Médiahatóság vagy számvevőszék: oly’ mindegy

(Forrás: media1.hu) Karas Mónika az 1980-as években a (Siklósi Norbert vezette) Lapkiadó Vállalat jogtanácsosa volt (még abból az időszakból van szerencsém ismerni a szerk.), majd a rendszerváltás után a többi között a Simicska-médiabirodalom jogásza; ez év október végén lemondott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács éléről, hogy azután az Állami Számvevőszék alelnökeként az eddigihez hasonló fizetésért, havi bruttó 4 200 000 forintért folytassa állami karrierjét. (A nyitó képen: Koltay András, az NMHH Médiatanács leendő elnöke, a Médiatanács volt tagja, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és Karas Monika, a Médiatanács és az NMHH leköszönő elnöke szalagot vág át néhány héttel Karas lemondása előtt. Fotó: NMHH)

Az ex-elnök asszony tehát nettó 40 900 000 forintot kapott a az NMHH-tól: végkielégítés és kártalanítás címén. Karas a lemondásával hozzásegítette a Fideszt, hogy előreláthatólag 2030-ig hasonló kontrollt gyakorolhasson a magyar médiapiac felett, mint teszi ezt már 2010 óta.Bruttó 61 600 000 forintba került Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Médiatanács elnöki posztjáról október 31-i hatállyal történt lemondása – számította ki a 24.hu. Karas adózás után nettó 40 964 000 forint lelépési pénzt kaphatott. Az összeg annak ellenére illeti meg Karast, hogy elvben maga adta be a lemondását, ráadásul maradt az államigazgatásban, ahol új pozíciójában is hasonlóan jól keres, mint eddig.

A médiahatóság közölte a 24.hu érdeklődésére, hogy a távozó elnököt kéthavi végkielégítés illeti meg. Mivel Karas fizetését 2019 nyarán több mint a háromszorosára emelte az országgyűlés és havi bruttó 4 millió forintot keresett az NMHH, illetve havi 400 ezret a Médiatanács elnökeként, így máris kiszámítható, hogy bruttó 8,8 millió forint végkielégítést kapott. Erre tevődik rá a kártalanítási összeg, amit azért kap, mert a lemondását követően vállalta, hogy összhangban a médiatörvénnyel, egy éven át nem létesíthet munkaviszonyt, rendszeres gazdasági kapcsolatot olyan gazdasági társaságban, amelynek jogát vagy jogos érdekét az NMHH vagy a Médiatanács elnökként hozott döntése érintette, és ilyen gazdasági társaságban részesedést sem szerezhet. A médiatörvény alapján a Karasnak járó kártalanítás összege a megelőző 12 havi, a hatóságtól származó nettó – azaz személyi jövedelemadóval csökkentett – jövedelmének felel meg. Mivel Karas Monika nettó bére havi 2 660 000 forint volt a médiahatóság elnökként (ha semmilyen kedvezményt sem vett igénybe), és további havi nettó 266 ezer forint a Médiatanács vezetőjeként, a kártalanítás összege, amit a számlájára utaltak a távozásakor, nettó 35 112 000 forint körül alakulhatott.

Így jön ki az, hogy Karas a végkielégítésből és kártalanításból együttesen nettó 40 964 000 forintot kaphatott a számlájára.

Karas karrierjét egyébként különösen nem törte meg, hogy a már az új összetételű országgyűlés idején, a jövőre egyébként is lejáró mandátuma vége előtt elhagyta a Nemzeti- és Hírközlési Hatóságot és a Médiatanácsot, ugyanis az egykori fideszes országgyűlési képviselő, Domokos László elnök vezette Állami Számvevőszéknél kapott alelnöki posztot az NMHH éléről október 31-i történő távozása utáni naptól.

Karas az új „állomáshelyén” hasonlóan rendkívül magas fizetésre számíthat, mint eddig: a 24.hu szerint Karas Monika havonta bruttó 4 237 800 forintot keres ezentúl, ami majdnem pontosan annyi, mint amit az NMHH és a Médiatanács vezetőjeként megkereshetett.