Lesz-e elég fenyőfa karácsonyra? – Online veszi? Még mit nem!

A sokáig évente fenyőfát vásárlók 5-6 százaléka tartja elképzelhetőnek, hogy a vírushelyzet miatt az idén nem állít hagyományos karácsonyfát – derül ki az Agroinform.hu felméréséből. A termelők jó két ötöde is szerény forgalomra számít az idén a koronavírus-járvány miatt: részben az óvatossággal, részben a megcsappant (elkölthető) jövedelmek okán.

Az Agroinform.hu a vásárlókat és a fenyőfa-termesztőket egyaránt megszólította a szakmai portálon november végén közölt kérdőívével, amelyet kereken hétszázan töltöttek ki, közülük közel száz fenyőfatermesztő volt.

A termelők szerint a kereskedők az előző évekhez képest kevesebb fenyőfára szerződtek velük idén, ezért a szokásos időszakban, november végén a megszokottnál valamivel kevesebb fát vágtak ki az ültetvényeken. Az, hogy lesz-e elegendő választék az idei karácsonyra, csupán az utolsó napokban fog kiderülni, mivel a vevők 44 százaléka akkor veszi meg a díszítésre szánt fenyőt, olyankor pedig már csaknem lehetetlen kielégíteni az esetleges igényeket.

A biztonság kedvéért tehát ez alkalommal mielőbb megvásárolni a fenyőfát, feltéve, habőséges kínálatból szeretnének választani.

Népszerűségében már jó ideje a nordmann fenyő vezet: százból 54-en ezt választják. A második helyen az ezüstfenyő, a harmadikon a lucfenyő áll 22, illetve 21 százalékkal. A legtöbben, 44 százalék a másfél-két méteres fákat keresik, a többiek megelégszenek a másfél méternél kisebb fenyőfával.

Az idén a fenyőt vásárlók negyede szeretne 5 ezer forinton belül maradni ennél a kiadásnál, 5-10 ezer forint között tervez költeni 52 százalék, a többi hajlandó ennél több pénzt is áldozni a karácsony ékességére. – Ami az árakat illeti: a lucfenyőt három-, az ezüstfenyőt négy-öt-, a nordmannfenyőt 6 ezer forint körüli áron lehet majd megvásárolni méterenként.

A válaszadók nyolcada jelezte: fenyő helyett műfenyőt díszít karácsonykor. A legfőbb indokként a válaszadók fele a környezetvédelmet jelölte meg; 39 százalékuk a tisztaságot (ne kelljen takarítgatni a lehulló tűleveleket, 11 százalék a többszöri felhasználhatóságból eredő takarékosságot említette. Erről figyelmet keltő a szakemberek véleménye:

Akarácsonyfa termesztése nagyon hasonló más mezőgazdasági növény termesztéséhez, a különbség annyi, hogy a fa 6-8 évig van kint a területen, mielőtt kivágják, és a helyére új fenyőt vagy más haszonnövényt ültetnek. Vízkereszt táján a kidobott fákat összegyűjtik, komposztálják. A műfenyő ugyanakkor az előállítás, a szállítás és (jó esetben) a megsemmisítés miatt jócskán terheli a környezetet, ráadásul megvásárlásával nem hazai termelők, hanem távol-keleti gyártók járnak jól.

A fenyőtermesztők elmondták, hogy a klímaváltozás súlyos gondot okoz nekik: 75 százalékuk arról számolt be, hogy a melegebb és változékonyabb időjárás miatt több a kártevő (különösen a gombabetegségek), emiatt a drága és fárasztó a növényvédelem. Egy részük abba is hagyta bizonyos fajták termesztését.

Kép: Houdek/Wien

Még a koronavírus-járvány idején is a válaszadók mindössze 9 százaléka tartja elképzelhetőnek, hogy online rendeljen fenyőfát karácsonyra. A karácsonyi készülődésnek ugyanis hagyománya a megfelelő fa kiválasztása. Emellett a válaszolók több mint harmada attól is tart, hogy a látatlanban megvett és kiszállított fenyő nem az ő elképzeléseinek megfelelő formájú vagy minőségű lesz.

A szemlélet persze folyamatosan változik, egyre több termékkör kerül át folyamatosan az online kereskedelmi térbe, egy azonban biztosnak látszik: a tömeges online fenyőfavásárra még várni kell.