A Transparency International elkészítette Fekete Könyv II. részét. A kötet a hazai korrupciós helyzetről – a jogállami rombolásról, a korrupciónak a gazdasági fejlődésre gyakorolt hatásáról, a közbeszerzési rendszer és az uniós pénzosztó gépezet rendszerszintű visszaéléseiről, továbbá a média politikai érdekek mentén történt gyarmatosításáról – közöl átfogó tanulmányokat. Alább egy részlet a Fekete Könyv II.-ből. (A nyitó kép forrása: magyarnarancs.hu)
A vagyonnyilatkozata alapján kétséges volt, hogy miből tellett a megvásárlására, és eleinte tagadta is az egykori kancelláriaminiszter, hogy köze lenne hozzá, később mégis elismerte Lázár János, hogy közvetve az övé is a batidai vadászkastély.
Eleinte tagadta Lázár János, akkor még miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy bármi köze lenne a földjei közé ékelődött batidai vadászkastélyhoz, amihez a területet tanácsadója, Kulik Jenő ügyvéd vette meg 2015-ben, majd az általa alapított Grosswiese Zrt.-be apportálta. 82
Mostanra már elismeri, hogy legalábbis tulajdonrésze van az impozáns ingatlanban, amit 2017-ben kezdtek el építeni. A szakértők több száz millió forintra becsülték a költségeket, Lázár János vagyonnyilatkozata 83
(54,8 millió forintos megtakarítás 87 milliós adóssággal) pedig nem szolgált magyarázattal, miből tudná ezt előteremteni. Így amikor az első újságcikkek megjelentek arról, hogy Lázár Jánosé lehet a luxusingatlan, a politikus hárított, azt állította, hogy nem is tudja biztosan, milyen földek vannak a családja tulajdonában. 84
Pedig feltűnőek az egybeesések: egy nappal azt követően vásárolta meg Lázár János édesanyja a kastély körüli 1,6 hektáros területet, hogy 2015 decemberében megvette az ingatlant a politikus ügyvédje. Két nappal később Lázár János kiskorú gyereke és Lázár János édesanyja megvásárolta azt a két földterületet (az egyik 8, a másik 3,6 hektáros), amelyen keresztül meg lehet közelíteni a főútról a vadászkastélyt. Fél évre rá a Lázár János és édesanyja további 27 hektárnyi földterület tulajdonjogát szerezte meg a kastély mellett.
„Két választásom van: vagy azon leszek, hogy a területet minél előbb adják el, vagy részt vásárolok a kastélyt tulajdonló cégben” – nyilatkozta akkor Lázár János, és mindenki azt hitte, ironizál.
Pedig nem viccelt: alig pár hónappal később, az új ciklus kezdetén beismerő vallomással felérő vagyonnyilatkozatot tett: 8,1 százaléknyi tulajdonrészt tüntetett fel a kastélyt tulajdonló Grosswiese Zrt.-ben. A tulajdonrésze azóta tovább nőtt, a legutóbbi bevallásában már 22,92 százalékot tüntetett fel.
Lázár János tulajdonosi pozíciójának elismerésével, pontosabban a politikus tulajdonosi részesedése elismert mértékének a növekedésével egyenes arányban a kastély mögött álló cégnek, a Grosswiesének is egyre jobban megy. Beszámolójuk szerint 2020-ban, a járvány dacára, 80 millió forintos árbevételt értek el, ami 20 millióval túlszárnyalja az egy évvel korábbit. Ebből 40 milliót tett ki a nyereség, azaz kimagasló, 50 százalékos profitrátával működnek. A vadászházat 500 ezer forintért lehet kibérelni egy napra, de bérbe adása zárt körben, vadásztársaságokon keresztül zajlik.
Lázár János kastély körüli földterülete 2021-ben tovább növekedett: a politikus egy 21 hektáros szántót vett meg a szomszédban 57,2 millió forintért. Ebből csak 10 százalék az önerő, a többit bankhitelből fizette ki. A batidai Lázár-birtok már legalább 72 hektárt tesz ki.
82| Magyar Krisztián (Magyarnarancs.hu): Rejtélyes luxuskastély mellett terjeszkedik Lázár János és családja (https://bit.ly/3CoSt4F)
83 | Lázár János 2017-es vagyonnyilatkozata, Parlament.hu (https://bit.ly/3jLGx5W)
84| Nyilas Gergely–Joób Sándor (Index.hu): Megnéztük a Lázár-földek közepébe épült vadászkastélyt (https://bit.ly/3moN1JH)