Ne féljünk a szűréstől! – életeket menthet

Sok szó esik a mell- és a méhnyakrákról, ám a férfiakat érintő daganatos megbetegedésekről sajnos, jóval kevesebb. Holott e rosszindulatú elváltozások rengeteg embert érintenek és sokszor végzetesek.

Előfordulásuk más-más életkorban jellemző: a hererák kifejezetten a harminc év alattiak betegsége, a prosztatarák a 65 év feletti férfiak körében az egyik leggyakoribb daganatforma.

A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint az összes diagnosztizált férfi rákbeteg közül minden tizedik rosszindulatú prosztata-, minden huszadik szintén rosszindulatú húgyhólyag-daganatban szenved. Az erősebbik nem körében – a 18–35. év között – a hererák a leggyakoribb daganatos megbetegedés. Viszont: ha idejében állítják föl a diagnózist, a páciensek megmenthetők lennének.

Merth Gábor, az Affidea Férfi Egészségközpont szakmai igazgatója szerint a korai diagnózis sokszorosára növeli a gyógyulás esélyeit, ám ezt csak a rendszeres, megelőző jellegű szűrővizsgálat teszi lehetővé.

A hererák a legkönnyebben felismerhető, hiszen e testrész megnagyobbodása, változása észlelhető. A daganatos here műtéti eltávolításával, a modern kemo- és sugárterápia elvégzésével a betegek jó eséllyel meggyógyulnak. A késői diagnózissal viszont az áttétek kialakulását kockáztatja a páciens. Fontos szempont, hogy a hererák többnyire a fiatal férfiakat támadja meg, akik jórészt még gyermekvállalás előtt állnak. A rendszeres szűrővizsgálatok megkezdése így már 18 éves kor felett javasolt.

A rendszeres szűrés ötven év fölött különösen fontos, mert akkor már gyakoribbá válik a prosztata- és húgyhólyagrák. E betegségek eleinte semmilyen tünettel sem járnak. A kezdeti, tünetmentes időszak után azonban olyan problémák jelentkeznek, amelyek más kórképekkel is összekeverhetők. Különösen igaz ez a prosztatadaganatra, mely a már említett korai stádiumban teljesen tünet nélküli.

Valamennyi említett kórkép esetében a rendszeres szűrővizsgálat nyújthat igazi biztonságot, egyszersmind esélyt a korai stádiumban való felismerésre. A szűrővizsgálatok mindamellett csupán minimális kellemetlenséggel járnak.

A hólyag- és prosztatarák esetében 45 év felett javasolt az évenkénti, kétévente történő szűrés, de ha előfordult a családban ilyen megbetegedés, akkor akár már a 40. életévtől.