt táplálhatja a kijárási korlátozások miatt kielégítetlen utazási motiváció, illetve az a tény, hogy a külföldi kiutazásokra vonatkozó korlátozások várhatóan csak később és fokozatosan fognak megszűnni.

Budapest turizmusát, mely 90 százalékban a külföldi vendégéjszakákra támaszkodik, nagy belföldi turisztikai fogyasztás nélkül elhúzódó krízis árnyékolja be. A legfrissebb kedvező vakcina-hírekre azonnal megmozdultak a tőzsdék, ugyanakkor a nemzetközi szabadidős és üzleti turizmus tömeges újraindulása hosszú hónapokat fog igénybe venni és egyelőre még a felépülés kezdő dátuma sem látható pontosan.

Az előrejelzések és különböző piaci találgatások az újraindulást tavasz végére, nyár elejére várják.