Lex CEU: a bíróság ellenőrzi a döntésének végrehajtását

Orbán Viktornak az Európai Unióval vívott harcának emblematikus eleme lett a CEU-ellen hozott törvény és az egyetem kiűzése Budapestről – írja az EUOBSERVER.

Pedig hát egy olyan egyetemről van szó, ami 1991 óta, idestova 30 éve működik Magyarországon. Ám az Európai Bíróság keddi döntése kimondta, az Orbán-kormány által hozott „lex CEU” összeegyeztethetetlen az uniós joggal, ezért azt vissza kell vonni.

A cikk sorra veszi Orbán Soros-fóbiáját, kezdve a migránsbetelepítési meggyanúsításával és lezárva azzal, hogy már az unió most nyilvánosságra hozott jogállami jelentését is Soros-jelentésnek hívja a kormányfő. A bizottsági szóvivő, Christian Wigand elmondta: nemcsak arra kötelezi a Fidesz-kormányt a verdikt, hogy azonnal hatálytalanítsa a jogszabályt, de szorosan figyelemmel is fogják követni, hogy miként hajtják végre a bírósági döntést.

Soros György is reagált a 2017 óta várt döntésre, s közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy az uniós alapok elosztásának jogállami kritériumai közt ez a döntés tipikus tankönyvi példa kell legyen. Ezzel szemben a kormány azonnali reagálása sok kételyt hagy maga után, korántsem világos, hogy a döntést végrehajtja-e. Márpedig, ha az előző, hasonló európai bírósági döntéseket vesszük sorra, lásd példának okáért a külföldi forrásból gazdálkodó magyar civil szervezeteket, akkor arra jutunk, hogy az Orbán-kormány nem tesz eleget kötelezettségeinek. Nem csoda, hogy az Emberség Erejével Alapítvány ismét a bírósághoz fordult.

Végeláthatatlan egyébként a Lex CEU-cikkek sora a nemzetközi sajtóban, közülük a legfrissebb egyébként a német ARD összeállítása, amelyben szépen összeszedték a Soros elleni kampány legfontosabb képi elemeit a hirdetésektől, az óriásplakátokon át Orbán parlamenti és brüsszeli felszólalásáig.

Európa tetőre szerelt legnagyobb napelem rendszerét állította fel az E.ON elektromos szolgáltató az Audi két, győri logisztikai üzemében – adja hírül a Finanzen német portál. A napelempark 160 ezer négyzetméter tetőfelületet takar 35 ezer egységgel, teljesítménye 12 megawatt.  Évente 9,5 gigawatt energiát termel, ami 5000 háztartás zöldenergia-ellátásának felel meg.  

A ThinkGeoEnergy kiemeli, hogy a magyar logisztikai központokban az Audi már teljes mértékben zöld energiát hasznosít, és ezzel második lett a zéro széndioxid-szennyezés versenyében, 2025-re pedig az Audi összes gyártóüzeme teljesíteni fogja ezt a kitűzött célt. 

A Deutsche Welle orosz nyelvű kiadványából értesülünk arról, hogy a lengyel versenyhivatal több mint 6 milliárd euró bírságot szabott ki a Gazpromra és az Északi Áramlat 2 építésében részt vevő konzorcium tagjaira, így a svájci ENGIE Energy, a német Uniper és Wintershall, az osztrák OMV és a holland Shell cégre – utóbbiakra összesen 40 millió euró értékben. Emellett még fel is szólította az építkezésben részt vevő feleket, hogy mondják fel a szerződéseket is. Indoklásában a hivatal a monopolellenes törvényre, illetve a versenyjogi szabályok megsértésére hivatkozik, amivel a Gazprom természetesen nem ért egyet és fellebbez. A lengyelek álláspontját osztja Magyarország is a Balti-államokkal, Ukrajnával, Romániával és a lengyelek legfőbb szövetségesével, az Egyesült Államokkal egyetemben.

A Richter Gyógyszergyár nagy bejelentését – amely szerint a Covid-19 kezelésére használatos Remdesivir gyártását kezdte meg – a Reuters is szétröpítette a nemzetközi sajtóban. Már 3000 beteg kezelésére elegendő adagot termeltek. Európában egyelőre hiány van a szerből, márpedig a figyelem most különösen nagy a vírusölő szer iránt, mert az új koronavírussal megfertőződött amerikai elnök kúrájának is része volt a Remdesivir. A cég szóvivője elmondta a Reutersnak, hogy a magyar kormány a pandémia első szakaszában kereste meg a Richtert, kérve a gyógyszer előállítását, s annak ellenére, hogy csak 5,25%-os részesedése van a kormánynak a részvénytársaságban, pénzügyi támogatással adott lendületet az ötlet, illetve az ehhez szükséges fejlesztés megvalósításához. Egyelőre azonban csak 260 adagot használnak fel a kórházak, mivel a szer a klinikai ellenőrzés stádiumában van. Amint megkapják a hatósági engedélyt az alkalmazásra, fokozatosan osztják szét a már elkészült mennyiséget.

A Richter részvényei a hírre 1,6%-os emelkedéssel zártak a börzén. A Reuters szerint szerdán 33 114 fertőzöttet tartottak nyilván hazánkban.