Lengyelország a magyar forgatókönyvhöz igazodik

Orbán Viktor már jelezte, hogy megvétóz minden esetleges szankciót. Varsó ellen egyelőre csak előzetes vizsgálat indult, ám már ez is szócsatát gerjesztett, csakhogy a pénzvilág azon mód rosszul reagált…

Az amerikai törvényhozás utasítást adott, hogy a hírszerzés vizsgálja meg, Oroszország az elmúlt évtizedben miként finanszírozott európai pártokat titkos csatornákon keresztül – adja tudtul a brit The Telegraph. A döntés azt tükrözi, hogy az Egyesült Államok aggódik, mivel Moszkva a NATO meggyengítésére igyekszik kiaknázni az európai egység hiányosságait, illetve próbálja elérni, hogy töröljék az ellene hozott megtorló intézkedéseket.

Egy felelős brit kormányzati tényező szerint félő, hogy egy új hidegháború bontakozik ki, mert az orosz beavatkozás sokkal mélyebb és szélesebb körű, mint ahogyan azt gondolták. A Kreml elsősorban magyar, francia és holland földön folytat műveleteket, és célpontnak számít Ausztria meg Csehország is. Az amerikaiak nem árulják el, hogy mely pártoknak néznek a körmére, de valószínűleg köztük van a Jobbik, a görög Arany Hajnal, az olasz Északi Liga, valamint a francia Front National.

A brit fegyveres erők kutató intézetének szakértője azt mondja az oroszok a hibrid hadviselés eszközeit alkalmazzák, azaz keverik a hagyományos katonai erőt a gerillataktikával, valamint a számítástechnika eszközök bevetésével…

Menekültügyben Ausztrália a lehető legrosszabb példával jár elöl, ám ahelyett hogy páriának tekintenék, irigylik és másolják a politikáját – írja az ugyancsak brit The Guardian. Pedig az 5. kontinensen a két nagy párt egyetértésével távoli szigeteken bebörtönzik az érkezőket. Az ausztrál utat főként Európában választják, ahol kerítéseket építenek, hogy távol tartsák a nem kívánatos elemeket, mellesleg teljesen hiábavalóan. A schengeni rendszer az összeomlás szélére jutott, a kvótadöntésből idáig nem lett semmi.

Európa és Ausztrália nyitottnak állítja be magát, ám ez nem igaz a menekültkérdésben. Orbán Viktort, habár ellenszenvvel viseltetik a migránsokkal és a zsidókkal szemben, egyre inkább úgy tekintik a földrészen, hogy fontos dolgokra hívja fel a figyelmet. Uniós diplomaták úgy nyilatkoztak, hogy a kormányfőnek gyakran igaza van, csak ne gyártott volna összeesküvési elméleteket…

A The Sydney Morning Herald így vélekedik: az országok általában örülnek, ha valamelyik filmjüket Oscar-díjra jelölik, Magyarországon ellenben jó páran antiszemita vádakkal reagáltak a Saul fia sikerére. Egyesek „holokamunak”, mások zsidóknak való zsidó propagandának minősítették az alkotást. Az ország egy ideje reflektorfényben van, mivel kerítést épített, hogy feltartóztassa a bevándorlókat. A II. világháború emlékeit idézték a képek a szögesdrót mögé terelt emberekkel, illetve amikor vonatokba zsúfolták őket. A kormány azonban azt mondja, hogy csupán az unió szabályainak szerez érvényt.

A liberálisok számára Orbán Viktor veszedelmes autoriter, aki csak Putyinhoz mérhető. Ám a kölni incidens után a politikus egyre inkább az európai jobboldal kedvence lesz. Fotóját magasra tartották a minap a Lipcsében rendezett tüntetésen. Magyarország területén tavaly 400 ezer menekült haladt át, ám mindössze 500 kapott menedékjogot. Illegális határátlépésért jelenleg 1100 menekültet tartanak fogva…

A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!