Könnyebb a pályakezdőknek, mint az ötveneseknek

A magyarok többsége támogatja, hogy a munkaadója 25 éves vagy ennél fiatalabb pályázót vegyen fel az üres állásokba, az 55 évesnél idősebbek alkalmazását a válaszadók kétharmada elutasítaná – derül ki a Randstad Workmonitor 2013 tavaszán felvett adataiból. Nálunk csak a csehek és a szlovákok elutasítóbbak az idősebb munkavállalókkal szemben, de a különbség mindössze 1-2 százalék.

Ezzel összefüggésben a megkérdezettek 96 százaléka gondolja úgy, hogy az 55 évesnél idősebbek nehezen találnak új állást, és 90 százalék szerint a nyugdíj előtt állóknak gyakran kell elvállalniuk a végzettségüknél alacsonyabb szintű munkát. „A kutatás alapján a magyar fiataloknak is gond az elhelyezkedés, de a válaszadók az 55 évesnél idősebbek esélyét még a pályakezdőkénél is borúsabbnak látják” – tette hozzá Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.

A válaszadók véleményét erősítik a munkaerő-piaci statisztikák is: az Eurostat adatai szerint 2013 első negyedévében az 55 évesnél idősebb álláskeresők körében 52 százalékos volt a hosszú távú munkanélküliség, a fiataloknál „csak” 28 százalékos. „A teljes munkanélküliség jóval nagyobb a fiatalok körében, így a 44 ezer idősebb munkavállalóval szemben 92 ezer pályakezdő keres jelenleg is munkát – árnyalta a képet Baja Sándor. – Kétségtelen ugyanakkor, hogy a fiatalok a rugalmasságuknak köszönhetően könnyebben és gyorsabban találnak állást.”

Az idősebbek számára a nagyobb tapasztalat lehetne előny, de a Randstad Workmonitor adatai alapján a megkérdezettek 64 százaléka szerint a fiataloktól is elvárják a vállalatok a munkatapasztalatot a megfelelő végzettség mellett. „A munkaadóknak nem papír kell, hanem használható tudás, bármilyen korú álláskeresőt alkalmaznak végül. Ezért a fiataloknak a gyakorlatra irányuló képzésekre és a valóban szakmai tudást kínáló gyakornoki programokra érdemes koncentrálniuk, az idősebb munkavállalóknak pedig folyamatosan frissíteniük kell ismereteiket” – magyarázta a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.

A Randstad Workmonitor 32 országra kiterjedő felmérés, amely elsősorban a munkavállalói magatartást vizsgálja. A felméréskor Magyarországon összesen 5670, legalább heti 24 órában fizetett alkalmazottként dolgozó, 18–65 éves munkavállaló válaszolt a kérdésekre. A Randstad Workmonitor adatai mellett a KSH és az Eurostat 2013 első negyedévére vonatkozó munkaerő-piaci statisztikáit használták fel.