Navolúció? – mobil navigálás akár sms-sel is

A fejlesztés célja: mobil eszközökön működő platform műszaki prototípusának kifejlesztése. A fő kutatási területek: a szemantikus tartalomkezelés, a helyfüggő, összetett mobil alkalmazások, valamint a mobil kezelhetőség. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás kis híján 298 millió forint.

Egy jelentésalapú tartalomkezelés megvalósításáról van szó, amely az összes elérhető tartalomforrásban, akár egy sms-ben is felismeri és kezeli a helyhez köthető információkat. Ezáltal, például, egy címet tartalmazó sms-ben a rendszer automatikusan felismeri a helyet, megtervezi az oda vezető útvonalat, sőt, azt is jelzi, hogy az sms-ben jelzett időpontra odaérünk-e a találkozóra. A navigáció így szinte emberi módon, nem csak rideg GPS koordináták alapján működhet.

A kifejlesztendő programfelület azoknak is segít a helyfüggő, összetett mobilalkalmazások fejlesztésében, akik navigációs és térképészeti szaktudás hiányában nem vállalkozhattak ilyesmire. 

A mobil eszközökön működő platform műszaki prototípusának fejlesztése közben a mobil eszközök kezelésének hatékony módjait is kutatják majd, hiszen elsősorban kis méretük miatt a navigáció használata gyakran meglehetősen nehéz. A felhasználási módok felmérésével és a legújabb hangképzési és beszéd-felismerési algoritmusok használatával, hangvezérlés által minden eddiginél teljesebb mobilhasználói élmény és hatékonyabb kezelés is megvalósul.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv részként megvalósuló munkában a Nav N Go Kft. a fejlesztési tevékenységek koordinálásával és saját kísérleti fejlesztésekkel veszi ki részét. Az egyetemi és független kutatócsoportok feladata a platform architektúrájának meghatározása, a célcsoportos viselkedéselemzés alapján történő kutatása és a tartalom-feldolgozás.