Prőhle nem a szűken értelmezett múzeumi szakma világából érkezett, ám bölcsész végzettsége, kulturális tájékozottsága garancia arra, hogy meg fog birkózni a főigazgatói feladatokkal. Az új vezető érdeklődése nem csupán irodalmi, hanem a művészet egészére kiterjed, tehát alighanem feszegetni próbálja majd a múzeumi kereteket. Már E. Csorba Csilla is sokat tett azért, hogy a PIM-ből afféle kulturális látványműhely legyen, ahol az irodalmon kívül jól megférnek egymás mellett a társművészetek. A miniszter arról biztosította a leköszönő vezető utódját, hogy a tárca minden segítséget megad a további nyitáshoz.
A Petőfi Irodalmi Múzeum nemcsak ígéretes kezdeményezésekkel büszkélkedhet, vannak megszüntetésre szoruló mulasztások is. Ilyen terület a hagyatékgondozás, illetve a magyar irodalom külföldi népszerűsítésének előmozdítása. Ugyancsak erőfeszítéseket kíván a nemzetközi könyvvásárokon való méltó részvétel, illetve a digitalizáció felgyorsítása. Prőhle Gergely hathatós minisztériumi támogatásra számíthat a felsorolt feladatok tekintetében, beleértve a magyar irodalom idegen nyelvekre történő fordításának ügyét is. A további teendők közé tartozik a Digitális Irodalmi Akadémia hozzáférhetőségének javítása, illetve a PIM-hez csatolandó Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) megújítása.
Prőhle ez utóbbival kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy nincs szó „einstandról”, az OSZMI továbbra is megőrzi függetlenségét, de társintézményként szorosabb lesz az együttműködés. Az új főigazgató elmondta: nem látja szükségesnek radikális változtatások végrehajtását, inkább a kiszámítható tervezés híve. Emlékeztetett arra, hogy a PIM hatvan évvel ezelőtt kapott otthont a Budapest belvárosában álló Károlyi-palotában. Abban a legendás épületben, ahol az első magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost letartóztatták, és ahol egy időre a dicstelen emlékű Haynau is berendezkedett.
Szót ejtett Prőhle Gergely a Petőfi Irodalmi Múzeum idei programjairól is, amelyek között kiemelt szerepet kap az Arany János-emlékév (a költő éppen 200 esztendővel ezelőtt, 1817. március 2-án született), illetve Szabó Magda születésének századik évfordulója.
A Petőfi Irodalmi Múzeumhoz tartozik a tabáni Mesemúzeum, az óbudai Kassák Múzeum, a Magyar Nyelv Múzeuma Széphalmon, valamint a sátoraljaújhelyi Kazinczy Múzeum is. (A Kassák Múzeum közreműködésével az idén kiállítás nyílik a PIM-ben Kassák bécsi éveiről.)
Elkészültek a tervek a Kassák Múzeumnak otthont adó Zichy-kastély felújításáról, a Mesemúzeum fejlesztéséhez pedig ötmillió forintot kapott a múzeum. A Károlyi-palota történelmi terei a jövőben várhatóan nagy szerepet kapnak a kulturális turizmusban, például a Károlyi-kertben, illetve a palotaudvaron tartandó hangversenyek révén.