Őket és a további leggyakoribb víziókból készült egyveleget olyan video-szemüvegben nézhetik végig az érdeklődők, amely egy 19 méteres filmvásznat jelenít meg a szemük előtt, így a moziélmény garantált – a 3D-s látvány és a speciális hangrendszer jóvoltából. A rendezvény egy hónapig ingyenesen tekinthető meg a budapesti Pólus Centerben.
A Murder – A gyilkos tárlat alkotóinak legújabb produkciója olyan rémálmokat dolgoz fel, amelyek Európa-szerte gyötrik az alvókat. A véleménykutatók által megkérdezett 5000 személy a legjobban a zuhanástól, az üldözöttségtől, az élve eltemetéstől, a pókoktól és a liftben ragadástól fél. A „Nightmare Shop” több jelenet egyvelegével borzolja a kedélyeket, fölidézi, újra átélhetővé teszi a legrettegettebb lidércnyomásokat, rossz, gyötrő, lázés rémálmokat – különleges audiovizuális technika és környezet révén.
A Nightmare Shop az izgalmas témán túl olyan technológiákat is alkalmaz, amelyekre hazánkban nem volt még példa. A látványos víziót különleges video-szemüvegben „élvezhetik” végig a bevásárlóközpont látogatói – a maga virtuális valóságában. Az élményt tovább fokozza a fejhallgató, amely speciális hangrendszerrel kelti életre a rémálmokkal kapcsolatos hanghatásokat. A technika háttere a Sony HMZ-T3W jelű terméke.
Kutatások bizonyítják, hogy álmaink és aktuális lelkiállapotunk, érzelmi egyensúlyunk szoros összefüggésben áll. A rémálmoknak – a félelmen és kellemetlen ébredésen kívül – a pszichológiában is nagy jelentőséget tulajdonítanak, mert például tükrözheti azt, hogy nem tudunk valamivel megküzdeni az életünkben, vagy lelkiállapotunk nem kiegyensúlyozott. Az orvostudomány sem tud pontos magyarázatot adni arra, hogy valójában mi történik is velünk, amikor éjszakánként tudatalattink veszi át az irányítást, mitől függ, hogy mit álmodunk, illetve álmaink mitől szépek vagy épp kínzóak, egyszeriek vagy visszatérőek.
Kapor Gábor pszichológus úgy véli, hogy a rossz álom lelki vonatkozásban jó, mert segít feldolgozni azokat a történéseket, amelyeket napközben nem tudunk, vagy nem akarunk megemészteni.
„Az álmok értelmezése hasznunkra válik, viszont sokszor nehezen hozzáférhetőek. Megoldani a valós okát kétféleképpen tudjuk. Az egyik, ha megengedjük magunknak azt, hogy elrugaszkodva a racionalitástól, tovább gondoljuk az illúziót, és hozzá kötünk egyéb személyes dolgokat. Erre mindenképpen időt kell szakítani, akár reggel ébredés után, akár napközben egy nyugodt környezetben. Másik hozzáférhetőségi módszer, ha beszélgetünk valakivel az álomról, lehetőleg szakemberrel, hogy elkerüljük azt, hogy egy teljesen más értelmezést tulajdonítsunk rémálmainknak.
Az álmok kibeszélése szempontjából kétféle rémkép létezik. Az egyik: amikor az éjjeli víziónk a befogadó fél számára is félelmet kelt, a másik pedig az, amikor csak az álmodót tölti el rossz érzéssel. Ez azért van, mert az álmok szimbolikával dolgoznak, amit egy szakértő könnyedén meg tud fejteni, így segít feldolgozni életünk nehezebb pillanatait.”
A Nightmare Shop, a „rémálmok kicsiny boltja” a Pólus Centerben (Budapest, XV., Szentmihályi út 131., a jégpálya mellett) található. Nyitva tartás: november 16-ig, naponta 11–20 óra között.
A belépés ingyenes, 16 éven felüliek számára, saját felelősségre.