…a hamarosan megépülő kerítés. A jelentés idézi az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága regionális képviselőjét, aki szerint az új rendelkezés pusztító következményekkel jár sok-sok ezer ember számára, aki oltalmat keres Magyarországon.
A magyar parlament magas kerítéssel akarja visszaszorítani a menekültek beáramlását, de a menedékkérőkre anyagi kötelezettségek is hárulnak, így az eljárás alatt maguknak kell fizetniük a kosztot és kvártélyt – olvasható a Die Weltben. Ebbe beleértendő, hogy a hatóságok ilyen okból lefoglalhatják a pénzüket és értéktárgyaikat, illetve közmunkára kötelezhetik őket. A cél az, hogy Magyarország ezentúl a lehető legkevésbé legyen vonzó célpont az illegális határátlépők számára. Az elriasztást egy sor más törvénymódosítás is szolgálja. A kormány feltételezhetően abban bízik, hogy a kemény bánásmódnak híre megy a migránsok és az embercsempészek körében, így azok elkerülik majd az országot.Orbán Viktor ezzel szemben úgy állítja be az intézkedéseket, hogy azok hozzájárulást jelentenek egész Európa számára a jogellenes bevándorlással szemben. A bírálók szerint ugyanakkor aláássa a menedékjogot. Magyarország szerint mindenki illegális, aki a földrészen kívülről jön…
Bár Eisenstadtban (Kismartonban) csak holnapután dől el, hogy megalakulhat-e a tartomány új, szociáldemokrata-szabadságpárti kormánya, ám a koalíció munkaügyi politikája máris kirajzolódik: Burgenland a burgenlandiaké – kezdi cikkét a Kurier. Ennek megfelelően a kormányprogram értelmében a jövőben előnyt élveznek a helybéliek az állami állások betöltésénél. Ez vonatkozik pl. a lutzmannsburgi (locsmándi) gyógyfürdőre is, amelynek a tartomány a tulajdonosa. Feltétel a német nyelv tökéletes ismerete és a közeli lakhely. Ám a burgenlandiak nem tolonganak, pedig a munkanélküliek száma meghaladja az ezret. Csakhogy számukra nem túl csábító a havi bruttó 1400 eurós fizetés és az, hogy sokszor hétvégén is dolgozni kell. Annál vonzóbb a magyaroknak, mert náluk a minimálbér átszámítva 400 euró. A fürdőben jelenleg a 190 alkalmazott 52%-a osztrák, 48%-a magyar. Fél éve még 58% volt a külföldiek aránya. Ugyanakkor a helyi gazdasági kamara elnöke, Peter Nemeth arra figyelmeztet, hogy a magyarok évente 130 millió eurót költenek Ausztriában. Küldjék őket haza, miközben egy sor ágazat nem boldogul nélkülük? Szóval tovább kellene látni a tányér szélénél.
A párizsi magyar nagykövet úgy véli, hogy Magyarország jelenleg nem hajlandó alávetni magát a Dublin–III-rendszernek, mert a hozzánk érkező bevándorlók magy többsége érintette Görögországot, csakhogy ott nem rögzítették az ujjlenyomataikat, így a többi tagállam a magyaroknak küldené vissza ezeket az embereket – tudósít az EurActiv. A vezető diplomata, Károlyi György elmondta: Budapest szerint az eljárásmód elfogadhatatlan és egyébként is a szabályozást nem ekkora tömegre találták ki. Ezek után úgy tűnik föl, nyitott fülekre talál Brüsszelben Orbán Viktor kérése a különleges elbánásra. De az Európai Tanács ezzel együtt azon van, hogy a Nyugatra távozott menedékkérőket toloncolják vissza oda, ahol először regisztrálták őket. Vitát keltett, hogy a magyarok és bolgárok részleges mentességet kapnak a kvótarendszerből, főként azért, mert Orbánt gyakran bírálják a menekültekkel szembeni szélsőjobbos álláspontja, és amiatt, hogy az ország csupán korlátozott számban ad politikai menedéket.
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!

