Kutatás és üzlet – élvonalban a magyar biotechnológia

Újabb idegen szóval kell megbarátkoznunk: a startup olyan új, induló vállalkozás, amely gyors növekedéssel, nemzetközi piacok meghódításával kecsegtet. Ilyen céget hozott létre közösen nemrég az ELTE és a NAIK-Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézet. A hír attól igazán mellbevágó, hogy az ImmunoGenes Kft. számára Kacskovics Imre immunológus (ELTE) és munkatársai rövid idő alatt egy sor hazai és külföldi befektetőt nyertek meg, ami annak is köszönhető, hogy a startup vállalkozást széles körű szakmai tapasztalattal és kapcsolatrendszerrel rendelkező gárda vezeti. Irányításukkal a kutatók olyan genetikailag módosított állatokat (egereket és nyulakat) „teremtettek”, amelyek kiemelkedő hatékonysággal termelnek antitesteket. A Kyowa Hakko Kirin KHK japán gyógyszergyár most hasznosítási szerződést kötött a magyar céggel, mert ezek az ellenanyagok felhasználhatók lesznek a gyógyításban és a diagnosztikában. A magyar kutatók felismeréseit tehát a továbbiakban a gyógyszerfejlesztésben kamatoztatják.

Sokan tudják a laikusok közül is, hogy az antitesteket jórészt magzati korunkban kapjuk édesanyánktól. Később (gyermek- vagy felnőttkorban) a szervezet maga is termel ellenanyagokat, például védőoltások hatására. Ezek az ellenanyagok (antitestek) immunrendszerünk elengedhetetlen összetevői. Nélkülük a legszimplább betegségeken sem tudnánk úrrá lenni, mert ők semlegesítik a kórokozókat. Az ellenanyag felismeri az antigént, majd hozzákapcsolódva elpusztítja.

A biotechnológia jó ideje kutatja: hogyan lehetne pótolni a hiányzó ellenanyagokat, miként lehetne hathatósabban fölvenni a harcot „nehéz célpontok” esetén. Nagy gondot okoz, hogy számos kórokozó vagy egyéb terápiás célpont esetében hagyományos módszerekkel nem állítható elő antitest.

A tudományban a kilencvenes években következett be a mérföldkőnek számító áttörés: sikerült megtalálni a monoklonális ellenanyag előállításának módját. Az antitesteknek ez a fajtája alkalmas egyes daganatos betegségek gyógyítására, és jó eredményt lehet elérni velük autoimmun betegségek (reumás ízületi gyulladás), sőt Ebola-fertőzöttek kezelésében is.

Napjainkban világszerte mintegy 25 féle ellenanyagot használnak terápiás céllal, de számuk belátható időn belül az ötvenet is meghaladja. E gyógyszerek éves piaci értéke meghaladja az ötven milliárd USA-dollárt (a hazai nemzeti össztermék negyven százalékát).

A Kacskovics Imre vezette kutatócsoport genetikailag módosított olyan állatokat hozott létre, amelyek sokkal hatékonyabban reagálnak a nehéz célpontokra, és alkalmazásukkal megfelelő ellenanyagokat állíthatnak majd elő a gyógyszergyárak. Jelenleg több nagyvállalat is teszteli az ImmunoGenes által kifejlesztett állatokat. Ezek egyike a japán Kyowa Hakko Kirin cég, amellyel a napokban írtak alá hasznosítási szerződést.