Nemzeti operabál – rongyrázás másként

A fülkeforradalom egyik vitathatatlan vívmányaként vége szakadt a „ballib rongyrázásnak” az Andrássy úti Ybl-palotában, ahol pedig korábban, a legpatinásabb hazai bálokon sikeresen ugrott oda Kiszel Tünde a külföldi celebekhez, hogy lefotózzák őket együtt. Tavalyelőtt már nem tüntettek farsangkor az Állami Operaház épülete előtt, csak a következő év januárjában a „húsvéti alkotmány” hatályba lépése ellen. Harmadik éve nem háborgatják az éhezők a dalszínház környékét, hanem rendezett sorokban várják fegyelmezetten a Blaha Lujza téren és másutt, napról-napra, hogy kapjanak némi harapnivalót. Hogy egyre hosszabbak a sorok, miközben az ezer stadion országát építjük? Ez nyilván optikai csalódás.

2011-ben az illetékesek azzal indokolták az Operabál lemondását, hogy gazdasági válság idején – és amikor természeti csapások sújtják az országot – nincs szükség efféle rendezvényekre. A napokban azonban kiderült, hogy Magyarországon vége a válságnak. (Maga Orbán Viktor kormányfő jelentette be Törökországban!) A Nyugat hanyatlik, ám a mi drága „világnemzetünk” etalon lett, ezt kezdi majmolni úgyszólván mindenki. Hogy száz éve nem épült olyan kevéslakás kishazánkban, mint amennyi ezekben az években? Valószínűleg ez is optikai csalódás. Mint ahogyan az is pofátlan hazugság, hogy oly sokan lennének nálunk hajléktalanok. Hiszen eltűntek! (Igaz, voltak. De sikerült unortodox módszerrel elkergetni őket az aluljárókból.)

Vessselina Kasarova.Polina Semionova.És ha Magyarország jobban teljesít, akkor legyen, lehessen ismét bál az Operaházban. Persze ne nevezzük Operabálnak, még csak Nemzeti Operabálnak se, hanem „Ezüst rózsa” bálnak és jótékonysági estélynek. Amelynek fővédnöke Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, kétszeres olimpiai bajnok, a NOB-tagja. A bál honlapja szemérmesen elhallgatja, hogy ez ugyanaz a Schmitt Pál, aki köztársasági elnök is volt (pontosabban álamfő, egy l-lel stb.), mint ahogyan azt sem tudjuk, vajon Kiszel Tünde szeretne-e fényképezkedni az ex-elnök úrral.

Anger Ferenc, a dalszínház megbízott művészeti vezetője ma újságírók előtt elmondta: az esten Richard Strauss operájából a rózsaátadási jelenetet idézi fel a bolgár mezzoszoprán, Веселина Кацарова, vagy miként a világ ismeri: Vesselina Kasarova. Rajta kívül Полина Семионова, azaz Polina Semionova, a Berlini Állami Operaház prímabalerinája is fellép a műsorban, amelyet Miklósa Erika szoprán és Sárfalvi Péter öttusázó konferál. A bált egyébként a „sport és a művészet” találkozójaként rendezik, és a reménybeli jótékonysági estek meghívott díszvendégeinek köre is igazodni fog az aktuális tematikához.

Ókovács Szilveszter, a dalszínház főigazgatója azt is elárulta, hogy a Dalszínház utcában a fiatalok lazább keretek között, forralt borral és DJ-kkel szórakozhatnak, miközben kivetítőkön figyelemmel kísérhetik a benti eseményeket. Nyilván kevés esélyük lesz a fiataloknak a bejutásra, mert a legolcsóbb jegy 57 ezer forintba kerül, a páholyjegyek ára 150 ezertől 290 ezerig fáj majd. Az „Ezüst rózsa” bál bevételének egy részével a rendezők egyébként egy mentőautó megvásárlásához is hozzá szeretnének járulni.