(Hardy Mihály jegyzete) Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a …biztonságról. Nekem egyre többször jut eszembe, és én tényleg komolyan aggódom. Nem az idióta „na ki a háborúpárti és ki van a béke oldalán?” dichotómia mentén. Ez a fajta üzenet ugyanis azoknak készült, akik kizárólag az óriásplakátokat tudják elolvasni és azokat sem nagyon. Mondhatnám – hasonló stílusban – ezt a rubel-jobboldal találta ki, elsősorban saját, házi használatra. (A nyitó képen: SU-27 kalózzászlókkal; kép: Ivánkai Márk/Klubrádió)

Az egész azt követően jutott eszembe, hogy kiszivárgott: egy évvel ezelőtt az orosz légierő nemzetközi légtérben két vadászgépet emelt rá egy négyhajtóműves, 130 tonnás brit felderítőgépre, majd két éles légiharc-rakétát is kilőtt az angolokra. Csak a legendás orosz slamperájon múlott, hogy egyik rakéta sem ért célba és ártalmatlanul a Fekete-tengerbe hullott. Mégis: utoljára az én fiatalkoromban, a hidegháború éveiben jártunk ilyen közel a harmadik világháború kirobbanásához, és a világ a jelek szerint még mindig nem tanult belőle.

Pedig ideje lenne megérteni, hogy a putyini Oroszország egy valódi kalózállam, hazug és gyilkos rablóbanda. Így is kell, vagy kellene viszonyulni hozzá. Éppen negyven éve történt, hogy a szovjet légierő lelőtt egy útvonalától eltávolodott dél-koreai utasszállítógépet a Szahalin-félsziget közelében, majd cinikusan azt közölte, hogy „a Boeing-747-es távozott a Japán-tenger irányába”. Csak azt nem tették hozzá, hogy nem vízszintesen, hanem függőleges zuhanásban – 269 emberrel a fedélzetén, aki mind meghalt.

Ezúttal csak mintegy harmincan lehettek a brit RC-135 katonai felderítőgépének a fedélzetén, de az orosz kommunikációs hibák sora vezetett a rakétaindításhoz és csak a szerencsén, meg a közismerten csapnivaló műszaki háttéren múlott, hogy nem lett belőle nemzetközi incidens. A rakéta nem talált, elsüllyedt…

Csakhogy a nemzetközi légtér nem torpedójáték kockás papíron! Hiába mond bármit egyoldalúan Oroszország vezetése, a Fekete-tenger vidéke nem orosz beltenger. Joga van ott tartózkodnia nemcsak a parti országok, hanem a NATO egyéb repülőeszközeinek is. Ugyanilyen nemzetközi kalózkodást láthattunk nyáron is, amikor az orosz Szuhoj vadászgépek, ember nélküli, amerikai felderítődrónokat próbáltak lekalapálni szintén veszélyes manőverekkel az égről. Vajon mit fognak mondani, ha egyszer egy ilyen huszáros manőver után a tengerbe csobban egy orosz vadászgép?

Aki ezzel a terrorista-Oroszországgal együttműködik, kitüntetéseket, kőolajat, földgázt meg még ki tudja mit vesz át tőle, na, az az igazi háborúpárti. És áruló, a szabad és közös Európa árulója…