A Közép-európai Egyetem (CEU) melletti tüntetés kezdődött vasárnap délután Budapesten. Az Oktatási szabadságot!-csoport szervezésében tartott demonstráción a Fővám téren Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora azt mondta: a jelenlegi helyzet nem elfogadható, mert gyermekeink jövőjét teszi kockára a politikai önkény.
Deák Dániel, a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának tanára felszólal az Oktatási szabadságot!-csoport „Most a CEU, de ki a következő? – Tüntetés a szabad oktatásért” címmel tartott demonstrációján a Budapesti Corvinus Egyetem előtt, a Fővám téren április 2-án. (MTI Fotó: Kovács Tamás)
Deák Dániel azt hangoztatta: „Vegyük vissza az egyetemet, az egyetem a miénk, az egyetem szabaddá tesz”.
A demonstráció elején a szervezők a CEU-t is érintő felsőoktatási törvénytervezet visszavonását kérték, és arra hívták fel a figyelmet, hogy Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős uniós biztos is kiállt a CEU mellett.
A demonstrálók a Budapesti Corvinus Egyetem épülete előtt gyülekeztek a Fővám téren, onnan indultak az „Oktatási szabadságot, Freedom for education” feliratú molinó mögött a CEU Nádor utcai épülete felé. A menet a Kossuth térre, a parlament elé érkezik. A tömegben magyar és európai uniós zászlókat, valamint olyan táblákat lehetett látni, mint „A szabad magyar felsőoktatásért”, „Nem akarunk CEU-tanáziát” és „Budapest az otthonunk”.
Résztvevők vonulnak az Oktatási szabadságot csoport „Most a CEU, de ki a következő? – Tüntetés a szabad oktatásért” címmel tartott demonstrációján Budapesten, a Vámház körúton április 2-án. (MTI Fotó: Balogh Zoltán felvételei)
Az esemény meghívójában a szervező Oktatási szabadságot!-csoport azt írta: a tüntetés célja, hogy kiálljanak az oktatási autonómia mellett. A tüntetést a kedden benyújtott kormányzati törvénytervezet miatt tartják, amely a szervezők szerint „ellehetetlenítené az ország egyik legjobb egyeteme”, a CEU működését. Úgy fogalmaztak: ez a törvénymódosítás támadás a magyarországi tanszabadság és az egyetemi autonómia ellen, aminek az egész társadalomra ható, hosszú távú következményei lesznek, és a CEU eltávolítása csak a kezdet.
Palkovics László oktatási államtitkár szerdai bejelentése alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. A CEU diszkriminatívnak tartja a benyújtott törvénymódosítást; az intézmény rektora közölte: nem zárják be az egyetemet.
„Orbán számára Soros György az állam 1. számú ellensége”
(MTI, 10:02) Németországban a Die Welt foglalkozott Magyarországgal, a konzervatív lap a Közép-európai Egyetemet (CEU) érintő, tervezett változtatásokkal kapcsolatban közölt írást hétvégi számában.
A Die Welt a véleményrovatában Wolf Lepenies német szociológus „Orbán számára Soros György az állam 1. számú ellensége” című írását közölte, amelyben a szerző kiemelte: a magyar kormányfő „azt akarja, hogy bezárjon az ország utolsó kozmopolita oktatási intézménye”, a CEU, ami „újabb lépés az Orbán Viktor-féle «illiberális állam» kiépítése felé”.
Hozzátette, hogy a Magyarországon orosz és török mintára épülő új rendszerben nincs helye kozmopolita tanintézménynek, és Orbán szemében már régóta szálka ugyan a Soros György által alapított egyetem, de „nem tudta veszélyeztetni a fennmaradását, legalábbis eddig”.
Most a Soros Györgyöt az állam 1. számú ellenségeként megjelölő sajtókampányokkal előkészített környezetben egy olyan tervezet kerül a parlament elé, amely kizárólag a CEU ellen irányul – írta a Die Welt szerzője.
A többi között kifejtette, hogy „2010 óta drámai változás ment végbe Magyarországon”, Orbán pártja a választók egyharmadának támogatásával kétharmados törvényhozási többséget szerzett, és azóta a kormányfő úgy tevékenykedik, mintha „egyeduralkodó” lenne, az ellenőrzése alá vonja az egész országot, és így „a fiatal magyar demokráciából tekintélyuralom lett”.
A CEU oktatói és hallgatói a német kormány segítségében reménykednek, ám ez „illúzió”. Csak az EU beavatkozása lehetne hatásos, de „Brüsszel nem talál ellenszert a magyar miniszterelnök jogászkodó trükkjeire” – írta Wolf Lepenies.
Gábor György jegyzete:
A CEU-ügy tényleg vízválasztó. Ismertek azok a fotók, amelyek középpontjában Kim Dzsongun látható, körülötte a szavait szomjúhozó, a tréfálkozásain derülő, bölcsességeit pedánsan jegyzetelő alakokkal. Orbán körül ma ugyanígy tolonganak a bólogatók, a jegyzetelők, a tréfáin derülők, az elménckedéseinek hűségesen hajbókolók, s egy sem akad, aki azt mondaná, hogy hülye vagy, Viktor, nyugodj le, Viktor, lélegezz mélyeket, Viktor, relaxálj, Viktor, rúgd szét inkább a bőrlabdát, Viktor, igyál Tiborcz egészségére egy kupicával, Viktor, talán dünnyögj egy új mesét, Viktor, de ezt már tényleg nem kellene.
Mert ezt a CEU-s dolgot tényleg nem kellett volna.
Teljesítők és túlteljesítők: ez hatalmas öngól volt, s meglehet, kissé spätreflexesen, de egyszer majd rájönnek erre. Vicces lesz. Mármint az, hogy előre tudom, mit próbálnak majd akkor, a maguk mentségére elrebegni.
Nincs új a (magyar) nap alatt.
Az előzmény:
Most a CEU, de ki a következő? – Tüntetés a szabad oktatásért
Tiltakozzunk!
A felsőoktatási törvény T/14686. számú módosítása közvetlenül 28 intézményt támad. A módosítás kifejezetten a Közép-európai Egyetemet (CEU) fenyegeti ugyan, ez az összes magyar egyetem, valamennyi magyar akadémikus ügye. Az összes magyarországi oktatási intézmény, az összes diák, az összes tanár ügye is ez. Ez a törvénymódosítás támadás a magyarországi tanszabadság ellen és az egyetemi autonómia ellen, aminek az egész társadalomra ható, hosszú távú következményei lesznek, és a CEU eltávolítása csak a kezdet. A kormány előrehozta a törvényjavaslat vitáját hétfőre, így minél hamarabb cselekednünk kell!
A kormányzatnak ez a lépése a hasonló nemzetközi ügyek sorába illik. Ez a támadás egyszerre irányul az egyetemi autonómia és a szabad oktatás ellen. Egyszerre támadják a szabad és demokratikus eszméket és vitákat Magyarországon és más országok között. Ez támadás a független intézmények ellen. Újabb támadás az iskolák és egyetemek ellen, amelyek már korábban is a kormányzat célkeresztjébe kerültek. És a magyar helyzet nem egyedülálló. Az elnyomó politikai rezsimek Oroszországban és Törökországban is egyetemek bezárásán dolgoznak. Ezzel ellehetetlenítik az eszmék és gondolatok bármiféle ütköztetését. Ezzel megszüntetik a teret a valódi tudományos vitákat a társadalomról, az államról, az emberekről.
Diákok, egyetemi dolgozók, akadémikusok, kutatók, tanárok, támogatók, barátok! Csatlakozzatok hozzánk, és tegyünk együtt mindannyiunk iskoláiért! Lépjetek fel velünk a támadás alatt álló egyetemek mellett! Menjünk utcára együtt vasárnap, hogy megmutassuk a kormánynak, hogy mi valódi, demokratikus vitát és párbeszédet akarunk a független oktatási intézményekről! Menjünk utcára együtt a gondolkodás szabadságáért! Tüntessünk vasárnap, április 2-án a diszkrimináció minden formája ellen az oktatásban és az oktatáson kívül!
Szerveződnünk kell! Ma a CEU, de ki a következő?
A gyülekező a Budapesti Corvinus Egyetem előtt lesz 17 órától, onnan haladunk tovább az ELTE és a CEU felé, majd a Kossuth téren fejeződik be a menet.
Egy független, alulról szerveződő csoport vagyunk, akik szót akarnak emelni a felsőoktatási törvény módosítása ellen. A csoport magyar és külföldi diákokból, hallgatókból, oktatókból és támogatókból áll.
https://www.facebook.com/events/289441054811441/