Mire lesz elegendő az évközi nyugdíjemelés, ha lesz?

(Szerző: Reichenberger Dániel/Pénzcentrum) Hatalmas bajban vannak már most is a magyar nyugdíjasok, és a novemberi nyugdíj-korrekciónak igazán „nagyvonalúnak” kellene lennie, ha nem akarunk társadalmi katasztrófát – ezt mondták a Pénzcentrumnak nyilatkozó nyugdíj-szakértők.

Az infláció lassú csökkenése – az emelés szempontjából – jó hír ugyan az öregségi nyugdíjban részesülőknek, a fő kérdés azonban most is az, hogy kijönnek-e a pénzükből a kompenzáció és az emelés után? Habár a nyugdíjasok az idén kaptak emelést és 13. havi nyugdíjat is, az élelmiszerek drágulása gyakorlatilag mindkét juttatást elsöpörte már az év közepére.

Friss fontos hír: a januártól augusztusig számolt infláció biztosan több lesz 15 százaléknál, ez ugyanis újabb emelésnek számít – csakhogy amennyit várhatóan kapnak, az jóformán semmire sem lesz elég. A szakértők véleménye szerint a lehető leghamarabb reformra lenne szükség, ez azonban egyelőre nincs kilátásban. Csakhogy: mi lesz akkor az ország lakosságának több mint ötödét adó nyugdíjasokkal?

A Pénzcentrum által megkérdezett szakértők szerint kizárt, hogy a januártól augusztusig számolt inflációs érték 15 százalék alatt lesz. Ez a nyugdíjasoknak azért fontos, mert így biztos (?), hogy a 2024. évet magasabb nyugdíjjal kezdhetik majd. A megkérdezett elemzők 22 százalékra teszik a kérdéses időszakban mért áremelkedést, még abban az esetben is, ha a júliusi és az augusztusi inflációs adatokban továbbra is csökkenés látszik majd, folytatva az elmúlt hónapok tendenciáját.

A jogszabály szerint az év elején annyival kell emelni a nyugdíjak mértékét, amennyi a várható infláció értéke, pontosabban amekkorával a kormány számol a költségvetésben. A törvény arról is rendelkezik, hogy meg kell vizsgálni, mekkora volt az infláció mértéke január és augusztus között. Ha ez alapján arra lehet következtetni, hogy az év egészében a nyugdíjas-infláció nagyobb lesz, mint az év elején adott emelés, akkor a várható nyugdíjas-infláció mértékéig ki kell egészíteni az időskorúak ellátmányát. Az OTP véleménye szerint a január–augusztus közötti infláció biztosan magasabb lesz 15 százaléknál, ami mindenképpen emeléssel jár a nyugdíjasok számára – még ha azonnal nem is.

Meglehetősen kétarcú lesz az idén az infláció alakulása. Az év elejét még nagyon erős átárazások jellemezték, illetve már akkor beépült az árakba a benzinár-stop kivezetésének a hatása is. Ennek következtében a 2021. decemberi 24,5%-ról januárra 25,7%-ra ugrott az infláció, és az első negyedévben mindvégig 25% fölött maradt a mutató. A második negyedévtől kezdve azonban egyértelműen elindult a dezinfláció; áprilisban 24, majd májusban 21,5%-ra mérséklődött a pénzromlás. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy a dezinfláció „hajtóerői” elkezdtek dolgozni: az euró–forint árfolyam jóval a 400-as szint alá süllyedt és a 370 körül stabilizálódott, az energia és agrártermékek árai is nagyot estek; a gáz-, búza-, kukoricaárak a 2021. közepi szintjükre álltak vissza, a belföldi kereslet is gyengülni kezdett, ami az első negyedéves fogyasztási adatokban és áfa-bevételekben is erősen látszódott. Az év hátralévő részét nagy valószínűséggel ezek a folyamatok határozzák majd meg. Január–augusztus átlagában 22% körüli inflációra számítunk – írta a bank a Pénzcentrumnak küldött válaszában. A fentiekhez hasonló választ adtak elemzők is. akik egyöntetűen 22 százalékos inflációt várnak a kérdéses időszakra.

Ennek ellenére nagyon nagy a baj:
Farkas András nyugdíj-szakértő szerint az év közepi emelésre, illetve kompenzációra már semmi esély, mert azt már bejelentették volna. Az viszont biztos, hogy a nyugdíjasok nagy bajban vannak. Nyilvánvalóan, ha a kormányzat készült volna év közepi emelésre, akkor arról már tudnánk, hiszen már július van, és ennyire hirtelen nem szoktak bejelenteni ekkora horderejű intézkedést. Ha mégis, az elviselhetetlen terhet jelentene például a nyugdíj-folyósítónak. Tény, hogy a január–augusztus közti infláció jóval 15 százalék fölött lesz, ami a nyugdíj-szakértő szerint legalább 3-3,5 százalékos emelést jelent majd. Az már egy másik kérdés, hogy valószínűleg ez sem lesz elég semmire.

Farkas András a nyugdíjasokra leselkedő legkomolyabb veszélyről is szólt. Szerinte az árstopok végével még egy drágulási hullám jöhet, ami a meglehetősen vékony pénztárcájúak, az öregségi juttatásból élőknek még egy csapás lehet.