A Greenpeace Magyarország üdvözli, hogy július 1-jével a kormány megkezdi az illegális hulladéklerakók felszámolását. [1] A környezetvédő szervezet azonban arra figyelmeztet: a hulladék keletkezését kell megakadályozni Magyarország megtisztulása végett. (Az almásfüzitő életveszélyes tározó; kép: Somogyi-Tóth Péter / Greenpeace)
Ehhez nem csak az erdőszélén illegálisan tárolt hulladék lerakását kell büntetni. A cégeket is rá kell venni a felelős működésre, és a szennyezések megakadályozására jogszabályokkal kell érvényesíteni a „szennyező fizet”-elvet. Továbbá a beígért egyszer használatos műanyagtilalmat minél hamarabb ki kell terjeszteni valamennyi egyszer használatos termékre, csomagolóanyagra és a tiszta, erőforrás-takarékos betétdíjas rendszerek elterjedését kell támogatni.
A Greenpeace Magyarország a múlt években számos alkalommal hívta fel a döntéshozók figyelmet hazánk olyan ipari szennyezéseire, amelyek mérgezett örökségeinkként folyamatosan veszélyes anyagokkal, hulladékokkal szennyezik a talajt és vizeinket. [2] A kormány az illegális hulladéklerakók felszámolását is ígérő akcióterve [1] mentén remélhetőleg sürgősen nekikezd mindezen területek megtisztításának is. Az ügyek ugyanis nem tűrhetnek további halasztást.
Kiskunhalason a veszélyes hulladékok jelenleg is szivárognak a talajba a szétrohadt tárolókból. A budapesti Illatos úton és a Cséry-telep környékén már a határértéket jócskán meghaladó mértékben találhatóak mérgek a talajvízben, veszélyeztetve ezáltal a környék lakosait. Az Óbudai Gázgyárnál és Szentendrén a mai napig csorognak a mérgek a Dunába. De van olyan, szakértők szerint nem megfelelően szigetelt, Almásfüzitőn, a Duna partján található tározó is, ahová a máig hordják a veszélyes hulladékból készült takaróréteget.
Az almásfüzítői tározó ráadásul hosszú peres eljárást követően most kapott egységes környezethasználati engedélyt, amit a környezetvédő szervezet elfogadhatatlannak tart, ezért további jogi lépéseket tett. A Greenpeace szerint a veszélyes hulladékban lévő káros anyagok mennyisége az üzemeltető által elvégzett műveletek ellenére sem csökkenhet relevánsan. Azaz a Greenpeace szerint helytelen a telep veszélyes hulladékkezelési gyakorlata: az eleve szennyezett területre további sok százezer tonnányi veszélyes komponenst szállítanak. Ez a hulladékgazdálkodási kiskapu semmi másra nem jó, minthogy tetemes költségeket rójon a jövő nemzedékekre, ahelyett, hogy a szennyezővel fizettetné meg az okozott károkat.
A területek megtisztítása mellett olyan jogszabályi környezetre van szükség, amely megelőzi újabb illegális hulladéklerakatok és szennyezések kialakulását, illetve a szennyezőt teszi anyagilag felelőssé az okozott kárért. A hatóságok a mai napig nem kérnek pénzügyi garanciát a hulladékokkal, veszélyes hulladékokkal, anyagokkal és kockázatos technológiákkal dolgozó cégektől. Pedig az ilyen letétbe helyezett összegek egy baleset vagy csőd esetén is fedezni tudnák a kialakult károkat, a területek megtisztítását és a hulladékok megsemmisítését.
A jövő nemzedékek szószólója, Bándi Gyula a veszélyes szennyezések megelőzése, illetve gyors elhárítása végett jogalkotási és jogszabály-módosítási kezdeményezést mutatott be a környezeti felelősség hatékonyabb érvényesülése érdekében. [3] Ezen csomag elfogadása gyors megoldást jelentene a kérdésben.
A pénzügyi felelősséget garantáló jogszabályi környezet mellett szükség van hatékonyan működő hatóságokra és más jogalkalmazó szervekre is, amelyek meg tudják akadályozni a szennyezéseket, és elébe tudnak menni annak, hogy a károkozók eltűnjenek és kibújjanak a felelősség alól.
A Greenpeace Magyarország saját sikerének tartja, hogy a kormány végre elkötelezettnek mutatkozik az egyszer használatos műanyagok kivezetése mellett. A környezetet és az élővilágot szennyező „eldobható” zacskók betiltásáért indított www.greenpeace.hu/stopmuanyag oldalon elérhető petíciójukat márt több, mint kétszázezren írták alá. A Greenpeace azonban arra figyelmeztet: fontos, hogy a beígért egyszer használatos műanyagtilalom ne más egyszer használatos csomagolóanyagok, termékek elterjedését hozza magával.
Környezetvédelmi szempontból elfogadhatatlan, ha az egyszer használatos, eldobható műanyag zacskókat és termékeket (tányérok, poharak, szívószálak, evőeszközök, stb.) más eldobható, egyszer használatos – akár ún. lebomló – csomagolóanyagokkal helyettesítik. Ezek ugyanis továbbra is nyersanyag- és erőforrás-pazarló gyakorlatok, amelyekből még hulladék is keletkezik, és szennyező anyagok maradhatnak hátra. A valódi megoldást a sokszor használható csomagolóanyagok, termékek jelentik. [4]
„Itt az ideje, hogy felismerjük: látszat- és félmegoldások helyett az „eldobható kultúrának” kell véget vetnünk. Bízunk benne, hogy a kormány most látható elköteleződése a tiszta Magyarország mellett a valódi megoldásra törekszik. Várjuk a kormányzat hulladékszabályozási jogszabálytervezetét, amelynek fő céljai a hulladék megelőzése, a kiskapuk nélküli tilalmak bevezetése, a „szennyező fizet” elvének érvényesítése, valamint a jogszabályok szigorú betartatására képes hatóságok biztosítása kell legyenek” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
[1]
A kormány klímavédelmi akcióterve: https://www.kormany.hu/hu/innovacios-es-technologiai-miniszterium/hirek/nyolc-pont-kore-szervezodik-a-klima-es-termeszetvedelmi-akcioterv [2] https://hu.greenpeace.org/mergezett-oroksegunk/ [3] http://www.ajbh.hu/-/a-jovo-nemzedekek-szoszolojanak-jogalkotasi-kezdemenyezese-a-kornyezeti-felelosseg-hathatosabb-ervenyesitesere? [4] https://www.greenpeace.org/hungary/blog/6107/magyarorszag-betiltja-a-muanyag-zacskokat-de-mi-kell-ahhoz-hogy-ennek-tenyleg-orulhessunk/